Файл: Санды жне ріпті рнектер. Тедеулер. Есептер.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.03.2024

Просмотров: 15

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім

Санды және әріпті өрнектер. Теңдеулер. Есептер.

Пәні:

Математика

Күні:




Педагогтің аты-жөні:




Сынып: 2

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

85 Санды өрнектер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.2.1.1. Санды және әріпті өрнектерді (көбейтінді, бөлінді)/теңдіктер

мен теңсіздіктерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу.

2.5.1.3. Бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға, мазмұнына қарай және бірдей бөліктерге бөлуге берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару.

Сабақтың мақсаты

Көбейту мен бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысқа сүйеніп, санды өрнектер құрады, мәнін табады. Көбейту мен бөлуге берілген өзара кері есептер шығарады.

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал орнату

Ширату

Ауызша есептеулер жүргізу

Үй тапсырмасын тексеру

№8

5×3:3=5 27:3×4=36

(8+4):3=4 36:(56-52)=9
Жаңа тақырып

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау

1

Өрнектерді жаз және олардың мәнін тап

А) 9×2=18

Ә) (36-20):2=8

Б) (16+29):9=5
2

Санды өрнектерді оқы. Амалдардың орындалу ретін анықтап, мысалдарды шығар.

13-4:2=11 2×3×5=30 35:(4+1)=7

3×(52-48)=12 6×3:2=9 12:(20-16)=3
3

Бір-бірімен өзара байланысты өрнектер жұбын жаз. Олардың мәнін тап.



4

Есепті кесте құрып шығар

Бір сыныптан қатысқан оқушы

Сынып саны

3 сыныптан

6

3

?

Шешуі: 6×3=18 (о)

Жауабы: 18 оқушы сайысқа қатысты.
Шығармашылық тапсырма

Ең көп жиналған көгөніс

ол картоп.

Сәбіз қызанаққа қарағанда көп жиналды, бірақ картоптан жиналды.

Е ң аз жиналғаны- орамжапырақ
5

Есепті оқы, оның шығару тәсілдерін түсіндір.

Болды-20 тг және 50 тг

Сатып алды- 40 тг-ге

Қалды-? тг

Шешуі: 1-тәсіл: (20+50)-40=30 (тг)

2-тәсіл: (50-40)+20=30 (тг)

Жауабы: Айнұрдың 30 теңгесі қалды.
6

Теңдеулерді ғана көшіріп жазып, мәнін тап.







Үй тапсырмасын тексереді


Өрнектердің мәнін табады.

Өрнектердің мәнін табады.

Өрнектер жұбын құрады.

Есепті кесте құру арқылы шығарады

Диаграмма бойынша ақиқат пікірлер құрады.

Есепті шығарады

Теңдеулерді шешеді.




Дескриптор:

Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі.




Дескриптор:

Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі.


Дескриптор:

- әр теңдікке 1 ұпай беріледі;

Дескриптор:

-Есеп бойынша кесте құрады;

-Өрнек құрады;

-Өрнектің мәнін табады;

-Жауабын жазады.


Дескриптор:

Есептің шешу тәсілін түсіндіреді.


Дескриптор:

Бірінші теңдеудің шешімін табады;

Екінші теңдеудің шешімін табады.


презентация

слайд

Кесте


Сабақты қорыту


Кері байланыс

Рефлексия



Кері байланыс жасайды

«Білім заряды» әдісі


Кері байланыс парағы






Бөлім

Санды және әріпті өрнектер. Теңдеулер. Есептер.




Пәні:

Математика




Күні:







Педагогтің аты-жөні:







Сынып:

2




Сабақтыңтақырыбы

86 Әріпті өрнектер




Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.2.1.2. Әріптің берілген мәніндегі екі амалды әріпті өрнектің мәнін табу.

2.5.1.3. Бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға, мазмұнына қарай және бірдей бөліктерге бөлуге берілген есептерді талдау және шығару.




Сабақтың мақсаты

Әріпті өрнектің мәнін берілген мәні бойынша есептейді, бір – екі амалды әріпті өрнектер құрады. Жақшалы, жақшасыз өрнектердегі арифметикалық амалдар қамтылған түрлі комбинациялардағы амалдардың орындалу ретін анықтайды, мәнін есептейді.




Сабақ барысы

шығару, кері есептер құрастыру және шығару.

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Сабақтың басы

5 мин

Сабақтың ортасы

20 мин


Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал орнату

Сабаққа дайындығын тексеру

Үй тапсырмасын тексеру

№7

45:(4+1)=9

43-36:4=34
«Салыстыр» жаттығу

а + 5 3+5;к – 4 9 – 4;6с 62.

Өрнектерді қандай топтарға бөле аласың?

Санды өрнектен басқа ерекше өрнектер бар ма?

-Бұл өрнектің мәнін таба аласың ба?

Әріптер мен сандар қалай байланысып тұр?
Жаңа тақырып

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау
1

Өрнектер құр және олардың мәнін тап

а) а=5; (44-35)×а=(44-35)×5=45

ә) х=3; 24:х=24:3=8

б) b=4; (23+13): b=(23+13):4=9

в)х=4; х×(27:3)=4×(27:3)=36
2

Өрнектердің мәнін тауып, сәйкестікті анықта.

у=40; у:8=40:8=4 (нан)

b=4; (80-48): b=(80-48):4=8 (қарақұмық)

с=90; с-6×2=90-6×2=78 (май)

а=3; 30+9×а=30+9×3=57 (шұбат)

х=21; х: (22-19)= 21: (22-19)=7 (айран)

3

Тура теңдіктерді тауып, дәптерге көшіріп жаз.

b+30=30+b

3×4+3=3×5

9×3-3=8×3
4

Есепті шығар

а) 3 сыныптан-12 о.

1 сыныптан-? о.

Шешуі: 12:3=4 (о)

Жауабы: көрмеге әр сыныптан 4 оқушы қатысты

Ә) Кестені пайдаланып, а) есебіне бір кері есеп құрастыр және оны шығар.

Бір сыныптан қатысқан оқушы саны

Сынып саны

Үш сыныптан қатысқан оқушы саны

?

3

12

а) Әр сыныптан-4 о.

3 сыныптан-? о.

Шешуі: 4×3= 12 (о)

Жауабы: көрмеге барлығы 12 оқушы қатысты
Кім тез?

Cағаттар қай уақытты көрсетіп тұр? 4 сағат бұрын сағат қай уақытты көрсетті?




15.00 13.30 12.15

11.00 9.30 8.15
Саралау тапсырмасы

№9

(100-b)+10

(80-a)+10

a=80, 70, 60,50, 40, 30, 20, 10.

b=100, 90, 80, 70, 60,50, 40, 30, 20, 10.
6

c+(59-58)=1+c b+0< b+1
7

Амалдарды орында

7 сағ 7 мин -5 сағ 23мин =1сағ 44 мин

3 апта 4 тәул. +2 апта 3 тәул.= 5 апта 7 тәул= 6 апта


Үй тапсырмасын тексереді

Өрнектерді салыстырады.

Өрнектер құрып, олардың мәнін табады.

Сәйкестікті анықтайды.

Теңдіктерді көшіріп жазады.
Есепті шығарады.
Есеп құрастырады және шығарады.

Уақытты анықтайды.
Сандарды анықтайды.


Әріпті өрнектерді салыстырады.

Амалдарды орындайды.



Кері байланыс

«Оқушы–оқушы».






Дескриптор:

- әріптің орнына мәнін табады;

-өрнектердің мәні табады.

Дескриптор:

- әріптің орнына мәнін табады;

-өрнектердің мәні табады;

-сәйкестікті анықтайды.
Дескриптор:

-Тура теңдіктерді анықтайды;

-дәптерге көшіріп жазады.
Дескриптор

-есептің шартын құрады;

-cұрағын анықтайды

-шешуін табады.

Дескриптор

-кестені пайдала нып кері есеп құрастырады;

-cұрағын анықтайды шешуін табады.



ҚБ "Жарайсың!"

Дескриптор

Әріпті өрнектерді салыстырады.




оқулық

слайд

оқулық





Сабақты қорыту


Үйге тапсырма: 47 бет №8

Кері байланыс «Ақылды үкі»әдісі




Кері байланыс береді







парақшалары






Бөлім

Санды және әріпті өрнектер. Теңдеулер. Есептер.




Пәні:

Математика




Күні:







Педагогтің аты-жөні:







Сынып:

2




Сабақтыңтақырыбы

87 Қосу мен көбейтудің қасиеттері




Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.2.1.3. Қосу мен көбейтудің қасиеттерін әріпті теңдік түрінде: a+ b= b + a, (a + b) + c= a+ (b+ c), ab= baкөрсету және қолдану.




Сабақтың мақсаты

Қосу мен көбейтудің қасиеттерін әріпті теңдіктер түрінде жазады, қолданады. Қосу мен көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін біледі, қолданады.




Сабақ барысы

шығару, кері есептер құрастыру және шығару.

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Сабақтың басы

5 мин

Сабақтың ортасы

20 мин


Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал орнату

Сабаққа дайындығын тексеру

Үй тапсырмасын тексеру

№8, 47-бет

Жаңа тақырып

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау
1

Мәндері бірдей өрнектерді тауып мақалды оқы

3×2=2×3

62+38=38+62

4×3=3×4

а+500=500+а
2

Өрнектердің мәнін тиімді тәсілмен есептеп тап.

73+9+7=(73+7)+9=89

30+(70+3)=(30+70)+3=103

4+6+26=10+26=36
3

Әр сурет бойынша екі көбейтінді құр. Көбейтінділердің мәндерін салыстыр.

3×5=15 4×5=20 5×5=25

5×3=15 5×4=20 5×5=25

15=15 20=20 25=25

4

9+9+9+9+9=45 9×5=45
Есіңде болсын!



Шығармашылық үзіліс

2-ні төрт рет қолданып, 0 санын шығарып ал.

2+2-2-2=0
5

Өрнектерді салыстыр.

46+b
b×5= 5× b 6×5= 7× 5

3×4>4×2

6

Есепті кесте құрып шығар

Бір жәшікте

барлығы

Жәшік саны

9

45

?



Шешуі: 45:9=5 (ж.)

Ж: 5 жәшік спорт құралдары сатып алынды.
Саралау тапсырмасы:

№7

8×3+4=28 5×4=4×5

4×5=6×3+2 2×8=16+0

ЕБҚ

Өрнектердің мәні тап.

8×3= 24 5×4=20

4×5=20 2×8=16


Үй тапсырмасын тексереді

Өрнектерді тауып, мақалдарды оқиды.


Тиімді тәсілмен есептейді.

Көбейтінділер құрады, мәнін табады.

Қосынды жазады.

Ережемен танысады

Есептеу жүргізеді.

Есепті кесте құрып шығарады.
Белгісізді анықтайды





Дескриптор:

- әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі.

Дескриптор:

- тиімді тәсілді анықтайды;

-өрнектің мәнін табады.

Дескриптор:

-екі көбейтінді құрады;

Көбейтінділердің мәнін табады.
Дескриптор

-қосынды жазады;

-қосындыларды көбейтумен алмастырады.


Дескриптор

-есепке кесте құрады;

-cұрағын анықтайды;

шешуін табады.

Дескриптор

Белгісіз компонентті анықтайды.




оқулық

слайд

оқулық





Сабақты қорыту


Үйге тапсырма: 49 бет №8

Кері байланыс «Тик-ток»әдісі




Кері байланыс береді



Кері байланыс «Тик-ток»әдісі



парақшалары









Бөлім

Санды және әріпті өрнектер. Теңдеулер. Есептер.

Пәні:

Математика

Күні:




Педагогтің аты-жөні:




Сынып: 2

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

88 1 санымен байланысты көбейту мен бөлудің қасиеттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.2.1.4. Санды 1-ге көбейту және бөлу жағдайларын әріпті теңдік түрінде: a 1 = a, a: 1 = aкөрсету.

Сабақтың мақсаты

1 санымен байланысты көбейту мен бөлудің қасиеттерін түсінеді, есептеулерде қолданады.

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал орнату

Ширату

Ауызша есептеулер жүргізу

Үй тапсырмасын тексеру

№8, 49-бет
Жаңа тақырып

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау

1

а) Көбейтуді қосумен алмастырып, көбейтінділердің мәндерін есептеу ұсынылады.

1 · 3 = 1 + 1 + 1 = 3; 3 · 1 = 3;

2 · 1 = 2; 1 · 2 = 1 + 1 = 2;

34 · 1 = 34; 1· 7 = 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 = 7.

  • Қай көбейтіндіні қосумен алмастыруға болмайды? Неліктен?

Есіңде болсын!


2

Мына өрнектердің мәндерін есепте, зертте:

26 · 1=26 (40 – 24) · 1=16

1 · (17 + 34)=51 1 · (37 + 3)=40
3

Қалып қойған санды тап. Қорытынды жаса.

1×3=3 3:1=3
4

Өрнектің мәнін тап



5

Мәні бірдей әріпті өрнектер жұбын теріп жаз.

9×х=(8+1)×х

х×7=(7-0)×х
Ойлан, тап!


6

Есепті шығар.

1 топта-9 о.

4 топта-? о.

Шешуі: 4 · 9=36 (о)

Жауабы: Жарысқа барлығы 36 оқушы қатысты.
7

Сантиметрмен өрнектеп шығар

6 дм 3 см+2 дм 8 см=8 дм 11 см=91 см

84 см- 5 дм 7 см=84см-57 см=27 см

3 дм 6 см:1=3 дм 6 см= 36 см

5 дм×2=10 дм=100 см
Саралау тапсырмасы №8

а) (56-55)×13=13

ә) (16-15)×4=4

ЕБҚ

13×1=13 16:1=16

(5+4)×1=9 (2×5):1=10


Үй тапсырмасын тексереді


Өрнектердің мәнін табады.

Өрнектердің мәнін табады.

Өрнектер жұбын құрады.

Есепті кесте құру арқылы шығарады
Жұптарды анықтайды.
Салыстыру жүргізеді.
Есепті шығарады

Өрнектеп шығарады.

Теңдіктер құрады.




Дескриптор:

Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі.




Дескриптор:

Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай беріледі.


Дескриптор:

- әр теңдікке 1 ұпай беріледі;

Дескриптор:

-Есеп бойынша кесте құрады;

-Өрнек құрады;

-Өрнектің мәнін табады;

-Жауабын жазады.




Дескриптор:

Қосынды мен көбейтіндіні салыстырады.


Дескриптор:

-есептің шартын құрады;

-cұрағын анықтайды

-шешуін табады.
Дескриптор:

Сантиметрмен өрнектейді;

Өрнектердің мәнін табады.
Дескриптор:

Теңдіктер құрады;

Өрнектің мәнін табады.


презентация

слайд


Сабақты қорыту


Кері байланыс «Сынап көру» әдісі.

1 · а= 7

Егер а= 7, онда 1 · 7 = 7 . Бұл теңдік ... (тура теңдік, тура емес теңдік)

Егер а= 5, онда 1 · 5 = 7. Бұл теңдік ... (тура теңдік, тура емес теңдік)
Рефлексия: «Бағалау парағы» әдісі.

  1. Санды 1-ге көбейту қасиетін білемін.

  2. Санды 1-ге көбейту қасиетін есептеулерде қолдана аламын.

Үйге тапсырма: 51-бет, №9

Тура теңдік немесе тура емес теңдік екенін анықтайды.

Бағалау парағын толтырады, түсіндіреді.


«Бағалау парағы» әдісі




Кері байланыс парағы