Файл: рамды шарттарды программалау дегеніміз не.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.03.2024

Просмотров: 8

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бекітілді:

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 7

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Құрамды шарттарды программалау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


7.3.2.1- алгоритмді программалау тілінде жазу

7.3.3.2- сызықтық және тармақталу алгоритмдерін программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыңда (С/С++, Python, Delphi, Lazarus) жазу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Құрамды шарттарды программалау дегеніміз не; Құрамды шарттарды программалау кезінде қандай логикалық операцияларды қолданады

Көптеген оқушылар:

Құрамды шарттарды программалау дегеніміз не; Құрамды шарттарды программалау кезінде қандай логикалық операцияларды қолданады

Кейбір оқушылар:

Жеке меншік жобаларды дайындауда құрамды шарттарды қолданады

ЕБҚ оқушылар мақсаты

Құрамды шарттадың түрлерін біледі

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру және әр оқушыға «Термометр» әдісіндегі бағалау бетшесін тарату.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.

-Алгоритмнің қандай түрлері бар?

-Шарт тексеру қандай алгоритмге жатады?

-Шартты тексергеннен кейін не қойылады?

- мына программаның жауабы қандай сан шығады?

- if операторының қызметі қандай?

Дескриптор

-алгоритмнің түрлерін біледі

-шатты тексеру алогритмін атайды

-шартты тексеру командасынан кейін қойылатын белгіні табады

-программаны есептеп біледі

- if операторының қызметі біледі

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Бағалайды.


2 балл


https://learningapps.org/display?v=p3u0iqkak23


Сабақтың ортасы

Мұғалім құрылымды шарт не екенің түсіндіреді, және құрылымды шарттау кезінде қандай операторлар қолданатының айтып кетеді.

Әр түрлі есептер шығару кезінде кейде екі не одан да көп шарттарды тексеру қажеттілігі туады. (мысалы 0 < a < 5). Осындай шарттарды құрылтак деп атайды. Құрылымды шарттарды бағдарламалық тілде жазу үшін келесі логикалық операциялар қолданылады:

· and – логикалық «және»;

· or – логикалық «немесе»;

· not – логикалық жоққа шығару.

Логикалық операциялар көмегімен қарапайым шарттарды құрылтақ шарттарға біріктіреді.

Қарапайым шарттар міндетті түрде жақшаға алынады, өйткені логикалық операциялар, салыстыру операцияларына қарағанда, көбірек артықшылыққа ие.

Логикалық операцияларды орындау тәртібі

Ø Құрылтымды шарттары, екі қарапайым шарттан тұратын, and операциясымен қосылған, шындық болады, егер екі қарапайым шарт шындық болса.

Шарт А

Шарт В

Шарт А and B

Ақиқат

Ақиқат

Ақиқат

Ақиқат

Жалған

Жалған

Жалған

Ақиқат

Жалған

Жалған

Жалған

Жалған




Мысал1: Логикалық операциялар көмегімен 0
Жауабы: If (a>0)and(a<=5)

Ø Құрылымды шарттары, екі қарапайым шарттан тұратын, or операциясымен қосылған, шындық болады, егер қарапайым шарт тардын екеуінің біреуі шындық болса.

Шарт А

Шарт В

Шарт А or B

Ақиқат

Ақиқат

Ақиқат

Ақиқат

Жалған

Ақиқат

Жалған

Ақиқат

Ақиқат

Жалған

Жалған

Жалған




Мысал2: Логикалық операциялар көмегімен a<=0 или a>5 шарттын жазыңыздар

Жауабы: If (a>=0)or(a>5)

Ø Егер қарапайым шарттар жалған болған кезінде ғана not құрылтақ шарттары шындық болады.

Шарт А

Шарт not A

Ақиқат

Жалған

Жалған

Ақиқат



Мысал3: а 5-тен кем емес шарттын логикалық операциялар көмегімен жазыңыздар. Можно записать как If (a>=5) түрінде жазуға болады немесе not логикалық операция көмегімен.

Жауабы: If not(a<5)


Мұғалімді тыңдайды









(Ж) №1 тапсырма Логикалық өрнектердің мәнін тап

а

b

Логикалық өрнек

10

56

a>5 or b>a

0

1

a>b or b= =1

8

-7

a<50 or b>a

-8

-9

a>-8 or b= =a

7

5

a= =5 or b!=a

20

68

a% = = 0 and b>a

1

5

a>b and b= =1

-7

-9

a**2>0 and b= = a-1

8

7

a+b = = 17 and b!=a

35

20

a% = = 0 and b>a

-1

-6

a**2>0 and b= = a-1

-5

6

a>-8 or b= =a

Дескриптор:

- логикалық өрнектің мәнін жазып «ақиқат», «жалған» шешімдерін шығарады;

Python бағдарламасының Shell терезесінде өрнек мәндерін қойып шешімін алады

1 балл

https://www.online-python.com/





(Т) №2 тапсырма Программадағы b айнымалысы мәні неге тең болады?

І-топ

ІІ –топ

ІІІ-топ

Дескриптор:

- айнымалының мәнін ауызша есептейді;

Есептің мәнін қойып шешімін шығарады

1 балл







(Ж) №3 тапсырма Аралары бос орынмен ажыратылған a,b және c бүтін сандары берілген. Осы сандардың үшеуі де оң сан болса -1, басқаша болған жағдайда нәтиже ретінде экранға 0 саны шықсын.

Дескриптор:

-сандарды енгізеді;

-шарт қояды;

-қатесін тексереді;

-шешімін алады;

Python бағдарламасынды есепті шығарады

4 балл

https://www.online-python.com/





(Т) Сәйкестендіру кестесі Үштаңбалы саның ішінде өзара екі цифр бірдей келуін анықтайтын программа

  1. s=int(input())

  2. a=s//100

  3. b=s//10%10

  4. c=s%10

  5. if a= =b or b = =c or a= =c:

  6. print (1)

  7. else:

  8. print(0)

Программа кодтарын дұрыс орналастырады

2 балл

https://learningapps.org/display?v=p3mv3ngxk23


Сабақтың соңы

1.Топ басшысы оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2. «Айтарым бар...» кері байланысы


Өзін-өзі бағалау.




«Термометр» әдісі

«Әлеуметтік желі байланысы» әдісі







Шекті балы

Оқушының аты

Үй тапсырмасы

№1

№2

№3

№4

2 балл

1 балл

1 балл

4 балл

2 балл































































































































Бағалау бетшесі50>