ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 16.03.2024
Просмотров: 11
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Пәні: Математика | Сынып: 3 | ||
Сабақ тақырыбы: | Разрядтан аттап өту арқылы жазбаша көбейту және бөлу / Ғарышты бағындырушылар | ||
Ортақ тақырып: | Атақты тұлғалар | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.2.11 мынадай жағдайларда: 28∙3; 84:3 екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмін қолдану. | ||
Бөлім: | Сандар және өлшемдер /3С бөлім – Жазбаша көбейту мен бөлу/ | ||
Бөлімше: | 1.2 Сандармен амалдар орындау | ||
Оқу мақсаттары: | Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
| ||
Бағалау критерийлері: |
| ||
Тілдік мақсаттар: | Тілдік дағдылар: тыңдалым, айтылым, жазылым | ||
Пәндік лексика және терминология: Алгоритм, бірлік, ондық, секунт, минут, сағат, тәулік, түбекше. Алгоритм математиканың негізгі ұғымдарының бірі. Ол ағылшынша: algorіthm, algorіsmus — Әл-Хорезмидің атынан шыққан. Нәтиже алу үшін қай амалды (жұмысты) қандай ретпен орындау қажеттігін білдіреді. Түбекше – ғарышкерлердің тамағы салынған ыдыс. | |||
Сөз тіркестері: Сандарды разрядқа жікте, разрядтық қосылғыш, баған түрінде және бұрыштап жазу, Ғарыш кемесі «Восток» | |||
Талқылауға арналған сұрақтар: - Сабақ барысындағы көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен? - Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды? - Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? -Сабақта қандай қиындықтар туындады? - Топта кімнен жақсы көмек алдыңыз? -Сабақ аяғындағы көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен? | |||
Құндылықтарға баулу | «Байқоңыр» ғарыш айлағының маңызы мен экологиялық зардаптарын ашу. Топта бір-бірін тыңдау, қолдау көрсетуге үйрету. | ||
Пәнаралық байланыстар | Әдебиеттік оқу, жаратылыстану, көркем еңбек, АКТ. | ||
Алдыңғы меңгерілген білім | Уақыт өлшем бірліктерін атайды, бөліп көрсетеді. 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға көбейту ережелеріне сүйенеді. | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы: 10 мин |
Әр оқушы 10 сек ішінде өзіне бір не бірнеше тілек тілейді. Содан кейін жұптасып, тілектерін бір-біріне тілейді.
1-топ Байқоңыр 2-топ Ғарышкерлер 3-топ Ғарыш кемесі 4-топ Галактика
Ұжыммен жұмыс. Белсенді оқытудың «Сұрақ қою және талқылау» әдісі. «Ой шақыру» әдісі /жабық сұрақтар/.
Мұғалімнің қосымша материалы:Байқоңыр Қызылорда облысында орналасқан ғарыш алаңы. Іргетасы 1955ж. қаланды. 1957 ж. 4 қазанда Байқоңырдан тұңғыш ғарыш ракетасы ұшырылды. Ол дүниежүзіндегі ең бірінші Жердің жасанды серігі еді. Байқоңыр әлемдегі ең ірі жер беті ғылыми ғарыш палигоны болып табылады. Байқоңырдан 1961 ж. 12 сәуірде адамзат тарихында тұңғыш рет Ю. А. Гагарин «Восток» ғарыш кемесімен ғарышқа ұшты. Ю.Гагариннен кейін 300-ден астам ғарышкерлер ғарышқа ұшты. Байқоңыр ғарыш алаңы 1991ж. қазақстан Республикасының иелігіне өтіп, 1993ж. Ресей Федерациясына 20 жылға жалға берілді. Ғарыш кеңістігін игеруде көптеген жаңашыл бастамалар болды. Ғарыш кемелері жетілдірілді. Ұжымдық жұмыс. Белсенді оқытудың «Сұрақ қою және талқылау» әдісі. «Сұрақ менен, жауап сізден» әдісі Тапсырма : (оқулықпен жұмыс) Берілген ғарышкерлердің ұшу ұзақтығын сағатпен өрнекте. Әр ұшқан сайын ұшу ұзақтығы қаншаға сағатқа артқан?
Дескриптор
ҚБ: «Бас бармақ» және мадақтау сөздер. Кері байланыс. «Ұшақ» әдісі
Осыдан кейін бүгінгі сабақ тікелей екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтудің қатысы бар екендігі анықталады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. Алгоритм сөзіне түсінік беру. | Юрий Гагарин Герман Титов Андриян Николаев | |
Сабақтың ортасы: 25 мин | Ұжымдық, топтық жұмыс. Белсенді оқытудың «Түсіндіру және сипаттау» әдісі. Оқулықпен жұмыс. 3 сынып. 3-бөлім. 71-72 бет. Оқулықтағы 2 (3) тапсырманы барлық оқушының танысуына уақыт беріледі. Оқушыларға алгоритмді пайдалана отырып түсіндіру ұсынылады. Сосын топта талқылап, шешімдерін ұсынады. Көбейтудің алгоритмі жазылады: Бөлудің алгоритмі жазылды: Баған түрінде жазамыз; Бұрыштап жазамыз; Бірліктерді көбейтеміз; Бөлу жоғары разрядтан басталады. Ондықты бөлеміз; Ондықтарды көбейтеміз; Бірлікті бөлеміз; Жауабын оқимыз. Жауабын оқимыз. ҚБ. Мадақтап, қолдау білдіріп отырамын. Топпен жұмыс. «Постер құру» әдісі. Оқулықпен жұмыс. 3 сынып. 3-бөлім. 72- бет. Оқулықтағы 4-тапсырманы топтарға бөліп беремін, олар А-3 қағазында бір-біріне түсіндіре отырып орындайды. Лидерлер үлгерімі төмен оқушыларға көмек көрсетеді, түсіндіреді. 1-топ. Өрнектерді баған түрінде есептейді. 36*2 84:7 2-топ. Өрнектерді баған түрінде есептейді. 25*3 75:3 3-топ. Өрнектерді баған түрінде есептейді. 27*3 85:5 4-топ. Өрнектерді баған түрінде есептейді. 29*3 75:5 Дескриптор
Белсенді оқытудың «Рефлексия және бағамдау» әдісі ҚБ. «Диірмен» және стикер әдісі (топтар бір-бірінің жұмысымен танысады, бағалып, стикерге кері байланыс жазады. Жұмыстары өздеріне оралған соң біреуі кері байланыстарды дауыстап оқып, өз пікірлерін білдіреді). Сергіту сәті. https://www.youtube.com/watch?v=e-B1RL2fM9g «Мен ғарышкер боламын» әніне билеу. Әні: Өктем Алтаев Сөзі: Саят Қамшыгер Жұппен жұмыс. Белсенді оқытудың «Зерделеу» әдісі.
Оқушылардың есеп шығару машықтарын дамыту және екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді бекіту мақсатында есеп шығару. Жұптаса отырып шығарады. Сорпа 3 қорап – ?, әрқайсысында 32 түбекше Ет - ? түбекше 200 түбекше Шешуі: 200 – 32 * 3 = 104(түбекше) Жауабы: 104 түбекше ет алынған. Дескриптор
ҚБ. «Жұбыңды бағала». | Оқулық. Алгоритм ілінеді. Флип-чард, маркерлер, стикер. бейнежазба Слайд. Оқулық, дәптер | |
Сабақтың соңы 5 мин | Кері байланыс «Үлкен шеңбер» әдісі. Сабақ соңында мұғалім оқушыларға үлкен шеңбер жасап тұруларын сұрайды. Мұғалім оларға рефлексияны шақыратын мынандай сұрақтар қояды: - Сабақ барысындағы көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен? - Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды? - Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? -Сабақта қандай қиындықтар туындады? - Топта кімнен жақсы көмек алдыңыз? -Сабақ аяғындағы көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен? | |