ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 18.03.2024
Просмотров: 8
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Cабақтың тақырыбы: Кинетика.Химиялық реакция жылдамдығы, əсер ететін факторлар. тін факторлар | Мырзабаева Мадина Жанузаковна №245 жалпы орта мектебі | |||||||||||||||||||||
Күні: 16.11.2020ж | Мұғалімнің есімі: Мырзабаева Мадина Жанузаковна | |||||||||||||||||||||
Сынып: 10 Химия | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Химиялық реакцияның жылдамдығы және оған әсер ететін факторларды білу | |||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар істей алады: | |||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі істей алады: | ||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар істей алады: | ||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
| |||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика, Биология (биологиялық катализатор, ферменттер). | |||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Қарым-қатынас жасай білу қабілетін арттыру,топтық жұмыс арқылы шығармашылық қабілеті және сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін арттыру, жеке жұмыс арқылы жауапкершілікті сезінеді, жұптық жұмыс арқылы өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау. | |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар: Не істей алады? Реакция жылдамдығын, оған әсер ететін факторларды, реакцияның түрлерін ажыратуды біледі. | |||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология) | ||||||||||||||||||||||
Жылдамдық, қысым, концентрация, температура, катализатор | ||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер | ||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Не себептен затты ұнтақтағанда реакция жылдамдайды? 2.Реакцияның жылдамдығына әсер ететін факторларды атаңдар 3.Реакцияның қандай түрлерін білесіңдер 4.Вант-Гофф ережесінің мәні | ||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен.... екенін айта аласыз ба? | ||||||||||||||||||||||
Сіз үлкен кесек көмірге қарағанда ұсақталған көмірдің жануы жылдам жүретінін білесіз бе? Натрий мен калий түйіршіктерінің сумен әрекеттесуі кезінде калий реакция жылдамдығы жылдам жүретінін білесіз бе? | ||||||||||||||||||||||
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар: | ||||||||||||||||||||||
Реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды атаңыз | ||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | Үй жағдайындағы химиялық реакцияларды біледі.температураның реакцияның қарқынды жүретінен әсерін түсінеді. Тас көмір мен ағаш көмірдің жану жолдары туралы түсінктер бар.Жылдамдықтың формуласын, өлшем бірлігін біледі. | |||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Басы | 1мин 3мин 2мин | Ұйымдастыру кезеңі:(Оқушыларды түгендеу, амандасу) Үй тапсырмасын сұрау: . Химиялық диктант арқылы үй тапсырмасын сұрау 1.Экзотермиялық раекция дегеніміз- 2.Эндотермиялық реакция дегеніміз- 3.Реакция кезінде бөлінетін немесе сіңірілетін жылу мөлшерінің белгіленуі 4.Жылу мөлшерінің өлшем бірілігі 5. Экзотермиялық реакция A) 2H2O=2H2+O2- 572кДж B) 2NO2 = N2O4;Н=+9,6кДж C) 2HgO = 2Hg + O2;Н=+180кДж D) Fe+S=FeS; Н= – 96кДж E) CaCO3(қ) = CaO(қ)+CO2(г) ;Н=+1200кДж Бағалау: Дайын жауап арқылы өзін-өзі бағалау Сынып оқушыларын топқа біріктіру (Концентрация, температура, катализатор сөздері жазылған қағаз қиындылары арқылы) -Балалар,қиындыларды құрастырғанда қандай сөздер туындады? -Олай болса бүгінгі тақырып не туралы болмақ? Сабақ мақсатымен және критерий таныстырылады? | К.Аханбаев. Химия. Алматы «Ана тілі» 1993 Қағаз қиындылары топтамалары | |||||||||||||||||||
Ортасы (20мин) | 3мин 5мин 6мин+4мин 2мин 5мин 2мин 6мин | Жаңа сабақ. Миға шабуыл. Реакция жылдамдығы (Бейне жазба көрсетіледі) - Балалар бейне жазбадан не байқадыңыздар? - Концентрлі және сұйылтылған тұз қышқылындағы металл мырыштың еру жылдамдықтары қалай өзгерді? - Концентрлі және сұйылтылған тұз қышқылына салынған кальций карбонаты реакция жылдамдығы қайсысында артты? Неліктен деп ойлайсыңдар? Топтық жұмыс Топтарға тапсырма беріледі «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтар мәтінмен танысып, топта талқылайды І топ: Химиялық реакцияның жылдамдығы дегенді қалай түсінесіңдер? ІІ-топ: Реакцияның жылдамдығына әсер ететін факторлардың маңыздылығы қандай? ІІІ- топ: Факторлар ( с,р,t) реакцияның жылдамдығын қалай өзгертеді? Дәлелдеңіз. Әр топ бір-бірін мұқият тыңдайды, қорғаған постерге «мадақтау сэндвичі» айтып жұмыстарын бағалайды Кері байланыс: Топтық жұмыс ұнады ма? Неліктен? Топтық жұмыс барысында қиындықтар кездесті ма? Қандай? Қиындықтарды қалай жеңдіңдер? Жұптық жұмыс. А+В=С
Бағалау ауызша кері байланыс арқылы жүреді Кері байланыс: 1.Жұптық жұмыста жұптасып жұмыс жасағанда не қызық болды? 2.Жұптық жұмыс барысында жағымды ахуал болды ма? Сергіту сәті. «Көрші-көрші ойыны» 15 Элементтің таңбаларын әр оқушы бір-біреуден таңдап алады . 1-Үйде тұратын элементтер бір қатарға жылдам тұрсын деген тапсырма берілгенде 1валентті элементтер жазылған карточкасы бар оқушылар алдыңғы қатарға шығады, 2-ші үйде тұратын 2 валентті элементтер, 3-ші үйде тұратын 3 валентті элементтер т.б Жеке жұмыс (Сараланған тапсырмалар) қосымшада | Интербелсенді тақта Бейне жазба https://youtu.be/_wXahSYAbTk Химия. (Жаратылыстану-математикалық бағыт) 10 класс. Ә.Темірболатова, Н.Нұрахметов, Р.Жұмаділова, С.Әлімжанова. Алматы «Мектеп» 2014 ж Түрлі түсті қағаздар,стикер,флипчарт,маркер т.б | |||||||||||||||||||
Соңы | 1мин | Рефлексия «Тазалық» | Таратпа қағаздар | |||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс | ||||||||||||||||||||
|
|
| ||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
Жұптық жұмыс тапсырмасы . Кестені толтырамыз
А+В=С
Кестедегі бос орындарға мәндерін қойып, есептерді шығарыңдар
Заттар | концентрация | |
Бастапқы | 30мин кейін | |
А | 2,7моль/л | 2,5моль/л |
В | 2,5 моль/л | ? |
С | 0 | ? |
Кестедегі бос орындарға мәндерін қойып, есептерді шығарыңдар
А+В= АВ
Заттар | концентрация | |
Бастапқы | 4сек кейін | |
А | 1моль/л | 0,6моль/л |
В | 2,5 моль/л | ? |
С | 0 | ? |
Жеке жұмыс .
№ 1.Реакция жылдамдығы дегеніміз не? ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------№2. Реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды жазыңыз, мәнін түсіндіріңіз
Бағалау критерийлері | Дескриптор |
1.Реакция жылдамдығы анықтамасын атайды 2.Реакция жылдамдығына әсер ететін факторларды түсіндіреді. | Реакция жылдамдығы анықтамасын жазады Реакция жылдамдығына әсер ететін факторлардың ерекшелігін сипаттайды |
№3. Егер реакцияның температуралық коэффициенті үшке тең болса γ=3, температураны 150°С-дан 200°С-ға көтергенде, реакцияның жылдамдығы қанша есе артады?
Шешуі:
υT2 (Т2-Т1) (200-150)
———-= γ ——————= 3 —————-=35 =243 есе
υT1 10 10
№4. Егер А затының бастапқы концентрациясы 0,22 моль/л, ал 10 секундтан кейін 0,215 моль/л болса, А+В=2С реакциясының орташа жылдамдығы қандай екенін есептеңіздер. Осы уақытта В затының концентрациясы қалай өзгерді?
(0,22-0,215) 0,005
Шешуі: υ(А) =—————— =——————= 0,0005моль/л*с.
10 10