ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 15.03.2024

Просмотров: 13

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Бөлім:



Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Кабиева Аяжан Есенгелдиевна

Сынып: 7



Сабақтың тақырыбы:

Кері итеруші күш.

Оқу мақсаты:

7.3.1.12 – сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру;

7.3.1.13 – есептер шығаруда Архимед заңын қолдану

Сабақ мақсаттары:


- сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын біледі;

- Архимед заңының формуласын біледі, есептер шығаруда қолданады;



Бағалау критерийлері:

- Энергия ұғымын түсінеді, екі түрін формуласын ажыратады;

- Кинетикалық энергия формулаларын қорыта отырып есеп шығару барысында қолданады

- Энергия ұғымын түсініп, түрлерін тапсырмалар арқылы ажыратып, мысалдар келтіру арқылы өмірмен байланыстырады;



Тілдік мақсаттар:

Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттары:

Оқылым дағдысы: Берілген тақырып пен формулалармен жұмыс.

Айтылым дағдысы: .Эксперименттік тапсырманы орындау барысында энергияны өмірмен байланыстыра айтады.

Жазылым дағдысы: Кинетикалық және потенциалдық энергия белгіленуін, өлшем бірлігін, формуласын белгілеп , есепті шығаруда қолданады.

Арнайы пәндік лексика мен терминология:

Сөздік

Ағылшынша

Қазақша

Орысша

Energy

Энергия

Энергия

kinetic energy

Кинетикалық энергия

Кинетическая энергия

potential energy

Потенциалдық энергия

Потенциальная энергия


Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • «ЭКСПО» дегеніміз не? Оның бізге берер пайдасы қандай? Энергия көздеріне не жатады?

  • ЭКСПО-ны өткізудің ең басты көрсеткіштері, құндылығы неде?

  • Біз энергияны қайдан аламыз?

  • Дене қандай жағдайда энергияға ие бола алады?

Құндылықтаға баулу:

Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу

Энергия шамасын анықтайды және болашақта жасыл энергияны қолдану туралы мағлұмат береді.

Пәнаралық байланыс:

Математика, ағылшын

Алдыңғы білім:

Жұмыс және қуат

САБАҚ БАРЫСЫ

Сабақ кезендері:

Сабақтағы іс-әрекеттер:

Құрал-жабдықтар (ресурстар)

Сабақтың басы

Минут

7 мин

Кіріспе. Таныстырылым (2мин)

  • Оқушылармен амандасу.

  • Психологиялық дайындық.

Үй тапсырмасын тексеру (5мин) «e-leroning-apps» әдісі арқылы тапсырма орындайды.
ҚБ:«Бағдаршам» (Өзін-өзі бағалайды)



  • Қызыл түс – тапсырманың

0-4 балын жинаса

  • Сары түс – тапсырманың 8-5

балын жинаса



  • Жасыл түс – тапсырманың 9-10

балын жинаса



телефон


Сабақтың ортасы

33 минут



Белсенді оқыту әдістері: «Молекула-атом» әдісі арқылы топқа бөлінеді.

«Автобус аялдамасы» әдісі арқылы жаңа сабақ тақырыбын ашамыз. Үш топқа су құйылған мензурка,пласталиннен жасалған денелер беріліп, денелердің сұйықтықта батқанын, не себепті батпағанын сұрақтарға жауап беру арқылы сұрау

  1. Не байқадыңдар?

  2. Неге домалақ шар суға батты, ал қайық суға батпады?


Тақырыпқа талдау жасау слайд және видео көрсету

Жаңа тақырыппен жұмыс:

«Галлерияны аралау» әдісі арқылы анықтама қиындыларын құрастыру.

«Сүзгі» әдісі арқылы формулалармен жұмыс.

ҚБ:«Смайлик» (топтық бағалау)



  • Барлығы дұрыс




  • Жартылай дұрыс


–тапсырманы орындай алмады;
«Өзіңді тексер» әдісі арқылы есеп шығару. (Жеке жұмыс)

Суға көлемі 0,0001 м 3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000 кг/м 3.


Дискриптор

Балл

  1. Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1

  1. Формуланы дұрыс пайдаланады

1

3.Жауабын нақты шығарады

1


« Көршіңмен талқыла» әдісі арқылы жұптық жұмыс.

Керосинге массасы 500 г темір кесегі батырылған. Ығыстырушы күшті анықтаңдар. Темірдің тығыздығы-7900 кг/м3. Керосиннің тығыздығы-820 кг/м3.


Дискриптор

Балл

1. Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1

2. ХБЖ- ға айналдыра біледі


1

3.Формуланы нақты көрсетеді


1

4.Тығыздықтың формуласынан көлемді табу формуласын қорытады.

1

5Көлемді табады

1

6.Негізгі формуланы пайдаланып, негіздерін орнына қойып есептейді

1

7.Жауабын нақты шығарады

1



«Миға шабуыл» әдісі арқылы топтық жұмыс

Топтарға әр түрлі сұйықтықтар және дұрыс емес пішінді денелер беріледі.


Дискриптор

Балл

1.Мензурка бөлік құнын анықтайды

1

2.ХБЖ-ға келтіреді

1

3.Сұйықтық құйып мөлшерін анықтайды

1

4.Денені батырғаннан кейінгі сұйықтықтың мөлшерін анықтайды


1

5.Дұрыс емес пішінді дененің көлемін есептейді

1

6.Формуланы пайдаланып кері итеруші күшті табады

1


ҚБ: «Бас бармақ»

- 6 балл-өте жақсы орындады
- 5 -4 балл- жақсы орындады
- 1-3 балл орташа орындады.

Тапсырма.

Мақсаты: Энергия ұғымын, екі түрін, формуласын ажырата білу;

  1. «Ақпаратты сүзу» әдісі (жеке жұмыс)

Оқушы бүгінгі өткен тақырып бойынша маңызды сөздерді, формулаларды, анықамаларды «тұғырықта» тұрған кинетикалық және потенциалдық энергияларға бөліп орналастыру қажет, ал маңызы азырақ сөздер құбырда сүзіліп қалуы тиіс

Критерийлер

Дескрипторлар

Тақырыпқа байланысты маңызды сөздер және формулаларды орналастыру.

  1. Энергия анықтамаларын біледі;

  2. Кинетикалық және потенциалдық энергия формулаларын біледі;

  3. Өлшем бірліктерін біледі.


ҚБ:«Бағдаршам»



  • Қызыл түс – тапсырманы

орындай алмады;

  • Сары түс – тапсырманы жартылай

орындады;

  • Жасыл түс – тапсырманы түгел

орындады.

2. Есеп шығару. «Миға шабуыл» әдісі. (жұптық жұмыс)

Мақсаты: Есеп шығару брысында кинетикалық энергия формуласын қолдану.

20 м/с жылдамдықпен қозғалған дененің кинетикалық энергиясы 4* 10 5 мДж болса, оның массасы.


Критерийлер

Дескрипторлар

Энергия формулаларын пайдаланып есеп шығару.

  1. Есеп шартын дұрыс жаза біледі

  2. ХБЖ- ға айналдыра біледі

  3. Формуланы нақты көрсетеді

  4. Формуланы қорытады.

  5. Жауабын нақты шығарды

ҚБ «Смайлик»



  • Барлығы дұрыс

  • Жартылай дұрыс




  • Мүлдем дұрыс емес



Тапсырма: Тақырыпқа байланысты эксперимент. (топтық жұмыс)

Оқушылар тақырып бойынша эксперименттік тапсырманы орындайды.

Мақсаты: Энергия ұғымын түсініп, түрлерін тапсырмалар арқылы ажыратып, мысалдар келтіру арқылы өмірмен байланыстыру;


Критерий

Дескриптор

Эксперименттік тапсырманы жасап түсіндірді

А) Қауіпсіздік ережесін сақтады.
В) Эксперимент жасау барысында құжетті құрал- жабдықтарды дұрыс таңдай білді
С) Шарлардың қозғалысын салыстыра білді
Д) Тәжірибені өмірмен байланысты түсіндірді

ҚБ: «От шашу»



1 шапалақ – тапсырманы толық орындай алмады;

2 шапалақ- тапсырманы орындады, өмірмен байланыстыра алмады.

3 шапалақ- тапсырманы дұрыс орындады, өмірмен байланыстыра мысалдар келтірді.

Сабақты қорытындылау үшін «Семантикалық карта» қолдану

Сұрақтар

Дж



Ek=mʋ2/2

m=Eп/gh

ʋ= √2Ek /m

Кинетикалық энергия формуласы
















Потенциал дық энергия формуласы
















Энергия өлшем бірлігі


































Потенциал дық энергия формуласынан массасны өрнектеу
















Кинетикалық энергия формуласынан жылдамдықты өрнектеу
















ҚБ: Жұлдызшалар тарату.

Қанша сұраққа дұрыс жауап берсе сонша жұлдызшаға ие болады.


Оқулықпен жұмыс

Ресурс

Оқулық, қосымша ресурс

Көлбеу науа, жазық бет,массалары әр түрлі дөңгелек шариктер, үлестірме материалдар



Сабақтың аяқталуы
5 минут

  • Шығу сәті

- Сабақтың басында анықталған жетістік өлшемдеріне қол жеткіздік пе?

- Бүгінгі сабақ кезіндегі іс-әрекетіңізге көңіліңіз толды ма? Неге?


  • «Ойды аяқта» рефлексиясы






Парақша беріледі

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыс; Денсаулық және қауіпсіздік ережелерінің сақтау; АКТ

Барынша қолдауды қажет ететін оқушылар үшін: жалпы сұрақтар арқылы барлық оқушылар қамтылады, жұптық, топтық жұмыс барысында диалогтық қарым – қатынас орнатылады, «Ақпаратты сүзу» әдісінде оқушыларға дайын сұрақтар мен формулалар беріледі.

Аз қолдауды қажет ететін оқушылар үшін: «деңейлік есеп шығару» «В» деңгейіндегі есеп, өз бетімен оқу,эксперименттік тапсырма орындап, күнделікті өмірмен байланыстыратын мысалдар келтіру деңгейіндегі тапсырмалар берілді.

Жалпы сынып үшін саралау тапсырмалардан, бағалаудан және жұптық, топтық, семантикалық картада, эксперименттік жұмыста көрініс табады.

Қалыптастырушы бағалау : бас бармақтың үш түрін көрсету арқылы, бағдаршам түстері арқылы, смайлик, от шашу арқылы арқылы әр тапсырма сайын жүзеге асырылады, қошемет арқылы ынталандырылады.

Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, эксперименттік тапсырмаларды көрсету, есептерді сатылай баяндап шығару. Басбармағын көрсету, эксперимннттерді орындау ақылы қозғалысқа келу.

Оқушыларға білім беру бағдарламасының аясында құндылықтарға баулу топтық, жұптық жұмыс кезінде жауапкершілікке бағыттау арқылы жүзеге асырылады

Сабақ бойынша рефлексия:







Бүгін мен Қиындық

білдім.... тудырды ...

Мен үйрендім Қолымнан

.... келді ....

Бүгін мен Қиындық

білдім.... тудырды ...

Мен үйрендім Қолымнан

.... келді ....




Дискриптор

Балл

1.Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1



2.Формуланы дұрыс пайдаланады

1



3.Жауабын нақты шығарады

1


Дискриптор

Балл

1.Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1



2.Формуланы дұрыс пайдаланады

1



3.Жауабын нақты шығарады

1





Дискриптор

Балл

1.Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1



2.Формуланы дұрыс пайдаланады

1



3.Жауабын нақты шығарады

1


Дискриптор

Балл

1.Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1



2.Формуланы дұрыс пайдаланады

1



3.Жауабын нақты шығарады

1





Дискриптор

Балл

1.Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1



2.Формуланы дұрыс пайдаланады

1



3.Жауабын нақты шығарады

1





Дискриптор

Балл

1.Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1



2.Формуланы дұрыс пайдаланады

1



3.Жауабын нақты шығарады

1


Дискриптор

Балл

1.Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1



2.Формуланы дұрыс пайдаланады

1



3.Жауабын нақты шығарады

1


Дискриптор

Балл

1.Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1



2.Формуланы дұрыс пайдаланады

1



3.Жауабын нақты шығарады

1





Дискриптор

Балл

1.Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1



2.Формуланы дұрыс пайдаланады

1



3.Жауабын нақты шығарады

1


Дискриптор

Балл

1.Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1



2.Формуланы дұрыс пайдаланады

1



3.Жауабын нақты шығарады

1





Дискриптор

Балл

1. Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1

2. ХБЖ- ға айналдыра біледі


1

3.Формуланы нақты көрсетеді


1

4.Тығыздықтың формуласынан көлемді табу формуласын қорытады.

1

5Көлемді табады

1

6.Негізгі формуланы пайдаланып, негіздерін орнына қойып есептейді

1

7.Жауабын нақты шығарады

1


Дискриптор

Балл

1. Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1

2. ХБЖ- ға айналдыра біледі


1

3.Формуланы нақты көрсетеді


1

4.Тығыздықтың формуласынан көлемді табу формуласын қорытады.

1

5Көлемді табады

1

6.Негізгі формуланы пайдаланып, негіздерін орнына қойып есептейді

1

7.Жауабын нақты шығарады

1



Дискриптор

Балл

1. Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1

2. ХБЖ- ға айналдыра біледі


1

3.Формуланы нақты көрсетеді


1

4.Тығыздықтың формуласынан көлемді табу формуласын қорытады.

1

5Көлемді табады

1

6.Негізгі формуланы пайдаланып, негіздерін орнына қойып есептейді

1

7.Жауабын нақты шығарады

1

Дискриптор

Балл

1. Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1

2. ХБЖ- ға айналдыра біледі


1

3.Формуланы нақты көрсетеді


1

4.Тығыздықтың формуласынан көлемді табу формуласын қорытады.

1

5Көлемді табады

1

6.Негізгі формуланы пайдаланып, негіздерін орнына қойып есептейді

1

7.Жауабын нақты шығарады

1

Дискриптор

Балл

1. Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1

2. ХБЖ- ға айналдыра біледі


1

3.Формуланы нақты көрсетеді

1

4.Тығыздықтың формуласынан көлемді табу формуласын қорытады.

1

5Көлемді табады

1

6.Негізгі формуланы пайдаланып, негіздерін орнына қойып есептейді

1

7.Жауабын нақты шығарады

1


Дискриптор

Балл

1. Есеп шартын дұрыс жаза біледі

1

2. ХБЖ- ға айналдыра біледі


1

3.Формуланы нақты көрсетеді


1

4.Тығыздықтың формуласынан көлемді табу формуласын қорытады.

1

5Көлемді табады

1

6.Негізгі формуланы пайдаланып, негіздерін орнына қойып есептейді

1

7.Жауабын нақты шығарады

1



1 Суға көлемі 0,0001 м 3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000 кг/м 3.



1 Суға көлемі 0,0001 м 3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000 кг/м 3.

1 Суға көлемі 0,0001 м 3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000 кг/м 3.



1 Суға көлемі 0,0001 м 3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000 кг/м 3.

1 Суға көлемі 0,0001 м 3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000 кг/м 3.



1 Суға көлемі 0,0001 м 3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000 кг/м 3.

1 Суға көлемі 0,0001 м 3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000 кг/м 3.



1 Суға көлемі 0,0001 м 3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000 кг/м 3.

1 Суға көлемі 0,0001 м 3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000 кг/м 3.



1 Суға көлемі 0,0001 м 3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000 кг/м 3.

1 Суға көлемі 0,0001 м 3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000 кг/м 3.



1 Суға көлемі 0,0001 м 3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000 кг/м 3.

1 Суға көлемі 0,0001 м 3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000 кг/м 3.



1 Суға көлемі 0,0001 м 3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы – 1000 кг/м 3.