Файл: Білім беру йымы лФараби атындаы мектепгимназиясы кмм пн.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.02.2024

Просмотров: 11

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Білім беру ұйымы:

«Әл-Фараби атындағы мектеп-гимназиясы» КММ

Пән:

Қазақ тілі мен әдебиеті

Бөлім:

12-бөлім. Абайды оқы ,таңырқа «Жаздыгүн шілде болғанда»

Педагогтің аты-жөні:

Агадилова Жанар Битымбаевна

Күні:

03.04.2023ж

Сынып:

6 «Г» сыныбы

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Жаздыгүн шілде болғанда»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары:

6.1.5.1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау

6.2.6.1 тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар өленді оқып түсінеді,тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды. Өткен тақырып бойынша жыл мезгілдері туралы айта алады; тақырып бойынша өз пікірін айта алады.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы/10 мин.

I. Ұйымдастыру кезеңі

1. Психологиялық ахуал.

2. Оқушыларды түгендеу.
- Сәлеметсіңдер ме!

Қазақ тілі мен әдебиеті пәніне қош келдіңдер!

Топтастыру: «Жазғытұры» өлең жолдары арқылы топтастыру

  1. Маусым

  2. Шілде

  3. Тамыз


«Сұрақ-жауап» әдісі

  1. Абай кім?

  2. Абайдың әкесінің аты кім?

  3. Құнанбай нені бағалаған?

  4. Ол балаларын қайда оқуға берген?

  5. Медреседе кімнің шығармаларымсен танысқан?

  6. Табиғат лирикасына байланысты қандай өлеңдер жазған?


Үй тапсырмасы: «Жазғытұры» өлеңін жатқа сұрау

Жаңа тақырыпы болжау:

Суреттер арқылы

Сабағымыздың тақырыбы: «Жаздыгүн шілде болғанда»
Бүгінгі сабақтың мақсаты: Орта көлемді шығармалардың тақырыбы мен ойын анықтау;

тақырып бойынша жаңа сөздерді өмірде қолдана біледі.


Мұғалім оқушыларды сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырады.




Дескриптор:

  • Сұрақтарыд тыңдайды;

  • Сұрақтарға жауап береді;

Дескриптор:

  • Өлеңді мәнерлеп мүдірмей айтады;

  • Өлеңді толық жаттайды;

2 ұпай



Слайд


Жаңа сабак


Сабақтың ортасы/25 мин.

Сабақтың соңы/5 мин


Жаңа сөздер:

Көгорай – шалғынды жер

Жарамсақтану – жақын тарту

Жалпылдау – жампаңдау

Күркіреу- сарқырау

Бәйге ат –бәйгеге шабатын ат

Арқылы – біреу арқылы келісу, бұйрық арқылы, Астана арқылы, көше арқылы т.б.

Тыңдалым: Мәтінді тыңдайды.
Жеке жұмыс:

Сәйкестендіру

1-топ: «Фила» кестесі

Деректер

Жаз, шілде, ауыл, айғыр т.б.

Идеясы( ой-пікірлер

Жазғы ауылдың көрінісі

Сұрақтар

Жаз тіршілігі қандай? Өлеңде қай мезгіл суреттеледі?

Іс-әрекет

Қыс-келіншектің үй тігіуі



2-топ: Өлең мазмұны бойынша суреттерді ретімен орналастыр

3-топ: Тақырып бойынша диалог құрастыр
Қорытынды

Тест сұрақтары:

  1. Жаздүгіні жылдың қай мезгілі? Жаз

  2. Күркіреп жатқан өзенге не қонады? Ауыл қонады

  3. Сабада не піседі? Қымыз

  4. Қыз-келіншек не істейді? Үй тігеді

  5. Өлеңде қай құстар аталады? Үйрек, қаз, көкқұсы

  6. Жаз айларын ата? Маусым, шілде, тамыз

  7. Көктем айларын ата? Наурыз, сәуір, мамыр

  8. Жазғытұры қандай жыл мезгілі? Көктем

  9. Ауыл қай кезде өзеннің жағасына көшеді? Жаз мезгілінде

  10. Жазда қандай өсімдіктер өсіп толады? Ағаштар, гүлдер, жеміс-жидектер



Тапсырмалармен жұмыс.

1-топ. Оқушылар «Фила» кестесімен жұмыс жасады.


2-топ: Өлең мазмұны бойынша суреттерді ретімен орналастырды

Жұптық жұмыс:

3-топ: Тақырып бойынша диалог құрастырды

Жеке жұмыс:

«ZipGrade» платформасы арқылы тест сұрақтарына жауап берді.


Дескриптор:

  • Жаңа сөздермен танысады;

  • Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрастырады;


Бағалау критерийі:
Дескриптор:

  • Мәтінді тыңдайды;

  • Ақпаратты сәйкестендіреді;

1 ұпай

1-топ.

Дескриптор:

  • Мәтін мазмұны бойынша кестені толтырады;

3 ұпай

Дескриптор:

Өлең мазмұны бойынша суреттерді ретімен орналастырады

3 ұпай

Дескриптор:

  • Тақырып бойынша сөз орамдарын қолданады;

  • Диалог құрастырады

3 ұпай

Дескриптор:

* тест сұрақтарына дұрыс жауап береді;

4 ұпай

10-8

4

7-5

3

4-3

2

2-1

1




Презентация


Кері байланыс.


Кері байланыс береді.




Кері байланыс.






Рефлексия:

  1. Біз бүгін сабақта...

  2. Мен үшін .... жаңалық болды

  3. Мен Абайдың лирикасына ...

  4. Абайдың өлеңдері...













Үй жұмысы : Абайдың өлеңін жаттау













Бағалау