ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 12
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім: | «Болашақ энергия көздері» | ||||
Сабақтың тақырыбы: | «Болашақтың энергиясы»(2-і сабақ) | ||||
Күні:14.02. 2023 | Мұғалім: Шегибаев Т.И. | ||||
Сынып: | 9 А,Б,В,Г | ||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары | 9.1.3.1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну 9.3.6.1 мәтінде көтерілген мәселені ғаламдық мәселелермен байланыстыра отырып сыни тұрғыда баға беру | ||||
Сабақ мақсаттары: | Барлығы: Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді. Қойылған сұрақтарға еркін жауап береді. Тақырып бойынша мәтінде көрсетілген мәселелерді салыстырады. Көпшілігі:Мәтінің мазмұнынан детальді ақпараттарды анықтайды, пікірталасқа қатысады. Тақырып бойынша бірнеше мәтінде көрсетілген мәселелерді салыстыра отырып, саралайды. Кейбіреуі: Мәтінің мазмұнынан детальді ақпаратты анықтап зерттейді, пікірталасқа қатысушылар өз пікірлерін сенімді дәлелдейді. | ||||
Бағалау критерийлері | 1.Мәтінің мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, мәтіндегі мәселелерді салыстырады. 2.Ақпаратты анықтайды, пікірталасқа қатысады, тақырыптағы мәселелерді салыстырып,саралайды. 3. Ақпараттарды анықтап зеттейді, пікірлерін сенімді дәлелдейді. | ||||
Ойлау дағдысы | Түсіну, қолдану, талдау, жинақтау | ||||
Құндылықтар | Индустрализация мен инновция негізіндегі экономикалық өсу | ||||
Тілдік мақсат | Пән лексикасы және терминология: Энергетика, жаһандану, экология, станция, энергия, СЭС | ||||
| | ||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Қоршаған ортадағы энергия ресурстары | ||||
Жоспар | |||||
Жоспарланған Уақыттар | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушы ның іс-әрекеті | Ресурстар | ||
Басталуы Сабақтың басы: Интерактивтік тәсіл арқылы Сабақтың басы – Бекіту 2 мин | І.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал Оқушылармен сәлемдесу. Жаңа сабағымыздың тақырыбы Болашақтың энергиясы. Үй тапсырмасын тексеру:5-тапсырма,57 бет 1-тапсырма. Өткен бөлімді сұрақ жауап әдісімен пысықтаймын. Мазмұнын түсініп, негізгі ақпаратты анықтау. «Жуан, жіңішке сұрақтар» 1.-Не себепті дәстүрлі энергия көздері тиімсіз деп ойлайсыз? -Ауаны ластайды,экологияға зиян келтіреді. 2.-Дәстүрлі емес энергия көздерін ата? -Мұнай,газ,кқмір энергиясы 3.Үш түсіндірме беріңіз: күн, су, жел энергиясы? 4.Дәстүрлі энергия көздерінің қоршаған ортаға келтіретін зияны? 5.Ағыны күшті өзендерде орнатылған электр станциялары қалай аталады? -Су электростанция,гидроэлектростанцияГЭС Мақсаты: Ойланады, ізденеді, қосымша білімді қажет етеді. Тиімділігі:Ойлау қабілетін жақсартады, білімін жетілдіреді. Мәтінмен жұмыс.7-тапсырма,57 бет Критерий : -Мәтіннің мазмұнын түсінеді. -Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды. -Мәтін бойынша өз пікірін білдіреді. КБ Ауызша«Мадақтау» 2-тапсырма Мәтіннің мазмұнымен танысады.қандай мәселе көтергенін анықтайды. ады. «Төрт сөйлем» тәсілі Мақсаты: Тыңдаған мәтін бойынша өз пікірін айтады, дәлелдейді, мысал келтіреді, қорытынды жасайды. Тиімділігі: оқушылар ойын қорытындылап, дәлелдеп, пікірін айтып, мысал келтіріп үйренеді, негізгі ақпаратты ажыратады. 8-тапсырма,57 бет. Кластер құрастыр.Қазақстан үшін тиімді болашақ энергиясы Жел энергиясы Жел энергиясының қоры бүкіл планета өзендер гидорэнергиясынан 100 есе асып түседі. Жел энергетикасын дайындауда Балқаштың климаттық жағдайы қолайлы болып табылады. Балқаш өніріңде Сарыарқаның аңызық желі үздіксіз соғып тұрады. Осы себепті көлде үнемі күшті толқын болады. Барлық жел двигателінің жұмыс істеу принципі біреу–ақ, онда желдің әсерінен қозғалатын жел доңғалағының қалақшаларының қозғалысы электр энергиясын өндіретін генераторының айналып тұратын бөлігіне беріледі. | Бір-біріне жақсы тілектерін айтады. Слайд көру арқылы әңгімелеп береді | кітап Интербелсенді тақта | ||
| Су энергетикасы Су электр станциялары (СЭС) су ағымының әлеуетті энергиясын электр энергиясына айналдыруға қолданылады. Су электр станциялары көбінесе өзен бойында тоған және су қоймаларын құра отырып салынады. Сондай-ақ, су ағымының кинетикалық энергиясын еркін ағымдық СЭС-терде қолдануға болады. Критерий -мәтін бойынша мәселелерді салыстырады -мәтін бойынша өз пікірлерін дәлелдейді -мәтінде көтерілген мәселелерді салыстырып зеттейді Кері байланыс: Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды мадақтау Ү.Рефлексия.(тақтада, стикер арқылы) 1. Бүгін мен .......................... білдім. 2. Маған ............................ қызық болды. Неге? 3. Маған ............................. қиын болды? Неліктен? 4. Мен ............................. тапсырмаларды орындадым. Өйткені ... 5. Мен .................үйрендім. ҮІ.Үйге тапсырма. Күн, жел және судан алынатын энергия көздерінің бірін таңдап, эссе жазып келу. 80-90 Критерииі: 1.Жаңа сөздерді қолданады 2.Мәтін тақырыбы мазмұнына сай болады | . |