Файл: азастан Республикасыны Білім жне ылым министрлігі орта мектебі кмм.doc
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.03.2024
Просмотров: 12
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 25-сабақ
Бөлім: | Атақты адамдар | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 3 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Негізгі және туынды етістік | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу 3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: сөз таптарын ажыратып, сөйлемнен негізгі, туынды етістікті анықтай алады. Көптеген оқушылар: сын есімнен туынды етістік жасай алады. Кейбір оқушылар: анықтамаға сай мысалдар келтіре алады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 8 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді. Өткен тақырыпқа шолу, оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді: А) Оқу тапсырмасын тексеру. Ә) Сұрақ-жауап: -Өткенде не туралы оқып едік? - Етістік туралы бір-біріңе сұрақтар қойып, жауап алыңдар. -Берілген мысалдардан етістіктің түрін анықтап, келесі түріне айналдырып жазыңдар. Билейді, оқып отыр, секірді, жүріп жүр, келе жатыр, сомдады. -Ендеше бүгінгі сабақта етістіктің негізгі және туынды түрлерін ажыратуға арналған тапсырмалар орындауды жалғастыратын боламыз. Сабақ мақсаты жария етіледі. «Таңдау» әдісімен ойыншықтар суретін таңдатып топқа бөлу. |
Үйге берілген тапсырманы қалай орындағанын түсіндіреді. Сұраққа жауап береді. Әркім бір-бір мысал келтіреді. Топқа бірігеді. | Дескриптор: Берілген мысалдардан етістіктің түрін анықтап, келесі түріне айналдырып жазады-2балл. Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Бас бармақ» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау. | суреттер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім 10 мин 2 мин Бекіту 20 мин | (Ұ, Д) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады. 24-жаттығу. Мәтіндерді оқып, өзара салыстырыңдар. Ұқсастығы мен айырмашылығын табыңдар. -Мәтіндер кім туралы? -Қай мәтін бірінші жақтан айтылған? -Мәтіндердегі түсініксіз сөздерді теріп жаз, мағынасын сөздіктен біліп алыңдар. Сұрақтарға жауап беріңдер. 1. Бауыржан Момышұлы кім? 2. Ол қай өңірдің тумасы? 3. Бауыржанның ата-анасы туралы не білесің? 4. Ол қанша жасынан әжесінің қолында өсті? 5. Ұлы Отан соғысына қай жылы барды? - Мәтіндегі етістіктерді тауып, негізгі немесе туынды екенін айтыңдар. Саралаудың «Тапсырма»тәсілі жүзеге асады. Кейбір оқушыға: - ҰОС қатысушы жерлес батырларды ата. Сергіту сәтінде «Ертегілер» әнін қосылып шырқайды. (Т) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады. 26-жаттығу. Көп нүктенің орнына жақша ішіндегі жұрнақтардың тиістісін жалғап, сөздерді көшіріп жазыңдар. Ұсақта, жаңала, оң да, іріле, көркемде, шегеле. Шығармашылық үзіліс. 27-жаттығу. Керісінше жұмбақ. Сөзжұмбаққа сұрақтар құрастырыңдар. Ол үшін оқулық соңында берілген түсіндірме сөздікті басшылыққа алыңдар. Тырма сөзін туынды етістікке айналдырып жазыңдар.
1.көлденеңнен:1.Кір жууға арналған зат 2.Әдемі,ажарлы сөзінің синонимі 3.Поэзиялық туындыларды айтып немесе жазып беретін өнер иесі 1.Топырақты майдалау және шөп жинау үшін қолданатын құрал. Саралаудың «Қарқын» тәсілі жүзеге асады. Қарқынды оқушыға: - Анықтамаға сай мысалдар келтір. | Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді. Тапсырманы жазады. Ән айтады. Тапсырманы орындайды. | Дескриптор: - Мәтіндерді оқып, салыстырады –1балл. - Бауыржан Момышұлы туралы сұрақтарға жауап береді-1балл. Мәтіндегі етістіктерді түрлеріне ажыратады-2балл. Дескриптор: Жұрнақтардың тиістісін жалғап, сөздерді көшіріп жазады-1балл. Керісінше жұмбақ шешеді, -2балл. - Тырма сөзін туынды етістікке айналдырып жазады-1балл. | Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс 5 мин | Кері байланысты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді. Оқу тапсырмасы: 25-жаттығу. | Кері байланыс жасайды. Тапсырманы жазып алады. | ҚБ қойылады. | |
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 27-сабақ
Бөлім: | Атақты адамдар | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 3 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Болымды және болымсыз етістік | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу 3.4.2.5 болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтау | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: сөз таптарын ажыратып, болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтай алады. Көптеген оқушылар: етістіктердің мағынасындағы өзгешелікті анықтай алады. Кейбір оқушылар: болымды, болымсыз етістіктер қолданып сөйлемдер құрай алады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 8 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді. Өткен тақырыпқа шолу «Семантикалық карта» әдісімен өтеді: -Картаны толтырыңдар. А) Сұрақ-жауап: 1.Етістік дегеніміз не? 2.Етістік нешеге бөлінеді? 3.Негізгі етістік дегеніміз не ? 4.Туынды етістік дегеніміз не? 5. Болымды және болымсыз етістік дегеніміз не? 6.Болымды және болымсызетістік туралы бір-біріңе сұрақтар қойып, жауап алыңдар. 7. Берілген мысалдардан етістіктің түрін анықтап, келесі түріне айналдырып айтыңдар. -Ендеше бүгінгі сабақта болымды және болымсыз етістікті ажыратуға арналған тапсырмалар орындауды жалғастыратын боламыз. Сабақ мақсаты жария етіледі. «Таңдау» әдісімен суреттер таңдатып топқа бөлу. | Жаттығу жасайды. Картаны толтырады. раққа жауап береді. Әркім бір-бір мысал келтіреді. Топқа бірігеді. | Дескриптор: Кестедегі етістіктерді дұрыс ажыратады -1балл. -Тақырыпқа қатысты сұраққа дұрыс жауап береді-1балл. Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. | Заттар суреті |
Жаңа білім 10 мин 2 мин Бекіту 20 мин | (Ұ, Д) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. Дәптермен жұмыс болады. 32-жаттығу Өлеңді мәнерлеп оқыңдар. Өлеңнің авторын атаңдар. Ол туралы не білетіндеріңді айтыңдар. Өлеңдегі негзігі ойды анықтаңдар. Өлеңді көшіріп жазыңдар. Болымсыз етістіктердің астын сызыңдар. Саралаудың «Тапсырма»тәсілі жүзеге асады. Кейбір оқушыға: - Қандай атақты тұлғаларды білесің? Сергіту сәтінде «Желсіз түнде жарық ай» қосылып шырқайды. (Т) 2-тапсырмада тақтамен жұмыс жүзеге асырылады. 33-жаттығу. Сызба бойынша сипаттау мәтінін жазыңдар 34-жаттығу. Мақалды жаттап алыңдар. Оның мағынасын бір-біріңе түсіндіріңдер. Шығармашылық үзіліс 35-жаттығу. Шашылған бөлшектерді (пазлдарды) дұрыс құрастырсаңдар, мақалды оқи аласыңдар. Ж: Өткен іске өкінбе. Саралаудың «Қарқын» тәсілі жүзеге асады. Қарқынды оқушыға: Болымды, болымсыз етістіктер қолданып сөйлемдер құра. | Өлеңді мәнерлеп оқып, сұрақтарға жауап береді. Тапсырманы жазады. Болымсыз етістіктердің астын сызады. Ән айтады. Тапсырманы орындайды. Шашылған бөлшектерді (пазлдарды) дұрыс құрастырады мақалды оқи алады | Дескриптор: - Өлеңді мәнерлеп оқып, сұрақтарға жауап береді-1балл. -Өлең авторы туралы әңгімелейді-1балл. Өлеңді көшіріп жазып, болымсыз етістіктердің астын сызады-2балл. Дескриптор: Сызба бойынша сипаттау мәтінін жазады -2балл. Мақалды жаттап, мағынасын бір-біріңе түсіндіреді-1балл. Шашылған бөлшектерді (пазлдарды) дұрыс құрастырады, мақалды оқиды-1балл. | Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
Кері байланыс 5 мин | Кері байланысты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді. Оқу тапсырмасы: ереже жаттау | Кері байланыс жасайды. Тапсырманы жазып алады. | ҚБ қойылады. | |
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 26-сабақ
Бөлім: | Атақты адамдар | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 3 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Болымды және болымсыз етістік | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу 3.4.2.5 болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтау | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: сөз таптарын ажыратып, болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтай алады. Көптеген оқушылар: етістіктердің мағынасындағы өзгешелікті анықтай алады. Кейбір оқушылар: болымды, болымсыз етістіктер қолданып сөйлемдер құрай алады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 8 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді. Өткен тақырыпқа шолу және жаңа тақырыпты ашу «Керме жіп» әдісімен өтеді: - Өткен сабақтарда қандай сөз табын жайлы оқып үйреніп жатырмыз?
Мысал келтір.
Ә) Оқу тапсырмасын тексеру. - Олай болса, бүгінгі сабағымызда етістіктің тағы бір түрі болымды және болымсыз етістікті анықтауға бағытталған тапсырмалар орындайтын боламыз. Сабақ мақсаты жария етіледі. «Таңдау» әдісімен суреттер таңдатып топқа бөлу. | Жаттығу жасайды. . Сұраққа жауап береді. Әркім бір-бір мысал келтіреді. Топқа бірігеді. | Дескриптор: -Тақырыпқа қатысты сұраққа дұрыс жауап береді-1балл. Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. | Заттар суреті |
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 15 мин | (Ұ, Д) 1- тапсырма- «Ауызша жаттығу» әдісі. Тақтамен, дәптермен жұмыс. 28-жаттығу. Етістіктерді салыстырып оқыңдар. Олардың мағынасында қандай өзгешелік бар екеніне назар аударыңдар. жүз – жүзбе күл – күлме төк – төкпе жаз –жазба бар – барма тақ – тақпа - Қосымшалы етістіктерді көшіріп жазыңдар. Түбір мен қосымшаны тиісті белгімен белгілеңдер. 29-жаттығу. Мақалды жатқа, көркем жазыңдар. Атаңның баласы болма, Адамның баласы бол. -Мақалдың мағынасын түсіндіріңдер. -Қарамен жазылған етістіктерді салыстырып, олардың мағынасында қандай өзгешелік бар екенін айтыңдар. -Өздерің жасаған қорытындыны анықтамамен салыстырыңдар. Анықтама: Саралаудың «Қарқын» тәсілі жүзеге асады. Қарқынды оқушыға: Болымды, болымсыз етістіктер қолданып сөйлемдер құра. Сергіту сәтінде қазақ күйіне билету. (Т) 3-тапсырма--«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. 31-жаттығу. Ребустың шешуіндегі сөз болымсыз етістік бола ала ма? Ойларыңды дәлелдеңдер. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлемдер құраңдар. Ә) «Стоп кадр» әдісі 1 кадр стоп Болымды етістік жазыңдар. 2 кадрстоп болымсыз етістікті жазыңдар. 3 кадр Сөйлем құрап жазыңдар. | Сыныппен бірге тапсырманы талдайды. Дәптерге жазады. Қойылған сұрақтарға жауап береді. Билеп сергиді. Тапсырманы орындайды. | Дескриптор: Етістіктерді оқиды, салыстырады -1 балл. Қосымшалы етістіктерді көшіріп жазып, түбір мен қосымшаны тиісті белгімен белгілейді -2балл. Мақалды жатқа, көркем жазады-1балл. Мақалдың мағынасын түсіндіреді-1балл. етістіктерді салыстырып, Болымды, болымсыз етістіктерді анықтайды -8балл. . Дескриптор: Ребустың шешуіндегі сөз болымсыз етістік болатынын дәлелдейді, сөйлемдер құрайды -2балл. | Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
Кері байланыс 5 мин | Кері байланысты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді. Оқу тапсырмасы: 30-жаттығу, ереже жаттау | Кері байланыс жасайды. Тапсырманы жазып алады. | ҚБ қойылады. | |
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 28-сабақ
Бөлім: | Атақты адамдар | |
Мұғалімнің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: 3 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Болымды және болымсыз етістік | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу 3.4.2.5 болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтау | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: сөз таптарын ажыратып, болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтай алады. Көптеген оқушылар: етістіктердің мағынасындағы өзгешелікті анықтай алады. Кейбір оқушылар: болымды, болымсыз етістіктер қолданып сөйлемдер құрай алады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 8 мин | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді. Өткен тақырыпқа шолу, оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді: А) Оқу тапсырмасын тексеру. Ә) Сұрақ-жауап: -Өткенде не туралы оқып едік? - Етістік туралы бір-біріңе сұрақтар қойып, жауап алыңдар. -Берілген мысалдардан етістіктің түрін анықтап, келесі түріне айналдырып жазыңдар. Ақтады, қиялдады, сипаттай алды, жүріп жүр, үрді, бармады, келмеді.. -Ендеше бүгінгі сабақта етістіктің түрлерін ажыратуға арналған тапсырмалар орындауды жалғастыратын боламыз. Сабақ мақсаты жария етіледі. «Таңдау» әдісімен суреттер таңдатып топқа бөлу. | Жаттығу жасайды. . Сұраққа жауап береді. Әркім бір-бір мысал келтіреді. Топқа бірігеді. | Дескриптор: -Тақырыпқа қатысты сұраққа дұрыс жауап береді-1балл. Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. | Заттар суреті |
Жаңа білім 10 мин 2 мин Бекіту 20 мин | (Ұ, Д) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады. 36-жаттығу. Ребусты шешіңдер. Ол кісі туралы не білетініңді айтыңдар. Ж: Төле би. 37-жаттығу. Мәтінді оқыңдар. -Төле бидің кім екенін айтыңдар. -Ол билікке неше жасынан бастап араласты? -Төле би кімнің кеңесшісі болды? -Төле бидің қандай нақыл сөздерін білесіңдер? -Төле би хан болды ма? -Мәтіннен тірек сөздерді тауып көр. Саралаудың «Тапсырма»тәсілі жүзеге асады. Кейбір оқушыға: - Жерлес шешен тұлғаларды ата. Сергіту сәтінде «Ертегілер» әнін қосылып шырқайды. (Т) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады. 38-жаттығу. Батаны жатқа жазыңдар. -Батадағы әр сөйлемнің мағынасын топта талқылаңдар. -Қарамен жазылған сөздердің мағынасын сөздік арқылы анықтаңдар. Саралаудың «Қарқын» тәсілі жүзеге асады. Қарқынды оқушыға: - Етістіктің түрлеріне мысалдар келтір. | Сыныппен бірге тапсырманы талдайды. Қойылған сұрақтарға жауап береді. Билеп сергиді. Тапсырманы орындайды. | Дескриптор: - Ребусты шешіп, Төле би туралы әңгімелейді-2балл. Мәтіннен тірек сөздерді табады-2балл. Дескриптор: Батаны жатқа жазады-2балл. Батадағы әр сөйлемнің мағынасын ашады-1балл. Сөздердің мағынасын сөздік арқылы анықтайды-2балл. | Оқулық, дәптер Оқулық, дәптер |
Кері байланыс 5 мин | Кері байланысты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді. Оқу тапсырмасы: етістіктің түрлеріне мысалдар келтіру. | Кері байланыс жасайды. Тапсырманы жазып алады. | ҚБ қойылады. | |
Бұл ҚМЖ-ны өзгелерге таратуға болмайды, авторлық құқықты сақтаңыз. Егер осындай дайын ҚМЖ немесе БЖБ, ТЖБ алғыңыз келсе, +77764531215 нөміріне ватсапқа жазыңыз (звонокқа жауап бермеймін).
3-тоқсанға 5 пәннен БЖБ, ТЖБ 2 нұсқада алуға болады.
Оның ішінде:
математикадан 3 бжб,1 тжб
қазақ тілінен 2 бжб, 1 тжб
әдебиеттен 2 бжб, 1 тжб
дүниетанудан 1 бжб
жаратылыстанудан 1 бжб, 1 тжб болады.
БЖБ-лардың мақсаты, дескрипторымен балл қою кестесі, рубрикасы болады.
ТЖБ-лардың тапсырма сипаттамасы, дескрипторымен балл қою кестесі болады.
БЖБ, ТЖБ-лар биылғы курста берілген жаңа шаблонда жасалады және ЖБ алатын уақытқа қарай почталарыңызға жіберіледі.