ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.10.2024
Просмотров: 4
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
_______________№175орта мектеп____________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
. Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері,. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ. БЖБ 2
(сабақтың тақырыбы)
Тексерілді: Смагулова А.А.
Бөлім: | Бөліп шығару | |
Педагогтің аты-жөні | Атабаева Гулназ. | |
Күні: | | |
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Адам денесіндегі қан мен басқа сұйықтықтарды жасанды тазарту. Диализ әсерінің себептері,. Диализ әдістері: перитонеальды, гемодиализ. БЖБ 2 | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | Барлығы: Қан түйіршіктерінің құрылысы мен құрамын анықтау. Басым бөлігі: Диализдің анықтамасын білу. Кейбірі:Қан құрамы мен қызметін біледі; | |
Сабақтың мақсаты | 10.1.5.1 -Қан құрамы мен қызметін сипаттау. | |
Тілдік мақсаты | Лексика және терминология,пәндік терминдер: Бүйректің құрылысын сипаттауға арналған терминология бөліп шығарушы жүйе,несепағар, қуық, зәр шығару түтігі,қыртыс,милы зат, глюкоза, амин қышқылы, натрий ионы, несепнәр, несеп қышқылы, зәр, амиак | |
Құндылықтарды дарыту | Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі. Оқушылар негізгі ұғымдар мен терминдерді қолданып, сұрақтарға еркін жауап береді және басқа оқушылардың жұмыстарын бағалайды. | |
Бастапқы білім | Бөліп шығару – 7, 8 классы; Затжәне энергия алмасу– 8 және 9 сынып; Тыныс алу – 6,7 және 8 сынып; Эндокриндік жүйе – 7 және 8 сынып; Реттелу – 9 сынып. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 5 мин Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады Жұптық жұмыc. Тапсырма-1.
Тапсырма-2. Жеке жұмыс. Есеп: Өз қаныңың мөлшерін анықта. Салмағы 43-60-62кг адамдардың ағзасында неше литр қан болатынын анықтау. ( Қанның мөлшеріне дене салмағының 7 % сай келеді және қанның меншікті салмағы 1,06 г/см куб тең деп есептеу қажет) Мысалы: 62————100% Х————7% Х = 62х7/100 = 4, 34 х 1,06 =4,600л Проблемалық сұрақ 1) Эритроциттерде неге ядро, митохондрия, Гольджи жиынтығы, рибосома жоқ? Жауабы: Бұл құбылыс эритроциттің қызметімен тікелей байланысты. Эритроцитте осы органоидтар алатын орынды гемоглобинге босатады, ал митохондрияның болмауы, митохондрия қызметімен байланысты (тыныс алу) 2) Егер сүтқоректі жануарда бір уақытта барлық эритроциттері жарылып кетсе не болады? Жауабы: Ағза гемолитикалық күйзеліске ұшырап, ақыры өлімге душар болады. Себебі: 1.Гемоглобин оттегін тасымалдай алмайды. 2.Эритроциттер тұтастығы бұзылған соң гемоглобин плазмаға өтіп, пішін өзгереді Бекіту сұрақтары
Рефлексия. «Аяқталмаған сөйлемдер» Бүгін мен............................... білдім. ........................................қызықты болды. ......................................қиын болды. ..........................................екенін түсінді. | Мұғаліммен амандасу арқылы өз көңіл- күйлерін білдіреді. . . | Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. Мақсаты: Өз мүмкіндіктері мен мен қызығушылықтарына қарай тапсырмалар орындау барысында нәтижелі білім алу Тиімділігі: Білім алушылардың мамандыққа бағдарлану дағдысы қалыптасады, сабақ мақсатына тиімді жолмен жетеді. Саралау: «Топтық саралау». Топтар бір-бірін бағалайды, ашық сұрақтар қояды. Мақсаты: Алған білімдерін қорытындылайды Тиімділігі: Уақытты тиімді пайдаланып бағаланады. | Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfC4NxXtjSw-KR8hcHBeWnR6EE7KJFUVcPAqu7FpGSdIKzp2A/viewform?usp=sf_lin |