ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 8
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | Компьютерлік жүйелер және желілер | |||
Педагогтың аты-жөні | Шарипова Мадина Тлековна | |||
Күні | | |||
Сынып 6 | Қатысушылар саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | Операциялық жүйе | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекеттесуін түсіндіру 6.1.2.1 операциялық жүйелердің негізгі функцияларын атау | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
«Операциялық жүйе» ұғымын біледі | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
Оперциялық жұйенің міндеттерін біледі | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
операциялық жүйенің жұмысын неге ұқсататының мысал келтіреді |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Топтық жұмыс. 1-тапсырма. «Стикердегі диалог» әдісі. Әр топқа стикерде жазылған бірнеше сұрақтан беріледі. Олар сұрақтарды өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, стикерге ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды. /3 топқа -2 сұрақтан/ Сұрақтар: 1.Компьютер деген не? 2.Компьютер қандай функцияларды орындайды? 3.Аналық тақшаның жүйелік блоктағы қызметі қандай? 4.Компьютер порттары не үшін қолданылады? 5.Компьютерде ақпаратты өндейтін құрылғы қалай аталады? 6. «Магистральды-модульдік құрылым» дегенді қалай түсінесің? Бағалау: «Стикер» тәсілі арқылы үш топ бір-бірін бағалайды. /2балл/ | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4. Өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, стикерге ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды. | Стикер 2 балл | стикерлер |
Сабақтың ортасы | Жаңа тақырып. Компьютердің барлық құрылғыларын басқару үшін арнайы программалар қолданылады. Олардың ішінде операциялық жүйе ерекше орын алады. Операциялық жүйе- компьютер құрылғылрының үздіксіз жұмыс істеуін ұйымдастыратын және түрлі командалардың орындалуын басқаратын жүйелік программа. Операциялық жүйесіз компьютер ешбір әрекетті орындай алмайды. Топтық жұмыс. 2-тапсырма. Постер.Операциялық жүйенің міндеттері. Дескриптор: -Операциялық жүйенің міндеттерін жазады; -постер қорғайды. ҚБ: стикер / 2 балл/ Операциялық жүйелердің түрлері. Операциялық жүйелер әдетте біз сатып алатын компьютерге алдын ала орнатылады. Компьютерге арналған ең танымал үш операциялық жүйе бар. Олар: Microsoft Windows, Apple Mac Os және Linux. Ұялы телефондарда кең тараған операциялық жүйелердің бірі-Android. (М) Windows операциялық жүйесі. Windows операциялық жүйесі іске қосылғанда бірден Рабочий стол/Жұмыс ұстелі/ трезесі ашылады. Әдетте жұмыс үстелінде Мой компьютер, Сеть, Корзина стяқты объектілердің пиктограммалары, Панель задач мен Пуск батырмасы орналасады. Windows операциялық жүйесінің негізгі объектісі- терезе. Терезе-экрандағы жиектермен шеғараланған тіктөртбұрышты аймақ. Windows операциялық жүйесіндегі терезелерді 4 топқа бөлуге болады. Оларға бума терезесі, программалар терезесі, сұхбат терезесі, анықтма терезесі жатады. Жеке жұмыс. 3-тапсырма. «Практикада қолдану» § 1.5 28-бет «Практикада қолдану» тапсырмасын орындау. Дескриптор: -компьютерді іске қоса алады; -Есептер тақтасының Жұмыс үстеліндегі орнын өзгертеді; -Тілдер тақтасынан Жұмыс үстелінің тілін қазақ тіліне ауыстыра алады; -Есептер тақтасында орналасқан күнтізбе мен сағатты ауыстыра алады. ҚБ: стикер /3 балл/ Жеке жұмыс. «Үштік» әдісі (ойлан, жұптас, бөліс) -Операциялық жүйенің жұмысын неге ұқсатасын? Мысал келтір. Дескриптор: -операциялық жүйенің жұмысын неге ұқсататының мысал келтіреді. ҚБ: стикер /3балл/ | Мұғалімді тыңдайды Операциялық жүйе- анықмасаны дәптерге жазады 2-тапсырманы орындайды Операциялық жүйелердің түрлері- анықтамасын дәптерге жазады 3-тапсырманы орындайды | Стикер 2 балл Стикер 3 балл Стикер 3балл | Интербелсенді тақта/ компьютер Жұмыс дәптері Постер Компьютер Стикер |
Сабақтың соңы | 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Смайлик» -барлығын түсіндім -менде сұрақтар қалды -жұмысыма қнағат емеспін | Өзін-өзі бағалау. | | |
Үй тапсырмасы | § 1.5, 29-бет, «Үй тапсырмасы» | | | |