Файл: за мерзімді жоспар блімі аламтор жне леуметтік желілер.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.10.2024
Просмотров: 3
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ғаламтор және әлеуметтік желілер. Морфология | |||
Күні: | | | |
Сынып:7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | | |
Сабақ тақырыбы: | Бүкіләлемдік желі -ғаламтор | | |
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.Т/А1. Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау; 7.ӘТН 4.1. Етістіктің есімше, көсемше түрлерін тілдесім барысында қолдану. | | |
Сабақ мақсаттары: | Тыңдалым материалы арқылы оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжайды. Тілдесімде етістіктің есімше, көсемше түрлерін қолданады. | | |
Бағалау критерийі: |
| | |
Тілдік мақсаттары: | Пән лексикасы және терминология: Ғаламтор тарихы, гаджет, электронды құрылғы, ұялы байланыс, әлеуметтік желі Талқылауға арналған сұрақтар: «Ғаламторды пайдалану адамзатқа не үшін қажет?», «Ғаламторда отыру – сенің уақытыңның зая кетіп жатқаны емес пе? | | |
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық құндылығы бір-бірін тыңдау,қолдау,өздік және жеке жұмыстарда жүзеге асады.Ашықтық,Қазақстандық патриотизм менен азаматтық жауапкершілік құндылықтары тапсырмаларды орындау, ақпараттармен алмасу кезінде жүзеге асады. | | |
Пәнаралық байланыстар | АКТ, География, Информатика | | |
Акт қолдану дағдылары | Білім сайттары мен порталдар https://balapan.tv/news/1757/ | | |
Алдыңғы білім | Мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау жұмыстарын жасай алады. | | |
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурс | |
Сабақ кезеңдері Ұйымдастыру Сабақтың басы Сабақтың ортасы Бекіту | Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Бір-біріне жақсы тілек тілейді. Қызығушылықты ояту. Ұялы телефон, ноутбук, планшеттің суреттерін көрсету. Оқушылар суретке байланысты сабақтың тақырыбын болжайды. Оқу мақсатымен және бағалау критерийімен танысады. Тыңдалым алды тапсырмасы «Еркін микрафон» әдісі 1.Ғаламтор туралы не білесің? 2.Ғаламторды пайдалану адамзатқа не үшін қажет? 3.Ғаламторда отыру – сенің уақытыңның зая кетіп жатқаны емес пе? Тыңдалым кезі «Ғаламтор желісі туралы не білесің?» видеоны тыңдап, сұрақтарға жауап бер. 1.мәтіндегі негізгі ақпарат туралы не айтасың? 2.Ғаламтор тарихы туралы не білесің? 3.Қазіргі таңда ғаламторды қанша адам пайдаланады? Тілдік бағдар Есімше-сөйлемде екі түрлі мәнде ,екі түрлі қызметте жұмсалатын етістіктің ерекше түрі.Ол бірде жіктеліп,етістік қызметін атқарса,енді бірде есімдерше түрленіп (септеліп,тәуелденіп,көптеліп), есім қызметін атқарады. Мысалы: Екеуі де жарытып,тіс жарып сөйлемейтін. (М.Әуезов ) Айтқанның аузы жаман,көргеннің көзі жаман (мәтел). Есімшемына жұрнақтар арқылы жасалады: 1.-ған,ген,қан,-кен: ал-ған,көр-ген,кет-кен,қайт-қан т.б. 2.-ар,-ер,-р,-с: бар-ар,кел-ер,оқы-р,көрме-с т.б. 3.-атын,-етін, -йтын,-йтін: айт-атын,кел-етін,тыңда-йтын, сөйле-йтін т.б 4.-мақ,-мек,-бақ,-бек,-пақ,-пек:бар-мақ,кел-мек,жаз-бақ,без-бек,шаш-пақ,төк-пек. Көсемше де есімше сияқты екі түрлі мәнде, екі түрлі қызметте жұмсалады.Көсемше жіктеліп,нақты қимылды білдіріп,етістік қызметінде қолданыылса,енді бірде қимылдың амалын білдіріп,үстеу қызметінде қолданылады. Мысалы: Жұмабайдың қалаға бұл жолы не жұмыспен барғанын Абай дәл білмейді. (М.Әуезов). Абай да, Жұмабай да қызығып тыңдасты. (М.Әуезов). Тыңдалымнан кейін 1-тапсырма Мәтінмен танысып, ақпаратты толықтыр. Гаджет - ол кішігірім бағдарлама, қосымша ақпарат беретін. Мысалы: ауа-райынемесевалютаның курсы. КомпьютердегігаджеттердіңкөбісіGoogleGadgetsболыпкеледі. ЖәнеWindowsVista, Windows 7 дегіпанельдіңбүйіржағындатұратынқысқа (мини) бағдарламалар. Гаджет сөзін ағылшын тілінен аударғанда «құрылғы» деген мағына береді.Кез келген гаджеттің мақсаты өмір сүруді жеңілдету.Гаджеттің кең таралған түрі -ұялы телефондар.Олар тек қана сөйлесу үшін емес, сондай-ақ сағаттың, радионың, ауа-райының жəне т.б. рөлін атқарады. Дескриптор
. 2-тапсырма Берілген есімше, көсемше формаларының бірнешеуін түрлендіріп көр (тәуелде,септе, көпте және жікте). Оқыған, келген, баратын, оқитын, келіп, жазып, айтады. Дескрипторы: - есімшені түрлендіреді- 2 балл -көсемшені түрлендіреді -2балл | Ғаламтор материалдары kaztube.kz tarlan.kz. https://www.google.com/search? «Ғаламтор тарихы» https://balapan.tv/news/1757/ | |
Сабақтың аяғы 3 мин | Рефлексия Бүгін не үйрендің? Сабақ бойынша қандай сұрақтарың бар? Келесі сабақта қандай мәселелерге баса назар аудару керек? | | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз) 1:Оқу мақсаттарына сәйкес критерий құра алды; 2:Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындай алды. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз) 1.Ішкі уәж 2:Белсенді оқу Сабақ барысында сынып туралы немес жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? Жеке жұмыс барысында белсенді оқуға,сараланған тапсырмалар беруді ойластыру керектігін түсіндім. |