Файл: Мектеп Пн аза тілі мен дебиеті 9 блім. азастан жне лы Жібек жолы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.10.2024

Просмотров: 4

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары:


Мектеп:

Пән: Қазақ тілі мен әдебиеті

9 бөлім. Қазақстан және «Ұлы Жібек жолы». Дүкенбай досжан «Жібек жолы» (үзінді)

Сынып:6

Күні: 10.01.2023

Мұғалімнің аты-жөні: Рахымов Турар Балтабаевич

Қатысқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар:

Сабақ тақырыбы

1-2 сабақтар. Рухани мұрамыз туралы не білеміз?

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.1.1.тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты, көтерілетін мәселені болжау;

6.2.6.1.тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру;

6.5.1.5.етістік шақтарының (ауыспалы келер шақ)қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану;

Сабақ мақсаттары

тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты, көтерілетін мәселені болжайды;

Тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырады.

Етістік шақтарының (ауыспалы келер шақ)қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолданады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал қалыптастырамын. Мұғалім ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін «Мадақтар бұрқасыны» тәсілін қолданамын.

Қызығушылығын ояту. «Ой шақыру» әдісі. 1-тапсырма. «Ұлы Жіббек жолы» туралы слайды, ой шақыру сұрақтарын қоямын: «Ұлы Жібек жолы» туралы не білесің? Бұл жол арқылы қандай сауда –саттық жасалған? «Ұлы Жібек жолы» қай мемлекеттердің шегарасы арқылы өткен? «Ұлы Жібек жолының» бойында қандай қалалар болған?

Мәтіналды жұмыс. Интерактивті тақтадағы тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтамын, оқимын, оқушыларға қайталатамын, сөздік дәптермен жұмыс жасатамын.

2-тапсырма. Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша сөйлем құрайды, суретке қарап, өтілетін тақырыпты болжаңдар.

Тілдік бағдар. Оқушыларға ауыспалы келер шақты меңгертеді. Грамматикалық тақырып туралы мағлұмат береді, мысалдар келтіремін.

Оқушылар 1-1,5 минутта бір парақ қағазға ұстазынан естігісі келетін мадақтарды жазады, көршісімен алмасып, бір-бірінің жазғандарын оқып береді.

Сөздікпен жұмыс жасайды.




Интербелсенді тақта

Сабақтың ортасы

Мәтінмен жұмыс. Мәтінмен жұмыс істеу негіздерін қалыптастыру үшін «Дана үкілер» техникасын қолданады. Оқушыларға мәтінді оқытады, жаңа сөздерді тапқызады.

«Сұхбат құрайық!» (5-тапсырма). Оқушылар, Диалогтегі көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қойындар, жалғастырындар.

Сөздікпен жұмыс. Қазақ тілінің түсіндірме сөздігінен ұлы, тауар, әшекей, қазба сөздерінің мағынасын табады, сөйлем құраңдар (7-тапсырма).

Сергіту сәті. Топтық жұмыс. «шаршы топ алаңы» ойынын ұйымдастырамын.

Мәтін соңы жұмыс. «Тірек сөздер» стратегиясы. Тірек сөздерді пайдаланып, мәтінді баяндап айтамын (8-тапсырма).

.

Оқушылар мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы мәселені болжайды, тақырып қояды, жоспар бойынша мәтіннің мазмұнын баяндайды(3-6 тапсырмалар).

Оқушылар тақырыпқа қатысты сурет салады, сипаттайды.

Жазылым әрекетіне байланысты берілген 9,10-тапсырмаларды орындайды, қате жазылған сөйлемдерді табады, себебін түсіндіреді, етістіктерді нақ осы шақ, жедел өткен шақ, ауыспалы келер шаққа айналдырады, сөйлем құрайды







Сабақтың соңы

Топтық жұмыс. Ойбөліс ұйымдастырады. «Ұлы Жібек жолының» бойындағы Испиджаб, Усбаникент, Отырар, Түркістан, Тараз,Сауран, Сығанақ, Сарайшық, Жаңакент қалалары туралы ақпарат жинайды, ойларын айтады.













Менің ойымша,... Менікі дұрыс! Ия» Жоқ! Олай емес! Сенікі қате!
Кері байланыс. «Рефлексиялық шеңбер» тәсілі

Сабақ барысында көңіл күйің қандай болды? Неліктен?

Бүгінгі сабақта не білдің? Сен үшін не жаңалық болды?

Сабаққа қатысуыңды қалай бағалайсың?

Сабақта неден қиналдың?

Сабақ аяқталғанда көңіл күйің қандай? Неліктен?

Үй тапсырма. Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы 4-тапсырма беріледі. Тапсырманың шарты, қалай орныдалуы қажет екені түсіндіріледі.


Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді:


Қалыптастырушы

бағалау: «Бас бармақ» әдісі арқылы әр топ бір-бірінің жауаптарын бағалайды.





Рефлексия

Сабақ барысында оқу мақсатына қол жеткізілді ме? Оқу мақсатына қол жетпеудің себебі неде? Бүгін оқушылар не біліп, не үйренді? Сыныптағы психологиялық ахуал

қандай болды? Жоспардан ауытқу болды ма? Себебі неде? Жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Уақыт дұрыс пайдаланылды ма? Жоспарыма қандай түзетулер енгіздім. Не себепті?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз, сұрақтарға жауап беріңіз (Сабақ жүйелі жоспарлағандықтан, сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалады.

Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, сөздікпен жұмыс істейді. Сабақ жоғары деңгейде өтеді, өйткені оқу мақсаттары дұрыс таңдалды, уақыт тиімді пайдаланылып, саралау жұмыстары да орындалады).

Қорытынды бағалау:

Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) табысты болды? Сабақтың өзіне ұнаған 2 тұсын анықтап жазыңыз.

1:

2:

Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) сабақтың тиімділігін арттырды?

1:

2:

Сабақ барысында өзіңіздің көңіліңіз толмаған 2 әрекетті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) атаңыз.

1:

2:

Сабақ барысында келесі сабағымда сынып не жекелеген оқушының сапалы білім алуы үшін нені жетілдіруге болатынын білдім...