ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.03.2024
Просмотров: 8
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бөлім: | Буын және тасымал | |
Педагогтің аты-жөні: | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Құрау, құрау, құлыным. Тасымал | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау; 1.4.1.2 мұғалімнің қолдауымен сөзді дұрыс тасымалдауды, тасымалданбайтын сөздерді білу; |
| 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу | ||||
Сабақтың мақсаты | Өлеңді мәнерлеп оқиды. Өлең не туралы айтылғанын анықтайды. Сөздерді дұрыс тасымалдауды біледі. Әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады. | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы | Психологиялық дайындық Атша желіп көрейік, Ауыздығын тежейік. Құнанменен шабайық, Мәреге бірге жетейік. Шабандоз бала болайық, Бас бәйгені алайық. (Балалар атқа мінген, атпен шапқан, ауыздықты тежеген, мәреге жеткен қимылдарды жасайды.) Топтарға біріктіру. Оқушылар қима қағаздар арқылы 3 топқа бірігеді. 1-топ. «Байшұбар». 2-топ. «Тайбурыл». 3-топ. «Қарақасқа». Бағалауға әрбір дұрыс тапсырма үшін топқа бір тағадан беріліп отырады. Сабақ соңында әр топ өздерінің жинаған тағаларын санайды. Қай топта таға көп болса, сол топ жеңеді. | Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды. Таныстырылымда жазылған өлеңді хормен айтып, көңіл күйлерін көтереді. | | Тұлпарлардың суреті | |
| Топтарға бөлінеді. | | |||
Ортасы | Кіріспе әңгіме жүргізу. Өлеңнің авторы жайлы қысқаша мағлұмат береді. Жылқы: Мінсең – көлік, Ішсең – сусын, Жесең – қорек, Пайдалансаң – өнім, – деген.
| | ҚБ. «Бас бармақ» арқылы бағалайды. | |
|
Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу. Өлеңді оқушыларға мәнерлеп оқып беру. Суретін көрсету. Сұрақ-жауап арқылы өлеңді талдау.
Бүгінгідей мәшине жоқ кезде айшылық алыс жерлерге ат мінген. Тұтқиылдан жау шапса, атқа мініп, дұшпанына тойтарыс берген. Дәптермен жұмыс | 1-жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқиды. Мазмұнына талдау жасайды. Сөздік жұмысын жүргізеді. Қазанат – ұзақ жолға шыдамды, ірі ат. Көркем жазу Ұ Ұ Ұ Ұ Ұ Ұ Ұ ұ ұ ұ ұ ұ ұ ұ | | |
2-жаттығу жазбаша орындалады. | 2-жаттығуда мақалды көшіріп жазады. Тасымалданбайтын сөздің астын сызады. | |||
|
Жылқышы, бұзау, құлыншақ, түйелер.
Сергіту жаттығуы. | 3-жаттығуды жазбаша орындай- ды. Мысалы: жыл-қышы, жылқы-шы, бұ-зау, құ-лыншақ, құлын-шақ, тү-йелер, түйе-лер. 4-жаттығуда суреттегі жасы- рынған үй жануарлары мен құстарды табады. Сергіту сәті (қимылмен) Көкке шаншып құйрығын, Шауып келеді жүйрігім. Ол не жібек тұлымды, Білеміз ғой құлынды. | ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау. | |
105
106
| Топпен жұмыс
Кәсіп иелерінің суретін көрсету. Мамандық иелері сөйлейді: Жылқышы:
Ақансерінің «Құлагер», «Телқоңыр» әндері, Абайдың «Торыжорға» күйі, Кененнің «Көкшолақ» әні бар. Дәрігер:
Шебер:
Шығармашылық тапсырма. Жұмыс дәптеріндегі тапсырманы орындайды. | Топпен жұмыс. Тиісті сөздерді қойып, әр топ мақалды толықтырып айтады. Тай атқа жеткізер, Ат мұратқажеткізер. Жылқы – малдың патшасы, Түйе – малдың қасқасы. Теңге тиыннан өсер, Жылқы құлыннан өсер. Шығармашылық тапсырма. Сөйлемдердегі тасымалданбай- тын сөздердің астын сызады. | | Кәсіп иелерінің суреті |
Соңы | «Адасқан әріптер» ойыны Әр топқа қима әріптер беріледі. Сол әріптерден тез әрі дұрыс сөз құраған топ жеңімпаз болады. | «Адасқан әріптер» ойыны. Қылыж – жылқы, Та – ат. 1-топ. Пұлатр – тұлпар. 2-топ. Марықағ – арғымақ. 3-топ. Күлгісай – сайгүлік. | | |
Кері | Балаларға жылқының суреті таратылады. | Сабақты жақсы түсінгендер | | Жылқының |
байланыс | Тақтаға бәйге жолы ілінеді. Әр бала өзінің | өз атын алғашқы орынға | қалып үлгілері | |
| сабақты түсінгендігін өз атын бәйге жолына | орналастырса, сабаққа | | |
| қоюымен бағалайды. | байланысты кейбір сұрақтарым | | |
| | бар дейтіндер өз атын бәйге | | |
| | жолының ортасына, түсінген | | |
| | жоқпын дейтіндер өз аттарын | | |
| | бәйге жолының соңына | | |
| | орналастырады. | |
Ортасы |
Жұмбақ шешу: Ғажап екен кіп-кішкентай Сәнді үй. Ішінде ұйықтап жатыр Балқып әлди. Бұл не?
Ән тыңдау. Бесік жырынан үзінді тыңдау.
Суретпен жұмыс Суреттен кімдерді көріп тұрсыңдар? Тағы нені байқадыңдар? Суретке қарап, өлеңнің мазмұнына болжау жасап көріңдерші. Өлең кім жайында болмақ деп ойлайсыңдар? Өлеңнің мазмұнымен жүргізілетін жұмыстар:
| Сұрақтарға жауап береді. «Бесік жырынан» үзінді тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді. Суретпен жұмыс жүргізеді. Өлеңді оқушылардың бәрі оқиды. «Бесік жырының» әуенімен қосылып, оқушылар бірге айтады. | ҚБ. «Бас бармақ» арқылы бағалайды. ҚБ. «Отшашу» арқылы бағалау. | |
95
96
| – Әнге қосыла отырып, біз де сәбиді тербетейік. Әнді орындағанда аналарыңды еске алып, жылы сезіммен орындау керек. Бесікке жас сәбиді бөлейді. Ұйқысы тыныш болып әрі тоңып қалмауы үшін бесікке салады. Бесікті тербетіп отырып анасы салатын әнді «Бесік жыры» дейді. Мазмұнына байланысты сұрақтар қою. Өлең неліктен «Бесік жыры» деп аталады? «Бесік жыры» кімге арналып айтылады? Бөбекке қандай тілектер айтылуы мүмкін? Өлеңде ана баласын нелерге теңеген? Құрақ, жұлдыз, бала сөздері жазып келе жатқан жолға сыймаса, қалай жазасың? Балалардың жауабын тыңдау. Балаларға осы сөздерді шапалақпен буынға бөлгізу. Балалармен бірге тұжырымдап, ережемен таныстыру. Жазу жолына сыймаған сөз буынға бөлініп тасымалданады. Сөздердің тасымалданбаған бөлігінен соң сызықша (дефис) қойылады: ұс-таз, дә-рігер, дәрі-гер. Дәптермен жұмыс
| Көркемжазу ССССССС с с с с с с с
Жұмбақтың шешуі: ана. Жұмыс дәптерінде берілген суреттер бойынша сөздерді тасымалдап жазады. | | |
Соңы | «Жалғасын тап» ойыны арқылы жүргізіледі. Оқушыны жылдам ой қорытуға баулу. Оқушының логикалық ойлауы дамиды, жылдам ой түйіндейді. | | | |
| Мұғалім алдын ала «Бесік жырының» шумақтарын қағазға жазып дайындайды. Өлең жолдарының басы жазылған парақшаларды оқушыларға таратады, олар өлең жолдарын толықтырып айтады. Мысалы: Айналайын шырағым, Көлге біткен ... , Жағамдағы құндызым, Аспандағы ... . | Өлең жолдарының басы жазылған парақшаларды алып, өлең жолдарын толықтырып айтады. | | |
Кері байланыс | «Білім кемесі» арқылы кері байланыс жасайды.
| | | |
97
7 – 6150