ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.03.2024

Просмотров: 5

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Роботтехника

Педагогтың аты-жөні

Koнысбекова Г.Б

Күні

21.02.2023ж

Сынып: 5

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Роботтың сызық бойымен қозғалысы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.3.3.3 – робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Түс датчик жұмыс істеу принципін түсінеді.

Көптеген оқушылар:

Роботтың сызық бойымен қозғалатын жарысының талаптарын біледі.

Кейбір оқушылар:

Екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программа құрастырады


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(5-минут)

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.



1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.







Сабақтың ортасы

(10-минут)


Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Видоны көреміз: https://youtu.be/D6ZX2eNYlqI
Роботқа екі түс датчигін орнатамыз. Робот Цвет (түс) және Яркость отараженного цвета режімдерін пайдаланып қара сызықытың бойымен қозғалады.

Екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалуы алгоритмі:

  • Егер роботтың екі түс датчигі де ақ алаңды көрсе, онда робот алға қозғалады. Еер түс датчиктерінің бірі ақ, екіншісі қараны көрсе, онда ол аққа бұрылады.

  • Егер екі түс датчигі қара сызықты көрсе, онда робот «қиылыста тұрмын» деп есептейді.


Көрсетілім. Екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программасы.

Программаны құрастырып болған соң, роботқа жүктеп тексереміз. Программа құрудағы қателер робот арқылы тексеріп, тестіленгенде тез анықталады.Роботты іске қосып, оның қара сызық сызылған алаңнан қанша уақытта өтетінін есептейміз.
Қолды түсіру үшін бізге Орташа мотор блогы керек.»

Бағдарламалау палитрасынан Орташа моторды таңдаңыз.

Оны СТАРТ блогына қосыңыз.


Орташа мотор A портына жалғанған


«Айналым саны» 0.20, ал қуаты 41 деп қойыңыз.

Бағдарламаны роботқа жүктеу.Тағы бір орташа блогты бағдарламаға қосыңыз.



Оған «Айналым санын» 0.20, қуатын 20 деп қойыңыз.


Бағдарламаны роботқа жүктеңіз.


Жеке жұмыс. 1-тапсырма. (5-минут)
-Екі түс датчигі бар роботты құрастыру.
Жеке жұмыс. 2-тапсырма. (5-минут)
-Екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программасын тексеру.
Дескриптор:

-екі түсті датчигі бар роботты құрастырады,

сызық бойымен қозғалу программасын тексереді.

Тест құрастыру. Тест тапсырмасын орындау. (10- мин)

1. Робот техникасы дегеніміз не?

А) бұл роботтарды дизайндеуге, құруға, қолдануға және олармен жұмыс істеуге бағытталған механикалық, электрлік және компьютерлік инженерия элементтері бар пәнаралық сала.

Б) дайын Роботтарға жұмыс істетуді үйрету

В) Барлық жауап дұрыс

Г) информатика пәніне қосымша пән

2. Роботты қандай жүйелер басқарады?

А) Бағдарламалық басқару, бейімделме басқару

Б) Зияткерлік басқару

В) Барлық жауап дұрыс

Г) Адамның қатысуымен басқару

3. EV3 Education жинағының құрамы қанша түрлі бөлшектен тұрады?

А) 20

В) 15

С) 52

D) 541

4. LEGO MINDSTORMS NXT-тің шыққан жылы?

А) 1998

В) 1996

С) 2006

D) 2013

5.EV3 модуліндегі жасыл түсті индикатор нені білдіреді?

А) Бағдарламаның жүктеліп жатканын

В) Бағдарлама дайын

С) Хабарлама дайын

D) Жұмысқа дайындығын

Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау)

Мұғалімді тыңдайды

1-тапсырманы орындайды


2-тапсырманы орындайды





Демонстарциялық экран

Компьютер

Сабақтан алған әсерлерін смайликтер арқылы жіберу.


Сабақтың соңы

(5-минут)

1.Сабақты қорытындылау

2.Оқушылардан кері байланыс:

барлығын түсіндім

Бір нәрсе түсінемін, бірақ

бәрін емес

Түсінбедім, қайталап қарау қажет


Өзін-өзі бағалау.