ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 9
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | Робототехника | |||
Педагогтың аты-жөні | Есенбек Тұрлыхан Ғабдолұлы | |||
Күні | | |||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | Роботтың түрлері және оларды қолдану | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
| |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
«Робот» ұғымын біледі | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
Роботтың атқаратын қызметіне қарай түрлерін біледі. | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
Роботтарды қай салаларда кездестіруге болатындығы туралы мысалдар келтіреді. | ||||
Бағалау критерийі |
| |||
Тілдік мақсаттар | Негізгі сөздер мен тіркестер:
| |||
Құндылықтарға баулу | Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіл әлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы— мемлекетіміздің белсенді, теңдестірілген, сындарлы және жауапты ішкі саясатының басты мәні. | |||
Пән аралық байланыс | Физика, математика. | |||
Алдыңғы білім | Растрлық және векторлық суреттерді салыстыру |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы |
1.Графиканың қанша түрі бар? Түрлерін ата. 2.Қандай графикалық редакторларды білесің? 3.Растрлық және векторлық графиканың айырмашылықтары. | 1.Мұғаліммен амандасады. | | http://castlots.org/generator-sluchajnyh-chisel/ https://wordwall.net/ |
Сабақтың ортасы | Жаңа сабақтың тақырыбын білу үшін оқушыларға жұмбақ жасырылады. Темір басты денелі, Барлық істі меңгерді. (Робот) Жаңа тақырыпқа шолу. Көрсетілім. Видео | Видеоны толық көреді. | | Интерактивті тақта |
| Кел, ойланайық!
| Мұғалімді тыңдайды. Сұраққа жауап береді | Видео Презентация | |
| Роботтар туралы сөз болғанда көз алдымызға адам тәрізді әрекет, адам тәрізді қимыл жасайтын темірден құрастырылған машина елестейтіні белгілі. | Мұғалімді тыңдайды. | Презентация | |
| | | | |
| «Робот» сөзін чех жазушысы Карел Чапек ойлап тапқан. | | | |
| Чех тіліндегі robota – "мәжбүрлі жұмыс" сөзінен алынған. | | |
| Робот – адамның іс-әрекетін алмастыратын автоматтандырылған, адамның қажетіне қарай еңбек етуге бағытталған құрылғы. Роботтар кез келген пішінде және кез келген режимде жұмыс істей алады. Мысалы, бізге таныс кір жуғыш машина, микротолқынды пеш, теледидар арнасын ауыстыратын пульт, тоңазытқыш, компьютерлер т.б. автоматтандырылған құрылғылардың барлығын роботтар деуге болады. Бұлар – адамдардың жұмысын жеңілдетуге көмекші құрал ретінде ойластырылған заманауи құрылғылар. Сөздік: Робот түрлері – Типы роботов – Types of robot Роботтар атқаратын қызметіне қарай бірнеше түрге бөлінеді:
Өнеркәсіптік роботтарды фабрикаларда, зауыттарда жұмыстың өнімділігін арттыру үшін пайдаланады. Сонымен қатар роботтар қауіпті өнер кәсіп орындарында, адам қатынауы қиын жерлерде, жоғары немесе төмен температура жағдайларында, жоғары радиациялы атом электрстанцияларында қолданылады. Көліктік роботтар – ғарышқа ұшатын роботтар, адамның қатысуынсыз өнеркәсіпте бұйымды тиеу және түсіру қызметтерін автоматты түрде орындайтын көліктер, | Роботтың анықтамасын дәптерге жазады Мұғалімді тыңдайды. 3 оқушы оқиды. Барлығы бірге қайталайды. | | Презентация Оқулық |
| жүргізушісіз қалаған жағына апарып тастайтын робот-машиналар. Тұрмыстық роботтар – үй шаруасындағы автоматтан дырылған құрылғылар. Медициналық роботтар медициналық қызметкерлер мен хирургтерге емдеу шараларына көмектесу үшін қолданылады. Адам денсаулығына диагностика жасайтын аппараттарды да медициналық роботтар деп атаймыз. Білім беру роботтарына LEGO MINDSTORMS EV3, Arduino сияқты конструкторлар мен электронды құрылғылар жатады. «Үздік роботтар топтамасы» видео көру. Міне, қызық! 2006 жылдың мамыр айында медицина саласында алғаш рет Италияда роботтар адамдардың қатысуынсыз ота жасаған. Ота жасау сәтті аяқталды. | Видеоны толық көреді. Оқушы оқиды. | | https://youtu.be/ uYU3YN1AxC U оқулық |
| Тапсырма №1 «Жеке жұмыс» Суреттегі роботты қолдану саласын анықта. Дұрыс жауап саны: 2 А) жапсырмаларды мөрлеу зауытында Б) ауруханаларда В) үстел ойындары үшін С) қарттар үйінде Дескриптор: -роботтың қолдану саласын анықтайды. ҚБ: стикер /2 балл/ Кері байланыс: «Смайлик» Тапсырма №2 Ұсынылған нұсқалардан тұрмыстық роботтарды таңда. Дұрыс жауап саны: 2 Дескриптор: -тұрмыстық роботтарды анықтайды. ҚБ: стикер /2 балл/ Кері байланыс: «Басбармақ» Сергіту Сәті: «Робот биі» Тапсырма №3 «Жұптық жұмыс» Кестедегі пікірлердің ақиқат немесе жалған екенін анықтап жазыңыз. |
Сергіту сәтін орындайды.
| Смайлик пен 2 балл Басбарма қ
«Шапала қпен»
| https://www.youtube.com/watch?v=2V_Coh-PamE Видео Mozabook платформасы |
| Дескриптор: -пікірлердің ақиқат, жалған екенін. анықтайды. ҚБ: стикер /3 балл/ Кері байланыс: «Бағдаршам» Тапсырма №4 Топтық жұмыс. «Кластер» әдісі Дескриптор: -роботтың атқаратын қызметіне қарай түрлерін жазады. ҚБ: стикер /4 балл/ Кері байланыс «Шапалақ» |
| «Бағдарш ам» 3 балл «Шапала қ» 3 балл | |
Сабақтың соңы |
| Өзін-өзі бағалау. Кері байланыс | | |
Үй тапсырмас ы | Роботтарды болашақта тағы қандай салаларда қолдануға болады? Пікіріңді мысал келтіру арқылы дәлелде. | | | |