Файл: Мектеп 12 мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.03.2024

Просмотров: 15

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: 12 мектеп

Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер

Күні: 22.02.2020

Сынып: 5

Мұғалімнің аты-жөні: Ракишева Айгүл Маратқызы

Қатысқандар:

Қатыспағандар:







Сабақтың тақырыбы

Тірі ағзаларды микроскопиялық зерттеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.4.2.3.Микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану

5.4.2.4.Уақытша микропрепарат дайындау

Сабақтың мақсаты

Барлығы:Микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану

Көпшілгі:Уақытша микропрепаратты талдау

Кейбірі:Микроскоппен жұмыс істей алу

Бағалау критерийі

1.Микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолданады

2.Уақытша микропрепаратты талдайды

3. Микроскоппен жұмыс істей алады

Тілдік мақсаттар

Тілдік емес пəндер үшін қалыптастырылады.

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер.

Микроскоп,окуляр,тубус,объектив,штатив,бұранда,айна

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Микроскоп бейнені жүздеген және мыңдаған есе ұлғайтатын құрал

Ойлау дағдыларының деңгейі ОДД

Қолдану ,талдау

Құндылықтарға баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғам.Өмір сапасын тұрақты жақсарту

Пəнаралық байланыс

Биология

Алдыңғы білім

Микроскоп туралы біледі

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Сәлемдесу.Оқушылардың қал-жағдайын сұрау.Көңіл-күйіне назар аудару

Сабаққа дайындық

Ресурстар

Оқулықтар,

Микроскоп,

Препараттар,

Көрнекілік суреттер

Сабақтың басы

3 мин

Бүгінгі сабағымның мақсаты микроскоппен жұмыс істеу ережелерін қолдану және уақытша препарат дайындау

Оқушыларды үш топқа бөлемін

1 топ Жасуша

2 топ Организм

3 топ Популяция.




Сабақтың ортасы

2 мин

10 -15 мин

10 мин

5 мин

5 мин

Сыныпқа АКТ пайдаланып микроскоппен таныстырамын, микроскоптың суреттерін көрсетемін.Оқушыларға сұрақ қоямын.

Суреттен не көріп тұрсыздар? Бұл құрал қалай аталды?

Не үшін қолданылады?Оқушылар өз ойларын айтады.

1 тапсырма

Топтық жұмыс

Бірінші топ Микроскоптың құрылысын сипаттайды

Екінші топ Микроскоптың пайдасы жайлы ақпарат береді

Үшінші топ Уақытша микропрепарат дайындауды көрсетеді

Қ.Б. « Бағдаршам әдісі» Оқушылар жасыл,сары,қызыл түстермен топтарды бағалайды

Дескриптор:Микроскоптың құрылысын сипаттады,Микроскоптың пайдасы жайлы ақпарат берді,Уақытша микропрепарат дайындады.

2 тапсырма

Топтық жұмыс

1 топ Микроскоппен жұмыс істеу ережесімен таныстырады

2 топ Жасушаның құрылысымен таныстырады

3 топ Микропрепарат дайындау әдісін көрсетеді.

Қ.Б. «Қол шапалақ» Әр топ бір-бірін бағалайды.

Дескриптор.Микроскоппен жұмыс істеу ережесі мен жасушаның құрылысымен таныстырды.Микрропрепарат дайындау әдісін көрсетті

3 тапсырма

Жұптық жұмыс:

Кестемен жұмыс.Микроскоптың бөлшектерінің қызметіне байланысты сәйкестендіру

Окуляр

Зерттеу нысанын қоюға арналған

Тубус

Нысаннан алынған бейнені ұлғайту

Объектив

Окуляр мен объективті қосады

Зат үстелі

Бейне немесе нысанның ұлғаюын қамтамассыз етеді

Бұранда

Үстелдегі тесікке саулені бағыттауға көмектеседі

Штатив

Тубусты немесе зат үстелін көтереді және түсіреді

Айна

Микроскоптың барлық бөлшектерін ұстап тұрады және оның орналасуын реттейді

Қ.Б. «2Х2 әдісі» Оқушылар бір -бірін бағалайды

Дескриптор.Микроскоп бөлшектерінің қызметін сәйкестендірді.



АКТ, Микроскоп, көрнекілік суреттер

Сабақтың соңы



Рефлексия «Филворд»

Шарты: Бүгінгі жаңа сабақта кездескен термин сөздерді тауып жазу.



Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың

материалды игеру деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Оқушылардың деңгейін ескере отырып тапсырмалар беремін.

Оқу қабілеті жоғары оқушыларға препарат дайындап микроскоппен жұмыс істеуді үйретемін.

Сабақтың әр тапсырмасы сайын оқушыларды мадақтап отырамын.Жарайсың!Керемет!Тамаша!Қолыңнан келеді!

Топтық жұмыста Бағдаршам,Қол шапалақ әдістерін қолданамын.

Жұптық жұмыста 2х2 әдісін қолданамын

Микроскоппен жұмыс істегенде қауіпсіздік ережесін ескеру.Микроскоп қымбат әрі нәзік құрал болғандықтан,абайлап ұқыппен жұмыс істеу

Сабақ бойынша рефлексия

Cабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан

ауытқулар болды ма жəне неліктен?

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?



Сабақ жоспарының

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: 12мектеп

Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер

Күні: 01.20

Сынып: 5

Мұғалімнің аты-жөні: Ракишева А.М

Қатысқандар:

Қатыспағандар:







Сабақтың тақырыбы

Тірі ағзалардың қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.4.2.1.Тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау


Сабақтың мақсаты

Барлығы:Тірі ағзалардың ортақ қасиеттерін сипаттау

Көпшілгі:Тірі ағзалардың ортақ қасиетерін талдау

Кейбірі:Тірі ағзаладың ортақ қасиетіне мысалдар келтіру

Бағалау критерийі

1.Тірі ағзаладың ортақ қасиеттерін айтады

2.Тірі ағзаладың ортақ қасиеттерін талдайды

3. Тірі ағзаладың ортақ қасиеттерін дәлелдейді

Тілдік мақсаттар

Тілдік емес пəндер үшін қалыптастырылады.

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер.

Организм,биологиялық құбылыс

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер

Жанды табиғат денелері. «биос» «тіршілік»

Ойлау дағдыларының деңгейі ОДД

Қолдану ,талдау

Құндылықтарға баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғам.Өмір сапасын тұрақты жақсарту

Пəнаралық байланыс

Биология

Алдыңғы білім

Тірі ағзалар жайлы біледі

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Сәлемдесу.Оқушылардың қал-жағдайын сұрау

Сабаққа дайындық

Ресурстар

Оқулықтар,


Сабақтың басы

2 мин

Бүгінгі сабағымның мақсаты Тірі ағзаладың ортақ қасиеттері

Оқушыларды үш топқа бөлі




Сабақтың ортасы

30 мин

Топтық жұмыс

Бірінші топ: Жанды және жансыз табиғат денелерін

Екінші топ :Тірі организмдердің қасиеттерін

Үшінші топ Тірі организмдерге вен диаграммасын

Қ.Б Қол шапалақ

Дескриптор:Жанды және жансыз табиғат денелерін ажыратады

Тірі организмнің қасиеттерін қасиеттерін атайды

Вен диаграммасын толтырады

Жұптық жұмыс:

Сәйкесін тап

Қоректену

Организмнің көлемі мен массасының біртіндеп ұлғаюы

Тыныс алу

Организмдердің өздеріне ұқсас организмді өмірге келтіру

Көбею

Оттегіні пайдалану

Өсу

Организмнің құрылысы мен жекелеген бөліктеріндегі өзгерістер

Даму

Бұл организмдерге қоректік заттардың түсуі және сіңуі

Тітіркенгітік

Организмдердің қоршаған ортада болып жатқан өзгерістерді сезу

Қ.Б

Дескриптор:Тірі организмдердің қасиеттерін талдайды

Жеке жұмыс:Салыстыру сызығын толтыру

гүл

Салыстыру сызғы

мәшине

Салыстыру сызығы

Ит

Салыстыру сызығы

Ұялы телефон

Салыстыру сызығы




Тыныс алу




Тыныс алу




Тыныс алу




Тыныс алу




Қоректену




Қоректену




Қоректену




Қоректену




Көбею




Көбею




Көбею




Көбею




Өсу




Өсу




Өсу




Өсу




Қартаю




Қартаю




Қартаю




Қартаю




Өлу




Өлу




Өлу




Өлу




Тітіркенгіштік




Тітіркенгіштік




Тітіркенгіштік




ітіркенгіштік

Қ.Б Оқушылар бір-бірін бағалайды

Дескриптор



Сабақтың соңы

Рефлексия Қ.Қ.Қ әдісін қолданамын

Қызық

Қиын

Құнды



Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

қабілетті оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың

материалды игеру деңгейін қалай тексеруді

жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау







Сабақ бойынша рефлексия

Cабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан

ауытқулар болды ма жəне неліктен?

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?