ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.02.2024

Просмотров: 3

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



_______________№175орта мектеп____________________________

(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуі.

(сабақтың тақырыбы)

Тексерілді: Смагулова А.А.

Бөлім:

Жүйке жүйесі

Педагогтің аты-жөні

Атабаева Гулназ.

Күні:




Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ішкі мүшелер жұмысының жүйкелік реттелуі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Симпатикалық және парасимпатикалық жүйке жүйелері вегетативті жүйке жүйесінің бөлімдері екендігін түсінеді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Симпатикалық және парасимпатикалық жүйке жүйелерінің айырмашылығы мен ерекшеліктерін айқындай алады.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Симпатикалық және парасимпатикалық жүйке жүйелеріне мысал келтіре алады, іс әрекеттерді осы екі жүйе бойынша жүйелей алады.

Сабақтың мақсаты

7.1.7.7 - вегетативті жүйке жүйесінің қызметін сипаттау.

Тілдік мақсаты



Пәндік лексика және терминология: сомалық , вегетативті (автономды),симпатикалық, парасиматикалық, кезеген жүйке жүйесі.


Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды шығармашылыққа және сын тұрғысынан ойлауға баулу

Бастапқы білім

Мінез-құлықтың рефлекторлық табиғыты: шартсыз және шартты рефлекстер. Шартты рефлекстердің сөнуі. Инстинг дегеніміз –өзара байланысты шартты рефлекстер тізбегі.


     
Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

5 мин


Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал.
Тест

1.Қаңқа бұлшықеттерінің жұмысын реттейтін жүйке жүйесі

а/вегетативті жүйке жүйесі

б/сомалық жүйке жүйесі

в/орталық жүйке жүйесі

2. Ішкі ағзалардың жұмысын реттейтін жүйке жүйесі

а/вегетативті жүйке жүйесі

б/сомалық жүйке жүйесі

в/орталық жүйке жүйесі

3.Адам еркіне бағынбайтын жүйке жүйесі

а/вегетативті жүйке жүйесі

б/сомалық жүйке жүйесі

в/орталық жүйке жүйесі

4.Ағзаны белсенді күйге келтіретін вегетативті жүйке жүйесі

а/парасимпатикалық жүйке жүйесі

б/орталық жүйке жүйесі

в/симпатикалық  жүйке жүйесі

5.Жүрек соғысы мен тыныс алуды баяулататын жүйке жүйесі

а/парасимпатикалық жүйке жүйесі

б/орталық жүйке жүйесі

в/симпатикалық  жүйке жүйесі
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады
Жұптық жұмыс. Тапсырма-1.Төменде берілген негізгі ұғымдармен танысып, анықтама бер

1. Вегетативтік жүйке жүйесінің бөлімдері-

2. Сомалық Ж.Ж-

3. Вегетативтік Ж.Ж-

4. Симпатикалық Ж.Ж-

5. Парасимпатикалық Ж.Ж-

Тапсырма-2. Вегетативті жүйке жүйесі бөлімдерінің ағзаға әсерін сипаттаңыз.

Мүше немесе жүйе

Парасимпатикалық

Симпатикалық

Мидың тамыры







Көз қарашығы







Шеткі артерия тамырлары







Жүректің жиырылуы







Тердің бөлінуі







Асқазан







Бүйрек үсті безі







Қуық







Жеке жұмыс. Тапсырма-1. Кестенің сол жак бағанында келітірілген орталык жүйке жүйесінің әрбір бөліміне тән қызметті табыңыз.

1. Жұлын

2. Сопақшы ми

3. Мишық

4. Ортаңғы ми

5. Аралық ми

6. Үлкен ми сыңарлары қыртысы

А. Жоғары жүйке әрекеті

В. Дене қимылын үйлестіру, бұлшық ет тонусы

С. Тыныс алу, ас қорыту, жүрек қан тамырлары жүйелерінің орталықтары;

Д. Бағдарлау рефлекстері, бұлшық ет тонусын реттеуге қатысу;

Е. Зат алмасу дене температурасын реттеу, нейрогуморальдық реттеуге қатысу;

Ғ. Қимыл- қозғалыс және вегетативті шартсыз рефлекстерді жүзеге асыру.

Тапсырма-2. «Жеделхат»тапсырмасыарқылытөмендегі сөйлемдерді мағынасына сәйкес толықтыру. Симпатикалық бөлім қарашықтың ........................... ынталандырады. Бұл жарық нашар түскен кезде жарықтың ............... мөлшерінің көзге түсуіне мүмкіндік береді, осылайша ағза қоршаған орта туралы көбірек ақпарат ала алады. Мұның күйзеліс жағдайларында маңызы өте зор. Керісінше, парасимпатикалық бөлім қарашықтың .....................................ынталандырады. Бұл жақсы жарықтандыру жағдайында жарықтың.................. мөлшерінің көзге түсуіне мүмкіндік береді, осылайша ағза тыныға алады.
Рефлексия. БББ кестесі

Білемін Білемін

Білдім

Білгім келеді













Мұғаліммен амандасу арқылы өз көңіл- күйлерін білдіреді.


Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.



Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfC4NxXtjSw-KR8hcHBeWnR6EE7KJFUVcPAqu7FpGSdIKzp2A/viewform?usp=sf_lin