Файл: за мерзімді жоспар блімі 1А блімі хх асырды басындаы лем Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.02.2024

Просмотров: 14

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Дүние жүзі тарихы пәні

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

1А бөлімі - ХХ ғасырдың басындағы әлем

Мектеп: Түркістан облысы, Шардара ауданы, М.Әуезов атындағы жалпы орта мектеп.

Мұғалімнің аты-жөні: Айжанова Жадыра Нарымбековна

Сынып: 9(8)

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

ХХ ғасырдың басында әлем бейнесі қандай болды


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.2.5 – ХХ ғасырдың басына қарай әлемнің аумақтық бөлінуін және мемлекеттердің саяси құрылымын сипаттау

Сабақ мақсаттары

ХХ ғасырдың басында әлемнің аумақтық бөлінуі нәтижесіндегі мемлекеттердің саяси құрылымын анықтау.

Ойлау дағдысы

Қолдану, талдау.

Бағалау критерийі

  1. Әлемнің аумақтық бөлінуіндегі империялардың дүние жүзін бөліске салу себептерін анықтайды.

  2. Қазіргі заман кезеңіндегі мемлекеттердің саяси құрылымдық ерекшеліктерін сипаттайды.

Тілдік мақсат

Терминдер мен негізгі сөздер: қазіргі заман, индустриалды қоғам, капиталистік қатынастар, эволюциялық даму, модернизация, интербеллум, консерватизм, социализм, либерализм, марксизм, ұлт-азаттық қозғалыстар, отаршыл империялар

Айтылым –тыңдалым дағдысы- ХХ ғасырдың басындағы отаршыл империялардың аумақтық бөлінуіндегі ерекшеліктерін анықтайды, тарихи маңызын сипаттайды, талдайды.

Оқылым-жазылым дағдысы- мәтінмен жұмыс барысында «Термин сөздермен жұмыс» әдісі арқылы термин сөздердің мағынасын анықтайды, үштік венн диаграммасы кестесін толтырады.

Диалог\ жазылымға арналған пайдалы сөз тіркестері

  • Неліктен тарихшылар ХХ ғасырды жауыз ғасыр немесе азапты ғасыр деп атаған деп ойлайсыңдар? Дәлел келтір.

  • Әлемнің қай елдері үшін бұл кезең бетбұрыс кезеңі болды? Неліктен деп ойлайсың?

  • Неліктен бұл ғасырда мемлекеттердің әлеуметтік, экономикалық және тарихи дамуы жағынан әрқилы дамыды? Анықтаңдар.

Құндылықтарды дарыту

Елбасы Н.Назарбаевтың «Мәңгілік Ел» идеясының «Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылығы мен «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы» құндылықтарын оқушы бойында қалыптастыру;

Тарих сабақтары арқылы сыни ойлау мен шығармашылық қабілетін дамыту арқылы өмір бойы білім алуға тәрбиелеу


АКТ қолдану дағдысы

Отаршыл империялардың дүниежүзін бөліске салу себептерін анықтауда АКТ-ны тиімді қолдану дағдыларын қалыптастыру

Пәнаралық байланыс

География, зайырлылық және дінтану негіздері

Алдыңғы білім

Империалистік мемлекеттердің саяси, әлеуметтік, экономикалық даму тарихымен ХХ ғасырдың басында әлемдегі өзгерістерді өзара сабақтастырады.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурс

Сабақтың басы

5 мин

Сабақтың ортасы/сабақтың негізгі бөлімі

25 мин

Сабақтың соңы

10 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Шаттық шеңбері арқылы жағымды ахуал қалыптастыру:

Оқушылар бір-біріне «Ізгі тілек» білдіру арқылы көңіл күй сыйлау.

Оқушыларды фазл аркылы 5 топқа біріктіру.

Үй тапсырмасын сұрау «Кім жылдам» ойыны арқылы сұрақтар жауап беру.

ҚБ: өзін-өзі бағалау

Жаңа сабақ

Мұғалімнің жаңа сабақ, оқу мақсатын таныстыруы. Оқушылардың ішкі уәжін арттыру мақсатында төмендегі сұрақтар қойылады.

  • Неліктен тарихшылар ХХІ ғасырды жауыз ғасыр немесе азапты ғасыр деп атаған деп ойлайсыңдар? Дәлел келтір.

  • Әлемнің қай елдері үшін бұл кезең бетбұрыс кезеңі болды? Неліктен деп ойлайсың?


Топтық жұмыс

1 тапсырма

  • Үштік венн диаграммасы әдісімен «ХХІ ғасырдың басындағы мемлекеттердің әлеуметтік, экономикалық және саяси дамуы ерекшеліктерін анықтаңдар




Дескрипторы:

  • ХХ ғасырдың басындағы отаршыл империялардың дүниежүзін бөліске салу себептерін анықтайды.

  • ХХІ ғасырдың басындағы мемлекеттердің саяси дамуы ерекшеліктерін талдайды.

  • ХХІ ғасырдың басындағы мемлекеттердің әлеуметтік дамуы ерекшеліктерін талдайды.

  • Қазіргі заман тарихындағы елдердің діни, ұлттық, идеологиялық алшақтануына әсер еткен факторларды сипаттайды.

  • ХХІ ғасырдың басындағы мемлекеттердің экономикалық дамуы ерекшеліктерін талдайды.

Қалыптастырушы бағалау: екі жұлдыз бір тілек арқылы топтық бағалау
Жұптық жұмыс

2 тапсырма: картамен жұмыс әдісі арқылы ХХ ғасырдың басындағы отаршыл империялардың аумақтық бөлінуін картадан анықтап, мемлекеттердің саяси құрылымдық ерекшеліктерін сипаттаңдар.


Дескриптор

  • ХХ ғасырдың басындағы отар және жартылай отар елдердің территориялық аумағын картадан көрсетеді.

  • Картадан капиталистік елдер мен социалистік мемлекеттілік аумақты картадан көрсетеді.

  • Қазіргі заман кезеңіндегі мемлекеттердің саяси құрылымдық ерекшеліктерін сипаттайды.

Қалыптастырушы бағалау: жұптық бағалау.
Жеке жұмыс

«Термин сөздермен жұмыс» әдісі арқылы термин сөздердің мағынасын анықтау.

  • консерватизм

  • социализм

  • либерализм

  • марксизм


Дескриптор :

  • термин сөздердің мағынасын талдайды.

  • Идеялық ағымдардың саяси ұстанымдарын анықтайды.


Қалыптастырушы бағалау

Кері байланыс – «Рефлексиялық нысана»


ҚБ. Мұғалімнің бағалауы
Үйге тапсырма: ХХ ғасырдың басындағы Еуропа елдері мен шығыс елдерінің саяси құрылысын «СИНКВЕЙН» әдісі арқылы сипаттау


топ атауы жазылған фазлдар

Интерактивті тақта

слайд

үй тапсырмасының сұрақтары

Алдабек Н, Макашева К.Н. Байзакова К.И.

Дүниежүзі тарихы 9-сыныбына арналған жоба оқулық. Алматы: «Мектеп», 2019
Expert.mektep.kz/ru/shop/105049-9 klass/pg/2/
Қосымша материалдар Үштік венн диаграммасы

Карта


9(8) сынып

Дүние жүзі тарихы жоба оқулығы

Термин сөздер паракшалары
Кері байланыс «Рефлексиялық нысана

Саралау-оқушыларға

қалай көбірек қолдау

көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары Оқушыларға қандай

баға бересіз?

Барлық оқушылар: Үштік Венн диаграммасы, картамен жұмыс барысында ХХ ғасырдың басындағы отаршыл империялардың аумақтық бөлінуіндегі ерекшеліктерін анықтап, саяси, әлеуметтік, экономикалық дамуын сипаттайды, мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттайды. Басым оқушылар: Мұғалімнің көмегін аса қажет етпейтін оқушылар картадан капиталистік елдер мен социалистік мемлекеттілік аумақты картадан көрсетеді, қоғамдық құрылысқа дәлелдер келтіреді.

Кейбір оқушылар: термин сөздерді талдай отырып, идеялық ағымдардың саяси ұстанымдарын анықтауда

зерттеу қабілеттері дамиды.


Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Топтық, жұптық, өзін-өзі бағалау

Бағалау критерийлеріне сәйкес жасалған дескрипторлар арқылы бағаланады.

Кері байланыс – «Рефлексиялық нысана аркылы жасау


Денсаулық және қауіпсіздік техникасы


Сабақта интерактивті тақта қолдануда денсаулық және қауіпсіздік техникасының ережелері сақталады



Сабақ бойынша рефлекция


Сабақта оку мақсаты нәтижелі меңгерілді

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз)

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да)

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардан жетістік/қиындықтары туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек