Файл: А. С. Баймуханова 2021 ж.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 06.02.2024

Просмотров: 10

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бекітемін ____________

Оқу-тәрбие ісінің меңгерушісі

А.С.Баймуханова

«___» _______ 2021 ж


Бөлім

48-сабақ

4.1 Халық география

Педагогтың аты-жөні

Отарбаев Гульназ Кайроллаевна

Күні

11.03.2021 ж

Сынып: 7 «Ә»

Қатысушылар саны: 17

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасы

на сәйкес)

7.4.1.3- халықтың этникалық және діни құрамына байланысты дүниежүзінің тарихи-мәдени/ өркениеттік аймақтарының қалыптасуын түсіну.

Сабақтың мақсаты

- әлемнің тарихи-мәдени (өркениеттік) аймақтарының қалыптасуын халықтың этникалық және діни құрамымен байланыстыра түсіндіре алады.

Бағалау критерийлері

  • картадан әлемнің тарихи-мәдени аймақтарын анықтайды, аймақтардың бірегей нысандарын сипаттайды;

  • жоспар бойынша әлемдік өркениеттерді сипаттайды;

  • тарихи-мәдени аймақтардың қалыптасуы мен сәйкестендіру белгілерін сәйкестендіреді

Құндылықтарды дарыту

Тақырыпты ұғындыра отырып, оқушыларды бірлікке, ынтымаққа, ашықтыққа үйрету, ел бірлігін насихаттау. Қазақстандық патриотизм мен ғаламдық азаматтық жауапкершілігін қалыптастыру.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

Өткен сабақпен байланыс.

Ой қозғау.

(С).Алдынғы білімді пысықтау үшін «Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақ қою.

1.Мәдениет дегеніміз не, латынша қандай ұғым береді?

2. Аймақ дегеніміз не, латынша қандай ұғым береді?

3.Әлемнің жеті кереметін атаңыз.

Дискрипторлар:

-сураққа дұрыс жауап береді – біледі; түсінеді.

- терминдер бойынша түсінігі қалыптасқан;

-әлемнің жеті кереметін атап береді.

Сұрақтарға зейін қойып, жауап береді


Мадақтау, толықтыру


Оқулық,

слайд

Сабақтың ортасы

(15 минут)

«Дүниежүзінің тарихи-мәдени аймақтары» тақырыбы бойынша бейнежазба арқылы сабақтың тақырыбын ашып аламыз. (Бұл өз кезегінде оқушыларға сабаққа деген қызығушылығын оятып, өз ойларын білдіруіне мүмкіндік береді).

Бейнежазбада көрсетілген мәліметтер арқылы жаңа тақырыпты меңгереді.

Тақырыпты түсінгендерін мұғалімге жауап беру арқылы білдіреді

Смайлик арқылы

www.youtube.com/watch? V=

p8MZLcckgma


15 минут

1-тапсырма: Кестемен жұмыс.Көрнекті жерлерді олардың орналасқан аймақтарымен және мемлекеттерімен сәйкестендір.

Дескриптор:

-көрнекті жерлер мен аймақтарды сипаттаңыз;

-көрнекті жерлер мен елдерді сәйкестендіріңіз.
2-тапсырма: Картамен жұмыс.

А) Картадан макроөңірлерді анықтаңыз;

В) Жоспар бойынша бір аймақтың сипаттамасын жасаңыз.



Дескриптор:

-С.Хантингтон бойынша қазіргі заманға макроөңірлерді анықтайды;

-ұсынылған жоспарға сәйкес макроөңірлердің сипаттамаларын құрастырады;

-Аймақтардың қалыптасуының негізгі ерекшеліктерін көрсетеді.

Көрнекті жерлерді олардың орналасқан аймақтарымен және мемлекеттерімен сәйкестендіреді.

Картадан белгіленген макроөңірлерді анықтап, жоспар бойынша бір аймаққа сипаттама береді.

ҚБ «Бәрекелді, әттеген-ай»

ҚБ Бағдар

шам


Слайд

Онлайн мектеп платформа

сы

Сабақтың аяқталуы

3 минут

Бекіту сұрақтары:

1. Сіз қандай тарихи және мәдени аймақтарды білесіз?
2. Неліктен адамдардың тарихи, мәдени және архитектуралық бағдарларға қызығушылық танытатындығын түсіндіріңіз?
3. Ежелгі және қазіргі заманғы әлемнің жеті кереметін атаңы

Берілген сұрақтарға

жауап береді, логикалық ойлау дағдыларының деңгейі қалыптасады.

Мадақтау, толықты

ру

слайд

Сабақтың соңы

2 минут


Кері байланыс:

«Бес саусақ» әдісі арқылы сабақ барысында алған білімдері туралы кері байланыс береді.

Бас бармақ - Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды?

Балалы үйрек - Мен қалай жұмыс жасадым.

Ортан терек - Мен бүгін қандай білім алдым?

Шылдыр шүмек - Сабақ ұнады ма ?

Кішкентай бөбек -Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?
Үй тапсырмасы: Кескін картаға тарихи географиялық аймақтарды белгілеп келіңіздер.


Бүгінгі сабақтан білген жаңа мағлұматтары мен тұжырымдарына кері байланыс жасайды.

Кескін картаға тарихи географиялық аймақтарды белгілейді.

Тиімді кері байланыс орнату

Рефлексия «Бес саусақ»

Атлас, кескін карта