Файл: за мерзімді жоспар блімі 3В блім ысаша кбейту формулалары.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.03.2024

Просмотров: 4

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.3В бөлім: Қысқаша көбейту формулалары

Мектеп: №141

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Исмагулова А.К.

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қысқаша көбейту формулаларының көмегімен өрнектерді түрлендіру

Сабақтың түрі

Қайталау сабағы

Осы сабақтақолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасынасілтеме)

7.1.2.14 тиімді есептеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану;

Сабақ мақсаттары

қысқаша көбейту формулаларын қолданып, санды өрнектердің мәндерін табуда тиімді тәсілді қолдана алу

Бағалаукритерийлері

Оқушылар мақсатқа жетті, егер

- қысқаша көбейту формулаларын рационал есептеуде қолдана алады;

- алгебралық өрнектерді ықшамдауда қысқаша көбейту формулаларын қолданады;

Тілдікмақсаттар

Оқушылар:

- қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;

- ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі;

Пәнге тән лексика мен терминология:

- қысқаша көбейту формулары;

- екі өрнектің квадраттарының айырмасы;

- екі өрнектің қосындысының квадраты;

- екі өрнектің айырмасының квадраты;

- екі еселенген көбейтінді;

- үш еселенген көбейтінді;

- екі өрнектің қосындысының кубы;

- екі өрнектің айырмасының кубы;

- екі өрнектің кубтарының қосындысы;

- екі өрнектің кубтарының айырмасы;
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- екі өрнектің квадраттарының айырмасы .... тең;

- екі өрнектің қосындысының (айырмасының) квадраты .... тең;

- екі өрнектің қосындысының (айырмасының) кубы ... тең;

- екі өрнектің кубтарының қосындысы ( айырмасы) ...... ;

- берілген өрнекті .... түрінде жазуға болады;


Құндылықтардыдарыту


Құрмет, ынтымақтастық, оймен ашық бөлісу.

Құндылықтарды дарыту жұптық, топтық жұмыс арқылы жүзеге асады

Пәнаралықбайланыстар

Геометрия , логика

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру

Бастапқы білім


Қысқаша көбейту формулаларын білу және есеп шығару барысында қолдану



Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Кіріспе

Ұйымдас-

тыру кезеңі

(2 мин)

Оқушылармен амандасып, психологиялық атмосферасын қалыптастырып,1-4 ке дейін жазылған жетондар арқылы 4 топқа бөлінеді. Топ басшысы сайланады.

Бағалау парағы таратылады.

р/с

Ссұрақ

жауап

ААуызша есептеу

ММат-қ диктант


«геометриялық бейне»

Ттоппен жұмыс

ККөбейткішке жікте

ШШығ-қ жұмыс

қҚортынды









































































































































Бір толық есепке-3 балл
Бір қате болса -2 балл

Жартылай орындалса- 1 балл


Оқушылар «Ерекше сәлемдесу» әдісі бойынша

Әрқашан (басбармақ)

Сізге (сұқ саусақ)

Үлкен (ортаңғы саусақ)

Бақыт (4 саусақ)

Тілеймін (шынашақ)

Сәлеметсізбе! (алақанды беттестіреміз)

сәлемдеседі.Бір-біріне жақсы көңіл-күй сыйлайды.

Жетондар арқылы 4 топқа бөлінеді

Үй тапсырмасын тексеру

Өткен білімді

еске түсіру

5 мин

№ 35,1 №35.2

«Сұрақ-жауап» әдісі

1. Екі өрнектің квадраттарының айырымы?
2. Мысал келтіру

3. Екі өрнектің қосындысының квадраты?
4. Мысал келтіру

5. Екі өрнектің айырымының квадраты?

6. Мысал келтіру

7.Екі мүшенің қосындысының квадраты

8. Екі мүшенің айырмасының квадраты.

9. Екі мүшенің қосындысының кубы.

10. Екі мүшенің айырманың кубы.

11. Кубтардың қосындысы.

12. Кубтардың айырмасы .

13. Екі өрнектік квадраттарының айырмасы

Оқушылар көрсетілген сұрақтарға жауап береді. Айтқан әр оқушының бағасы бағалау парақшасына қойылып отырады.

Ауызша есептеу

5 мин

Интерактивті тақтада

2-25в2= 16а2-25в2=

81x2-x4 = y3-y5=

2-5y2=am2 –an2=

25x2+10x+1= 4x2+4xy+y2=

(c-d)3= (p+q)3=

mx2 - 49 m =a3 – ac2=

Оқушылар берілген есептердің шешімін формула арқылы ауызша табады.
Орындаған оқушы бағасы бағалау парағына қойылады

Математикалық диктант

(5 мин)

  1. а2 және 5 сандарының айырымы мен қосындысының көбейтіндісі

  2. 65, 81сандарын квадратта

  3. 21санының кубы мен 79 санының кубынның қосындысын жаз

  4. 3 және 2в сандарының қосындысының кубын жаз

Тақтада көрсетілген дұрыс жауап бойынша көршілер бір-бірінің жұмыстарын тексеріп тиісті бағасын қояды

Қысқаша көбейту формуласы мен геометриялық бейненің сәйкестікті орнатыңдар

5 мин




Тақтадағы есептің дұрыс жауабын ауызша айтып тұрып жөндеген оқушыға бағасы қойылады.

Топпен жұмыс
10 мин

Кестені толтыр










Қолдарына тапсырма таратылады, соны толтырып тақтада айтады.

Тапсырмаларды топтар алмастырады. Дұрыс жауап тақтада көрсетіледі, сол бойынша тексеріп бағаларын қояды.



Сергіту сәті

3 мин


Егер өрнек бірмүше болса, бәріміз бірге қолымызды шапалақтаймыз.

Егер өрнек көпмүше болса, бәріміз бірге қолымызды көтереміз.

1) 7х2 – 5;

2) - 2ах3;

3) 3аb2 · 8аb;

4) (3a2 + 7a – 5) – (3a2 + 1);

5) -15х4 + 20х3 + 15х2;

6) 12m7n9.

Оқушылар сергиді.

Шығармашы

лық жұмыс

5 мин

Есептер қима қағаз түрінде таратылады.

№1 топ №2 топ

(5m-2n)2=25m2-20mn+4n22-16d2= (2a-4d)(2a+4d)

( 2 = a2+ a+1 ( )2 = c2 –c+1

(a2-b2)(b2+a2)=a4-b4 (в+с)2= в2+2вс+с2

(а+2х)33+6а2х+12ах2+8х3 (p-3q)3=p3-9p2q+27pq2-27q3

№3 топ

(6с-7)2=36с2-84с+49 (30m+8)2 =900m2+480m+64

( = a2-d2 (2y-3)3=8y3-36y2+54y-27



Оқушылар берілген тапсырмаларды құрастырады.

Тақтада қорғайды, тиісті бағаларын алады.

Кері байланыс

3 мин

«Бес саусақ» әдісі бойынша кері байланыс



Кері байланыстарын жасайды

Бас бармақ-басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай болды.

Балалы үйрек-бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмектестім? Кімге риза болдым?

Ортан терек- ойлау. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек- шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек-көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?

Қортынды

(2 мин)

Топ басшылары өз тобының оқушыларының бағасын жинақтау



Оқушылар топтарды бағалайды

Топ жетекшісі топ мүшелерін бағалайды

Үйге тапсырма


Өрнекті ықшамдa:

a) -3x(2-x)+(3x+1)(x-2)

б) 3(2x-1)2+12x

в) (x+3)2-(x-2)(x+2)

Көбейткіштерге жікте:

a) 36x3-x

б) 2a2+8ab+8b2

в) a4-1

Теңдеуді шешу:

(x2-1)(x2+3) = (x2+1)2+x

Көбейтінді түрінде жаз:

a) x3-xy2+3y2-3x2

б) 8m4-m7

Тапсырманы күнделікке жазып алады.




Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Бөлінгіштікті дәлелдеуде қысқаша көбейту формулалардың қолданысын қарастыру барысында дифференциация

Тапсырманы бағалау критерийдері арқылы және бақылауарқылы бағалау

Сыныпта жағымды ахуал туғыздыру. Тапсырмаларды оқушылардың жас ерешеліктеріна сай таңдау.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет?





Өздік жұмыс

8мин

Өздік жұмыс (жекелей жұмыс)

1. Есептеңіз:

  1. 5,2142-2,2142;

  2. ;

  3. 1005 ∙ 995;









Тапсырма 2. Ауызша есептеңіз


Бір-бірін критерийлер бойынша тексеру:

-дұрыс шешім

-орындалу жылдамдығы

-топтық жұмыс.

Анализдеу дағдыларын қалыптастыру мақсатында, жекелей жұмыс.

1. Бөлінгіштікті дәлелдеңдер:

а) 3273+1733бөлінеді 500-ге;

б) 7313-6313бөлінеді 100-ге;

в) 2113+1293бөлінеді 17-ге;

г) 3563-2453бөлінеді 3-ке.

2. Бөлінгіштікті тексеріңдер:

а) 383+373өрнегі 75-ке;

б) 993-743өрнегі 25-ке.

3. (n+6)2-n2өрнегі nтақ болғанда толық 24-ке бөлінетінін дәлелдеңдер.

Бір-бірін бағалау, дұрыс жауаптарын мұғаліммен талқылау.
2. Бөлінгіштікті дәлелдеңдер:

а) 413+193бөлінеді 60-қа;

б) 793-293бөлінеді 50-ге;

в) 663+343бөлінеді 400-ге;

г) 543-243бөлінеді 1080-ге.

3. (n+4)2-n2өрнегі n тақ болғанда толық 8-ге бөлінетін дәледеңдер
Бағалау критерийлері:

1. Қысқаша көбейту формулаларын біледі

2. Қысқаша көбейту формулаларын қолдана біледі

3. Қысқаша көбейту формулаларын қолданып арифметикалық маладарды орындай біледі.

4. Тапсырманы анализдеп, тиімді шығару жолын таңдай біледі.

Мұғалім тексереді.

Қосымша 4.


Рефлексия

2 мин

Оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім?

- нені толық түсінбедім ?

- немен жұмысты жалғастыру қажет?
Эссе жазу: «Бүгінгі сабақта маған құнды болды...»

Слайд 8

Үй жұмысы

  1. Қысқаша көбейту формулаларын үштілде білу

  2. Жазбаша тапсырма:

(n+4)2-n2 өрнегі n тақ болғанда толық 16-ға бөлінетінін дәледеңдер


Слайд 9

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Бөлінгіштікті дәлелдеуде қысқаша көбейту формулалардың қолданысын қарастыру барысында дифференциация

Тапсырманы бағалау критерийдері арқылы және бақылау арқылы бағалау

Сыныпта жағымды ахуал туғыздыру. Тапсырмаларды оқушылардың жас ерешеліктеріна сай таңдау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет?





Ұсынылатынәдебиеттертізімі


  1. Шыныбеков, Ә.Н. Алгебра. Дидактикалықматериалдар. 7 сынып.- 2012 

  2. Мордкович, А.Г. Алгебра. 7 класс. В 2 частях. Часть 1.- 2010

  3. Мордкович, А.Г. Алгебра. 7 класс. В 2 частях. Часть 2.- 2010

  4. Макарычев, Ю.Н. Алгебра. 7 класс.- 2013