Файл: ыса мерзімді жоспар аза тілі 97 саба.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.02.2024

Просмотров: 10

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі 97 -сабақ

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Мұғалімнің аты-жөні

С.Т.Акмаганбетова

Күні:

06.03.23

.Сынып: 4 «Ә»

Қатысушылар саны:23

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Етістіктің жіктелуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.2.4.1-мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау

4.4.2.2 жіктік жалғауларының қолданысын білу

Сабақтың мақсаты


мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды;

Жіктік жалғауларының қолданысын біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

5 мин


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Бәріміз бір топпыз,

Жалқаулыққа жоқпыз.

Аянбай еңбек етеміз,

Мұратымызға жетеміз.

Өткенді қайталау. «Етістік туралы білетінімді жинақтаймын»

Жаңа тақырыпты ашу.

«Жоғалған дыбыстар» әдісі

Сабақтың тақырыбы. Қоршаған ортаны қорғаймын.

Етістіктің жіктелуі.

Сабақ масаты: Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтаймыз және ондағы негізгі ойды тұжырымдаймыз;

Жіктік жалғауларының қолданысын білетін боламыз.
-Неге бұтақты алғанымызды сабақтың соңында білетін боласыңдар.


Хормен ұранды оқиды.

Етістік туралы білетіндерін жинақтайды.
Жоғалған дыбыстарды табу арқылы тақырыпты ашады.


Бағалау шкаласы


Әр алған балға бұтақтағы жапырақты бояп отырады.
1балл


Бағалау: «Білім бұтағы»





Жаңа білім

32 мин


Мақсатымызды ашу мақсатында-Балалар, жоғарыда айтылған ұранымызды еске түсірейік.

Бәріміз бір топпыз,

Жалқаулыққа жоқпыз.

Аянбай еңбек етеміз,

Мұратымызға жетеміз.

-Бұл жердегі етістіктерді табыңдар.

Бұл етістіктерді 1-2-3- жақта айтып көріңдер.

-Жарайсыңдар. Ондай болса, ережеге назар аударыңдар.



1-тапсырма.Оқыту түрі: Өзіндік жұмыс.

Әдіс:репродуктивті

Тәсіл:«Кім алғыр»



Дескриптор: Етістіктерді көшіріп жазады.Жіктеу жалғауының қолданысын біледі.

Мәтіннің мазмұнына байланысты тақырыбын болжайды.

2-тапсырма. Жұмыс түрі:Ұжыммен жұмыс.

Мәтінді түсініп оқы.

«Күн мен түн» әдісі

3-тапсырма топтық жұмыс.

«Су-ли-фа» әдісімен әр топ өз тапсырмаларын бөліп алыңдар.

1-топ



2-топ



3-топ



Дескриптор: Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды;

Жіктік жалғауларының қолданысын біледі.

Мақсатқа оралу:мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды;

Жіктік жалғауларының қолданысын біледі.

ЕБҚБбар оқушыға топ мүшелері қолдау көрсетеді

Дәптермен жұмыс.67-жаттығу. Етістіктерді жекеше және көпше түрде жіктеп жаз.

Дескриптор: Жіктік жалғауларының қолданысын біледі.

Сергіту сәті: -Балалар, енді сергіп алу үшін топпен жарысуды ұсынамын. Жылаған қайыңды жұбатып, көңілін көтеріп көрейік.

Ол үшін тақтадағы 3 қайыңға тиісті сөздерді ілесіңдер. Жерде әр топтың корзинасында жапыраққа жазылған көптеген етістік сөздер жатыр. Ол жапырақты тиісті қайыңға эстафета ойыны арқылы ілеміз.

Жұптық жұмыс. Шығармашылық сәт.



-Балалар, өсімдіктер мен құстардың бір бірімен тығыз байланыста екенін білеміз. Құстардың көпшілігі ағаштарды паналайды. Егер ағаштардың барлығын кесіп тастасақ құстар біздің елдімекенге келер ме еді?

Қапанның қылығына біраз құстар ашуланыып,бізге біраз сұрақтар әзірлепті. Енді сол құстардың ашуларын басу үшін сұрақтарға жауап берейік.

Кері байланыс: «Ашулы құстар»

Мақсатқа оралу:мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды;

Жіктік жалғауларының қолданысын біледі.


Мұғалімнің нұсқаулығымен тапсырманы орындайды.

Етістіктерді үш жақта айтады.

Етістіктерді көшіріп жазады.Жіктеу жалғауының қолданысын біледі.

Мәтіннің мазмұнына байланысты тақырыбын болжайды.

Мәтінді күн түн әдісімен түсініп оқиды.

Су ли фа әдісімен топтық тапсырманы бөліп алады.

Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды;

Жіктік жалғауларының қолданысын біледі.

Етістіктерді жекеше және көпше түрде жіктейді.

Нәтижесінде сергиді,көңілдері көтеріледі, етістіктің жіктік жалғауларын ажыратады.

Жұппен құстардың санын анықтайды.

-Жоқ, келмейді.


2балл
1балл
1 балл

2балл

1балл

2-балл

Оқулық, дәптер

Үлестірмелі парақтар.

3 мин

Рефлексия «Ағаш бұтағы» әдісі

-Балалар,жарайсыңдар. Құстардың сұрағына толық жауап бердік. Енді құстарымыздың ашуы тарқады деп ойлаймын. Енді Қапанның сындырған бұтағын гүлдендіріп көрейік. Ол үшін бағалау парақшаларыңдағы боялған жапырақтарды санаңдар. Неғұрлым көп жапырақ боясақ , соғұрлым бұтағымыз әдемі болып гүлдейді.

Үй тапсырмасы 69-жаттығу


Жинаған балдарының санына қарай белгі береді.

ҚБ қойылады.





Бағалау парақшасы әр оқушыға біреуден шығару



1-тапсырма өзіндік жұмыс. Әр оқушыға 1-у



Топтық жұмыс. 1-жақта



2-жақта



3-жақта



Жұптық жұмыс шығармашылық сәт



Сергіту сәтіне жапырақтарға жіктеулі етістіктерді жазып 3 карзинаға бөліп салып қоясыз. Топтағы оқушы санымен тең болу керек.





Қайың


1-

Ж

А

қ




2-

Ж

А

қ



3-

Ж

А

қ