ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.03.2024
Просмотров: 6
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Пәні: Қазақстан тарихы Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3 В Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991-1997жж) Күні: Сыныбы: 9 | Мектеп: «Н.Оңдасынов атындағы №14 ЖОМ» мемлекеттік мекемесі Мұғалімнің аты-жөні: Ирсимбетова Р. Қатысқандар саны: Қатыспағағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар. Зерттеу сұрағы: 1995 жылғы жаңа Коституцияны қабылдаудың тарихи маңызы неде? | ||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | 9.3.1.8– Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын талдау | ||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: | 1.Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын талдау 2. Қазақстанның қоғамдық саяси жағдайын анықтау 3. Қазақстан мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шараларды бағалау | ||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын талдау және бағалау | ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: | Пәнге тән лексика мен терминология: Тәуелсіздік, валюта, Конституция, рәміздер, Президент, парламент Диалог пен жазылым пайдалы сөздер мен тіркестер: Кесте, сұрақ-жауап | ||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікті арттыру. | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | қазақ тілі,әдебиет, география | ||||||||||||||||
Алдыңғы бөлім: | Н.Ә.Назарбаев- Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті өмір баянымен танысты | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспары | |||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Сабақ барысы : | Бағалау түрлері | |||||||||||||||
Сабақтың басы 4 минут | Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топқа біріктіру. Үй тапсырмасын сұрау. Зымыран сұрақтар. ( Сұрақ-жауап) 1. ТМД қашан құрылды? 2.Кеңес Одағының құлау себебі? 3.Қазақстанның тәуелсіздік алуына қарсы болған күштер қандай әрекет жасады? 4. Н.Ә.Назарбаев қай жылы Қазақ КСР-нің Президенті болып сайланды? 5.КСРО-ның құрылуы мен құлаған уақыты? 6. Қазақстан тәуелсіз даму кезеңінде қандай ауыр жолдардан өтті? Кері байланыс « Мақтау мадақтау» | Қима-қағаз | |||||||||||||||
Сабақтың басы 10 минут | Бейнебаян корсетіледі. Мұғалім түсіндірмесі. Жаңа сабақты ашу мақсатында оқушыларға топтық тапсырмалар беріледі. Қазақстан тарихы 9-сынып оқулығы 95-97 бет
Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын талдау D –Describe- баяндау, суреттеу (оқығанды көргенді сипаттау) E – Explain –түсіндіру
L – Linkz – байланыс
S - нақты, M - өлшемді, A - қолжетімді, R - шындыққа негізделген, T – уақытпен шектелген дегенді білдіреді.
Дескриптор- - Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын талдау - Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси жағдайын түсіндіру. - Қазақстанның Тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтау - Тірек сөздерді іріктеп алу - Суреттерге түсіндірме беру Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек» | Слайд оқулық Оқулық, мәтіндер. Оқулық, қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер | |||||||||||||||
Ортасы 15 минут | Топтық тапсырма. Дәптермен жұмыс. Термин сөздермен жұмыс.
«Кім жылдам» Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық саяси дамуын қорытынд ТМД-ның құрылуы- (21.12.1991 ж Алматы) Тәуелсіз Қазақстанның мемлекеттік рәміздерін қабылдау- (1992 ж 4- маусым) Қазақстан Республикасының БҰҰ мүше болуы- (1992 ж 2- наурыз) Қазақстан Республикасының тұңғыш конституциясын қабылдау-(28.01.1993 ж) 1993 жыл күзде- (Жоғары Кеңестің қабылдануы) 1993 жылы 15 қарашада- ( Ұлттық валюта, тенге күні) Саяси партиялар қозғалыстарының құрылуы-( 1995 ж 30-желтоқсан референдум- (ҚР Конституциясын қабылдау жайында) Қазақстан Республикасының Коституциясы қай жылы қабылданды- (1995 ж 30-тамыз) Конституция бойынша Қазақстан Республикасының құқықтық зайырлы демократиялық мемлекет-(Биліктің қайнар көзі – бұлақ) Дискриптор
Әр топ келесі топқа кері байланыс береді. Қалыптастырушы бағалау «Жас математик» әдісі арқылы жаңа сабаққа ой қорыту. (3 мин) 1 00+900+93+500+350+50 ₌ 1993ж ( Ұлттық валюта, тенге күні) 3 00+250+99+722+150+470 ₌ 1991ж (ТМД-ның құрылуы) 9 9+120+445+250+220+500+220-13 ₌ 1990ж | Топтық жұмысқа арналған ресурстар Тақырып бойынша түйген білімдерін жазады | |||||||||||||||
Бағалау 5 минут Кері байланыс 3 минут | Өзін-өзі бағалау. Кері байланыс Үйге тапсырма: Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шараларға кесте құрастыру | Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, плакатқа жабыстырады | |||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? -Күрделігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалары бар корточкаларды пайдалану | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? -Білім деңгейі әр түрлі оқушыларға арналған тапсырмалар беремін. -Оқушылардың қажеттілігіне қарай түрлі кестелер мен тапсырмалар жасаймыз. | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы Байланыс -Баспадан шыққан және электронды дерек көздер пайдалану |