Файл: за мерзімді жоспарды тарауы Мектеп Абай атындаы орта мектеп.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 5
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы Мектеп Абай атындағы орта мектеп Күні Мұғалімнің аты-жөні Садвакасова Бакытгуль Қабиевна Сынып 8 Қатысқандар: қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Металдардағы электр кедергісінің температураға тәуелділігі.Асқын өткізгіштіктік |
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме ) | 8.4.2.16. Метал өткізгіштердегі электр тогын және оның кедергісінің температураға тәуелділігін сипаттау |
Сабақтың мақсаты | Барлығы метал өткізгіштердегі электр кедергісінің температураға тәуелділігін талдайды,тәжірибе, кесте арқылы көрсетеді Басым бөлігі әр түрлі ортадағы өткізгіштердің температуралық коэффицентін салыстыра алатын болады Кейбірі өткізгіш кедергісінің температураға тәуелділік графигіне талдаулар жасайды Асқын өткізіштіктің практикадағы маңызын сипаттай алады |
Бағалау критерийлері | Метал өткізгіштердегі электр тогын және оның кедергісінің температураға тәуелділігін сипаттау |
Тілдік мақсаттар | Асқын өткізгіштік, «сындық» температура , өткізгіштің температуралық коэффиценті сынап-ртуть-hydrargyrum қалайы-олово-stannum қорғасын- свинец-plumbum |
Құндылықтарға баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамы, Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік өңірлік мәселелердішешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы |
Пәнаралық байланыс | Химия , математика |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Температура (7 сынып) , кедергі |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут 3 минут Сабақтың ортасы 1 минут 10 минут 3 минут 3 минут 7 минут | Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығулар әр топқа метал мыс сымдар беріледі бөлікке бөлу үшін кез-келген физикалы шама атауын,өлшем бірлігін,құралды атаса да болады үй тапсырмасы бойынша бір бір ақпаратпен бөліседі.Соңғы оқушы қандай құбылыс байқағанын айтады ?(темір қызады) Бойды сергек тік ұста Емін еркін тыныста Оң қолыңдысоз алға Қол ұшына қара да Ұшбұрыш сыз ауада Сол босқа тұрмасын Шеңбер жасап тынбасын Сыныпты ғалымдардың аттары жазылған стикерлер арқылы біріктіру топтастыру топтағы бір стикер түсін өзгешелеп алу сол арқылы топ басшысын белгілеу Тапсырма № 1 Кім жылдам? Топтарға ашық сұрақтар қоя отырып үй тапсырмасын қайталап алу Джоуль тобына Тізбек бөлігі арқылы өтетін ток күші мен кернеудің көбейтіндісі арқылы электр тогының қуатын анықтауға бола ма? Джоуль -Ленц заңы электр тогының жылулық әрекетін қалай байқауға болады? 1Вт*сағ= 3600 Дж –ге тең болуы мүмкін бе? Ленц тобына Электр тогының қуатын ток күші мен кедергінің мәні арқылы есептеуге бола ма? 1МДж =1 000 000Дж- ге тең болса,онда 1мДж = 1000Дж болуы мүмкін бе? Бірлік уақытта атқарылған жұмыс электр тогының қуатын беруі мүмкін бе? Уатт тобына Ток күші 1 мА дейін қауіпсіз болып табылса ал ток күші 100 мА асқанда адам ағзасына қауіпті болуы мүмкін бе? Электр тогының жұмысын ток күші мен кернеудің көбейтіндісі арқылы алуға бола ма? 1Квт*сағ=3600000 Дж-ге тең болуы мүмкін бе? ҚБ: Мұғалімнің бағалауы жұлдызша арқылы «Ой шақыру» әдісі ток өткенде өткізгіш қызатынын білдік Енді өткізгіштерді қыздыра отырып кедергісі мен ток күшінің қалай өзгеретінін анықтап көрелік Өткізгіш кедергісі температура тәуелді болуы мүмкін бе? Оқушы пікіріне назара аудара отырып ия, жоқ деген сөздерін дәлелдеу үшін тәжірибеге көшу Тапсырма №2 Топтық жұмыс Электр тогы -метал өткізгіштерде «3таяқша» әдісі(1 проблемалық сұрақ 1жауап 1 идея) оқулықпен жұмыс тапсырманы нақты көрсету 1 топ тәжірибе барысы 2 топ Өткізгіш кедергісінің температурасын тәуелділігі бойынша R=R0 (1+ ) 3-топ 10-кесте бойынша ақпараттар даярлайды Бос орындарды толтырады
ҚБ: «Мадақтау Сэндвичі» кері байланысы топтар өз жұмыстарын өздері бағалайды не ұнады? нені жақсарту керек? бізге ұнады, бірақ келесі жолы.. Тапсырма№ 3 «Ойлан,жұптас, бөліс» жұптық жұмыс » ҚБ :мұғалім қойылған сұраққа да берілген жауапқа да стикер беріп отырады мадақтап та отырады Тапсырма №4 «Кинометафора» әдісі көрсетілім Жеке дәптермен жұмыс Асқын өткізгіштіктің ашылу тарихы 86-сурет бойынша жұмыс қалған элементтер үшін«сындық» температураны анықтайық . Жүйелік органайзерлер (sequentialorganizers) бойынша дәптермен жұмыс86 сурет бойынша кесте толтырады
«Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісі кесте бойыншаәр топтан бір оқушыдан сөйлеп шығады
ҚБ: Мұғалімнің бағалауы «екіжұлдыз бір тілек» Критерий Метал өткізгіштердегі электр тогын және оның кедергісінің температураға тәуелділігін сипаттау Дескриптор Өткізгіш кедергісінің әр түрлі ортада температураға байланысты өзгеруіне тәжірибе жасай алады,сипаттай алады Физикалық шамаТемпература артса ток күші мен кедергінің өзгеруіне салыстырулар жасай алады Асқын өткізгіштіктің ашылу тарихы,қолданылу аясын біледі Үйге тапсырма тақырыпты оқу 87 -сурет бойынша есеп шығарып келу Есепке нұсқау беруАсқын өткізгіштік туралы мәліметтер жинау | А4 форматындағы суреттер Стикерлер Амперметр сымдар,ток көзі қыздырғыш шам 8 сынып оқулығы Бейнебаяннан үзінді https://www.yotube.com/watch?.v сверхпроводимость Камерлинг –Оннес суреті | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут | Әр оқушы қолында 5 тен стикер 4еуін 4 тапсырманың белсенді деген оқушысына ал біреуін табыс баспалдағына өзі үшін іледі | А4 форматы Стикерлер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Дескрипторлар,оқушылардың бірін бірі бағалауы,мұғалімнің бағалауы «екі жұлдыз, бір тілек» , «мадақтау сәндвичі» жетістік баспалдағы | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. | Сабақ барысында диалогтан бастап оқушыларды жетелеу сұрақтары арқылы сабаққа тартып отырамынЖАДА арқылы балаларға берілген тапсырмалар бірін- бірі толықтырып, сабақтасып отыруын басшылыққа алдымРесурстардың қолжетімді болуын ескердім Уақытты ескертіп отыруым керек Асқын өткізгіштіктің практикадағы маңызын бейнебаян арқылы көргендері естерінде қалады деп ойлаймын | Техникалық құралдар ток көзімен жұмыс жасайтын болғандықтан қауіпсіздік техникасы ережелерінің тиісті тармақтарын сақтау Сынап буы улы екенін жұмыс жасағанда өте абай болу керектігін ескертемін | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралы ненібілдім, келесісабақтарда неге көңіл бөлуқажет? 1. 2. | |