Файл: Педагогті атыжні Бірлес Абота Нржанызы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 17.03.2024

Просмотров: 13

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқамерзімді жоспар


Бөлімі:

Көпмүшелер

Педагогтің аты-жөні:

Бірлес Ақбота Нұржанқызы

Күні:

18.01.2023

Сыныбы: 10 « »

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Безу теоремасы, Горнер схемасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

10.2.1.8 - Безу теоремасын және оның салдарларын есеп шығаруда қолдану;

10.2.1.9 - симметриялы және біртекті көпмүшелер түбірлерін табудың түрлі тәсілдерін қолдану;

10.2.1.10 - көпмүше түбірлерін табу үшін Горнер схемасын қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар: Безу теоремасын және оның салдарларын есеп шығаруда; симметриялы және біртекті көпмүшелер түбірлерін табудың түрлі тәсілдерін; көпмүше түбірлерін табу үшін Горнер схемасын қолдана алады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

- оқушылардың назарын шоғырландыру;

- оқушылармен бірге оқу мақсатын анықтау

- оқушылардың «жақын арадағы дамуын» анықтау.


Амандасады.


Бағалау парағы






Жаңа тақырып

15 минут

1.Анықтама

1.Шетінен бірдей қашықтыққа орналасқан мүшелердің көэфиценттері тең болатын бір айнымалысы бар n-ші дәрежелі көпмүше симметриялы көпмүше деп аталады

2.Безу теоремасы. Кез келген көпмүшені (х-а) екімүшесіне бөлгенде шыққан қалдық бөлінгіш көпмүшенің х=а болғандағы мәніне тең

3.Анықтама.Егер х=х0 болғанда Р(х) көпмүшенің мәні нөлге тең болса, онда х0 санын Р(х) көпмүшесінің түбірі деп аталады.


Анықтамаларды құрастырған соң, оқушылар сол анықтаманы оқып, өткен тақырыпты қайталайды, еске түсіреді, өздері құрастырған анықтама бойынша топ аттарын қояды.







Практикалық бөлім

20 минут

Жеке тапсырма

  1. Егер, 1) n = 5; 2) n = 3; 3) n = 0; 4) n = 1 болса, онда n дәрежелі стандарт түрдегі көпмүшені құрастырыңдар.




  1. көпмүшесін стандарт түрде жазыңдар.

Келесі сөйлемдерден ақиқат сөйлемдерді көрсетіңдер:

  1. көпмүшенің дәрежесі 7-ге тең;

  2. көпмүше 9-шы дәрежелі симметриялы көпмүше болады;

  3. көпмүшенің ұқсас мүшелері болмайды;

  4. көпмүшенің дәрежесі 9-ға тең.




  1. Өрнекті стандарт түрдегі көпмүше ретінде жазыңдар:

  1. ;

  2. .

Шыққан көпмүшенің дәрежесін атаңдар.


  1. Егер, 1) n = 1; 2) n = 2; 3) n = 3; 4) n = 4 болса, онда n дәрежелі екі айгнымалысы бар біртекті симметриялы көпмүше құрастырыңдар.




  1. Симметриялы көпмүше болатындай берілген өрнекте (*) және (**) орнына бірмүшелер жазыңдар:

  1. ;

  2. ;

  3. .




  1. Өрнекті көпмүше түрінде жазыңдар:

  1. ;

  2. .

Шыққан көпмүше х пен у айнымалыларына қатысты симметриялы болатындай а және р параметрлерінің мәндерін табыңдар.



Дескриптор:

  1. Оқушылар көпмүшенің дәрежесінің қасиетін қолдану арқылы көпмүшелер құрастырады.

  2. Көпмүшені стандарт түрде жазады. стандарт түрде жазылған көпмүшенің ұқсас мүшелері болмайды.




  1. Көпмүшені стандарт түрде жазады және оның дәрежесін табады.



  1. Көпмүшенің дәрежесінің қасиетін қолдану арқылы екі айгнымалысы бар біртекті симметриялы көпмүшелер құрастырады.

  2. Көпмүшенің дәрежесінің қасиетін қолдану арқылы өрнекті толықтырады.



  1. Көпмүшені стандарт түрде жазады, симметриялы көпмүшелердің қасиеттерін қолдану арқылы параметрлердің мәндерін табады.







Соңы

5 минут

Сабақты қорытындылау.

Үйге тапсырма.





Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.







Кері байланыс

Оқушылар сабақты қорытындылайды, мына сұрақтар бойынша өз жұмысын бағалайды:

  • Мен барлығын білемін және түсіндіре аламын.

  • Мен барлығын білемін, түсіндім, бірақ сенімді емеспін

  • Барлығын білемін, бірақ түсіндіре алмаймын

  • Менде әлі сұрақтар бар

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.