Файл: Табиат былыстары.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 08.02.2024

Просмотров: 12

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қош келдің, Наурыз!

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.​1.​1.​1 шығарманың мазмұнын толық түсіну, кейбір тұстарын нақтылау, оқиғаның себеп-салдарын анықтау үшін сұрақтар қою және жауап беру


Сабақтың мақсаты

  • .

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин


5 мин

5 мин

Психологиялық ахуал қалыптастыру

.
Су жылтырлап бүрін ашқан жас талдан,
Бу бұрқырап қатып қалған тастардан.
Күн күркіреп, жасын ойнап аспаннан,
Бар тіршілік Наурыздан басталған

Топқа бөлу

1-топ . «Бейнелеуші,суретші»..

2-топ «Жазушы»

3-топ «Зерттеуші»

«Фонарик» әдісі

«Бейнелеуші,суретші»..«Жазушы»

«Зерттеуші» жапсырылған сол суреттерді фонарик жарығын түсіру арқылы тауып топқа бірігеді.

1-топ . «Бейнелеуші,суретші»..

2-топ «Жазушы»

3-топ «Зерттеуші»
Үй тапсырмасын тексеру

«Ортадағы қаламсап» әдісі

Әр топқа ортаға қаламсаптар қойылады.

Сұраққа жауап берген оқушыға қаламсап беріледі.

-Абайдың әкесінің аты кім?

-Сәуір айы мәтінде тағы қалай аталады?

«Сәуір » сөзі қай тілден енген?

-«Отамалы » деген не?

-Отамалы қойшының аман қалғаны туралы айтып бер?

-Күн райын болжауды адам қалай үйренген?

«Сәуір болмай тәуір болмас» деген сөзді қалай түсінесің?

-

« 4сурет 1сөз» әдісі

Суреттерден ортақ тақырып табу




«Наурыз » олай болса осы тақырыпта қазір ән тыңдайық.

«Поээзия минуты» Ән тыңдау

-Олай болса, «Наурыз-думан» әнін тыңдап, көңілімізді көтерейік.

-Тыңдалған әннің сөзінде наурыз мерекесі қалай сипатталған?

-Ендеше бүгінгі сабақта Наурыз туралы шығарма оқып, әңгімелесеміз, тапсырмалар орындаймыз.


Барлығы бірге айтады.

.
Топқа бірігеді.

Сұрақтарға жауап береді.


Ортақ тақырып таба алады.

Ән тыңдайды



«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!









https://youtu.be/76ehlOKfCJ0


Жаңа білім


10мин

5 мин

5 мин

5 мин




Автормен таныс бол


Дескриптор:

- Автор туралы оқып, әңгімелейді.

Еңбектерімен танысады.
Сөздік жұмысы.





Түсініп оқы айдары

Өлеңді мәнерлеп, тізбектей оқыңдар.

Дескриптор:

Өлеңді мәнерлеп оқиды

Тізбектеп оқып түсіндіреді.

Саралаудың «Дереккөз» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

-Наурыз туралы тағы қандай шығармалар есіңде?

Сергіту сәті
Топтық жұмыс

1топ «Наурыз мейрамы» « Ойға түстім ойландым»

-Айнала табиғаттың оянуын өлеңде байланыстыр.



2топ «Ұлттық ойындар» «Ойлар душы » әдісі



Жаңбыр тамшыларына сұраққа жауап жазады.

-Өлеңде табиғаттағы өзгерістер туралы не айтылған


3топ «Наурыз көже» «Бірге ойлаймыз » әдісі

Осы маусымда адам не істейді?

Жер жыртады, тұқым себеді, егін егеді.

Дескриптор:

Айнала табиғаттың оянуын өлеңмен байланыстырып әңгімелейді

Табиғаттағы өзгерістер туралы әңгімелейді

Адамның көктемдегі еңбегін әңгімелейді

Құрастыр

Борт журналын толтыру

Жыл құсы дегеніміз не? Анықтама жаз.

Себептерін жаз

Көктем мезгілінің келуі





.Дескриптор:

Жыл құсының не екенін біледі

Анықтама жазады.
Жұптық жұмыс.Жұбыңмен ойлас.

Дескриптор

Оқып бір біріне түсіндіреді

Жұптасып ойласады
Шығармашылық тапсырма

1топ «Бейнелеуші суретші»

-Қою әріппен берілген сөйлемнің мағынасын сурет немесе сызбамен бейнелеңдер

2топ «Жазушы» Даптермен жұмыс

Көп нүктенің орынына тиісті сөзді қойып жазады, оқиды.

3-топ «Зерттеуші» «Сиқырлы бояулар»

Наурыздағы табиғат несімен ұнайды? Сұраққа жауап жазып, тақырыпқа сурет салады.



Дескриптор:

Сөйлемнің мағынасын сурет немесе сызбамен бейнелейді.

Көп нүктенің орынына тиісті сөзді қойып жазады, оқиды.

Сұраққа жауап жазып, тақырыпқа сурет салады.
. Қорытындылау. «Фри » әдісі

Фри бөліктеріне сұрақтар жазылады соған жауаптар алынып қорапша салынады.

-М Дулатов кім?

-Қандай шығармаларын білесің?

-Наурыз өлеңінде не айтылған?

-Өлеңде айнала табиғаттың оянуын өлеңмен қалай байланыстырып әңгімелейді

-Адамдардың көктемдегі еңбегін қалай суреттеген?

-Наурыздағы табиғат несімен ұнайды?

-Жыл құсы дегеніміз не?




Автормен тансады


Даптерге жазады.


Өлеңді түсініп, тізбектеп оқи алады.

.
Ойланып жауап бере алады.
Жаңбыр тамшыларына сұраққа жауап жазады.


Адамның көктемдегі еңбегін әңгімелейді


Борт журналын толтырады.

Жұппен жұмыстана алады.

Қою әріппен берілген сөйлемнің мағынасын сурет немесе сызбамен бейнелейді.

Көп нүктенің орынына тиісті сөзді қойып жазады, оқиды.

Сұраққа жауап жазып, тақырыпқа сурет салады.

Қорыту сұрақтарына жауап бере алады.


.

«Әде-

биеттік оқу» оқулығы

4 сынып 2019ж








Кесте











Қорытын-ды

5 мин

Кері байланыс «Білім поштасы »

Конвертке бүгінгі сабақ турал өз ойларын жазады.

Оқу тапсырмасы: өлеңді мәнерлеп оқу, сурет салу.

Сабақтан түйген ой-пікірін айтады.

.