Файл: Блім х асыр xііі асырды басындаы азастан Педагогт.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 16.03.2024

Просмотров: 13

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім:

6.2. Х ғасыр – XІІІ ғасырдың басындағы Қазақстан

Педагогтің Т.А.Ә.

Бедебаева Рабиға Ауезхановна

Күні:

18.11.2022

Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қарахан мемлекеті. Зерттеу сұрағы: Неліктен Қарахан мемлекеті ислам дінін мемлекеттік дін деп жариялады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.2.1.2 ислам дінінің қоғамдық өмірге ықпалын анықтау;

6.3.1.4 тарихи ұғымдарды қолданып, Қарахан мемлекетіндегі жер иелену ерекшеліктерін түсіндіру:

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Әңгімедегі кейіпкердің іс-әрекетіне талдау жасап, әдеби эссе жазады;

Көптеген оқушы: Эсседе әңгімедегі кейіпкердің бейнесін өмірмен байланыстырады;

Кейбірі: Эсседе кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан бағалайды

Ойлау дағдысының деңгейі:

Ойлаудың жоғары деңгейі: жинақтау және бағалау

Бағалау критерийлері

- Қарахан мемлекетінің даму ерекшеліктерін анықтайды;

тарихи ұғымдарды қолданып, Қарахан мемлекетіндегі жер иелену ерекшеліктерін түсіндіреді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басталуы

5 минут


Уйымдастыру кезені;

 Топқа бөлу және оқушыларын назарын шоғырландыру. 1-топ Ягма, 2-топ  Жікіл (Руна белгісімен). Бул белгілер нені білдіреді деген сураққа, оқушылар Карахан мемлекетіндегі ақсуйектер түрік тілдес тайпалар деп жауап береді.

Үй тапсырмасы. 

"Доп лақтыру" әдісі бойынша - үй тапсырмасын сурау (сурақ- жауап). 

 1.Х-ХІІІ ғғ. саяси картада қандай өзгерістер болды?

2.Бұл өзгерістердің себептері неде болды?

3.Қай мемлекеттер ыдырап, қандай мемлекеттер құрылды?

4. Х-ХІІІ ғғ қандай кезеңге жатады?

5.Қай мемлекеттер сақталды?

6.Дамыған орта ғасырларда өмір сүген мемлекеттердің ұқсастығы мен ерекшелігін ата.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылардың жауаптарынан кейін сабақ тақырыбы өткен сабақтың жалғасы екендігі ескертіледі.

Жаңа сабаққа көпірСуретке қарай отыра сұрақтарға жауап беріп, тақырыпты анықта.



Суреттен не көріп тұрсыздар?

Бүгінгі тақырыпқа қандай қатысы бар деп ойлайсыздар?

Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары пысықталады.

Бейнематериалдан үзінді көрсетіледі «Қарахан мемлекеті» Зерттеу сұрағы: Неліктен Қарахан мемлекеті ислам дінін мемлекеттік дін деп жариялады?

Бейнематериалдан мемлекеттің территория аумағын түсініп топпен жұмыс жасайды.

Бағалау критерийлері де оқушыларға таныстырылып, тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.




1.       Х-ХІІІ ғғ. Қазақстан жеріндегі мемлекеттердің шекараларында болған кем дегенде 4-мемлекеттің саяси өзгерісін анықтайды.

2.       Х-ХІІІ ғғ. Қазақстан жеріндегі мемлекеттердің шекараларында болған кем дегенде 4-мемлекеттің өзгерістердің себептерін атайды.

3.       Х-ХІІІ ғғ. Қазақстан жеріндегі мемлекеттердің шекараларындағы кем дегенде 4-мемлекеттің нешеуі ыдырап, олардың орнына қандай мемлекеттер құрылғанын табады.

4.       Х-ХІІІ ғғ. Қазақстан жеріндегі мемлекеттердің шекараларында кем дегенде 4-мемлекеттің сақталып қалғаны болса анықтайды.


Мадақтау





Ягма     Жікіл


Презентация 1

Қима қағаздар

Презентация 2-4 б


Ортасы

25 минут

ТЖ «Мағынаны таны» кезеңі «Ой қозғау» (әр топ өз тақырыбы бойынша кластер дайындайды) 1-тапсырма.

1-топ: Исламның қабылдануы, Ислам дінінің Қарахан мемлекетіне әкелген өзгерістерін сипаттаңыз
2-топ: Қарахан мемлекетіндегі жер иелену ерекшеліктерін түсіндіріңдер
2-тапсырма

ЖЖ Бір-біріңізге сөздердің анықтамасын айтыңыздар





ТЖ. 1-топ Дискриптор

-Мемлекеттік басқарудағы өзгерістерін көрсетеді;

-Құрылыста орын алған өзгерістерін сипаттайды

-Мәдениетте орын алған өзгерістерді сиапттайды

-Тұрмыстағы өзгерістерді сипаттайды

2-топ

-Қарахан мемлектеіндегі жер иелену түрлерін сиапттайды

-Қарахан мемлекетіндегі жер иеліктерін атайды;

-Қарахан мемлекетіндегі салық түрлерін атайды

ЖЖ. Оқушылар сөздердің анықтамасын айтады.


Топтар бірін бірі бағалайды
ҚБ. Бағалау парағына топ басшысы топ мүшелерін бағалап отырады


Флипчарт, маркерлер


Оқулықпен жұмыс

Презентация-5
Үлестірмелі материалдар
Презентация-6




ЖЖ. 3 тапсырма Сәйкестендіру

Сөздер

Анықтамалар

Тегіндер

Хан ұрпақтары

Уәзірлер

Хан кеңесшісі

Жер иелену

Жер иеленуге берілген құқық

Ихта

Билеушіден жерімен қоса қарапайым халықтан алым салық жинау үшін алынатын жер иеленудің бір түрі. Жерді иеленгені үшін ханға әскери қызмет етуге міндетті болды.

Вакфтық жер

Дін иелеріне берілетін жер

Коммендация

Өзін және отбасын қорғаны үшін жерден алынатын өнімнің бір бөлігін күштіге беру салығы





Learningapps платформасы мен жұмыс

Жер иелену ерекшеліктері туралы ұғымдарды анықтамасымен сәйкестендіреді.



ҚБ. Бағалау парағына топ басшысы топ мүшелерін бағалап отырады



https://learningapps.org/display?v=p0fb943jj22

Презентация-8


Аяқталуы

10 минут


Бекіту. Рольдік ойын «Ыстық отырғыш»



«Мен исламды мемлекеттік дін деп жариялаймын, себебі......»

Кері байланыс



Үй жұмысы: Үйге тапсырма Мәтіндді оқу,сұрақтарға жауап беру.

Сабақты қорытындылау Дескрипторы: - Мұса Сатұқ Боғра хан роліне енген әр топ өкілі неліктен исламды мемлекеттік дін етіп жариялауының 1себебін дәйектермен дәлелдейді.

Тақырып бойынша қай мақсатты меңгергенің немесе меңгере алмағаның стикерге жазып жабыстырады.

ҚБ.Топтардың бірін-бірі бағалайды



Презентация-9

Презентация-10

Презентация-11


Cаралау

1. Топқа бөлу. Тақырыпқа байланысты болды, сөйтіп оқушылардын назарын сабаққа шоғырландырам. 2. Доп лақтыру. Тез ойланып жауап беруге уйретеді.

3. Картамен жұмыс. Практикалық түрде оқушылардын есте сақтау қабілеттерін арттырады. 4. Постермен жұмыс. Топта бірігіп жұмыс істеуге баулыйды

5. Венн диаграммасы. Терминмен жұмыстарда тез ойланып шешім қабылдауға көмектеседі.