Файл: азастан Республикасыны Оуаарту министрлігі орта мектебі.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.03.2024

Просмотров: 4

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар

      Әдебиеттік оқу 66-сабақ

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мені қоршаған орта

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.2.3.1 шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу

Сабақтың мақсаты

  • шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтайды;

  • автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдейді.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Гүлмен тілек» әдісімен өтеді.

Топқа бөлу «Таңдау» әдісімен жүреді.

- Сыйға алған гүлдің түріне қарай топқа бірігіп отырыңдар.

Өткен тақырыпқа шолу:

-Үй тапсырмасын сұрау.

-Бір-біріңе өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар қойып, жауап алыңдар.

Жаңа оқу материалын жариялау «Ой қозғау» әдісі:

-Көпіршіктегі сөздер қай ғаламшарды сипаттайды?

-Осы сөздерді пайдаланып қоршаған орта туралы әңгімелеңдер.

- Олай болса, бүгінгі сабақта бізді қоршаған орта туралы шығармаларды туралы оқып, тапсырмалар орындайтын боламыз.

Шеңберде тұрып бір-біріне тілек айтады, гүл сыйлайды.

Топқа бірігеді.

Сұрақтар қояды, сұрақтарға жауап береді.



«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!


гүл

суреттері




Жаңа білім

15 мин


2 мин
Бекіту

15 мин


(Т) 1- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісімен орындалады.

А) Сөздікпен жұмыс.

Дарқан-жомарт, береген.

Ә)Автор туралы әңгіме.

-Автордың өмірбаянын оқып, әңгімелеп беріңдер.

Б) Мәтінмен жұмыс.

-Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқыңдар.

-Адам жер бетінде не жасай алды?

-Табиғат адамға не берді?

Саралаудың «Дереккөз» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Жердің жомарттығы туралы басқа не айта аласың?
Сергіту сәті – құстар үні.
(Д, Т) 2-тапсырмада «Ашық микрофон» әдісі, дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

А) Талқылау.

-Өлеңдегі кейіпкер сияқты өздерің не өсірдіңдер?

Ә) Кестемен жұмыс.

Кестедегі сұраққа жауап береді, тапсырманы орындайды.



Б) Қорытынды.

-Біз адамдар табиғат алдында қарыздармыз дегенді қалай түсінесіңдер?

-Өлеңнің соңғы шумағын оқып, негізгі ойды түсіндіріңдер.

- Тапсырма орындайды.


Құстар үнін тыңдап сергиді.

-Тапсырманы орындап, өз пікірлерін білдіреді.

Дескриптор:

Сөздікті жазып, жаттайды-1балл.

-Автор туралы әңгімелейді-1балл.

- Өлеңді оқып, сұраққа жауап береді-2балл.

Дескриптор:

- Өзінің өсірген өсімдігі туралы әңгімелейді-2балл.

«Жер ана жомарт», «Жер ана дарқан» сөздерінің мағынасын салыстырады, мағыналас тіркес айтады-2балл.

Адамдар табиғат алдында қарыздар екендігі туралы әңгімелейді-1балл.

Өлеңнің соңғы шумағын оқып, негізгі ойды түсіндіреді-1балл.

«Әде-

биеттік оқу» оқулығы

4 сынып

1-бөлім 2019ж

аудиожазба



Қорытын-ды

5 мин

Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді.

Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.

Оқу тапсырмасы: мәнерлеп оқу.

Сабақтан түйген ой-пікірін айтады.

ҚБ қойылады.

Abj
21bcvfk






Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Әдебиеттік оқу 67-сабақ

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан көлдері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.4.1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербальды емес тілдік құралдарды қолдану;

Сабақтың мақсаты

  • сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді қолданады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

10 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

Өткен тақырыпқа шолу:

-Үй тапсырмасын сұрау.

-Бір-біріңе өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар қойып, жауап алыңдар.

Топқа бөлу «Пазл» әдісімен жүреді.

-Сурет бөліктерінің бірін таңдап, нөмірі бойынша топқа бірігіп отырыңдар.

Жаңа оқу материалын жариялау «Миға шабуыл» әдісі:

- Топқа бөлінгенде алған бөліктерден суретті құрастырыңдар. Ненің суреті пайда болды?

-Еліміздегі қандай көлдерді атай аласыңдар?

-Ендеше бүгінгі сабақта Қазақстан көлдері туралы шығарма оқып, әңгімелесеміз, тапсырмалар орындаймыз.

Жаттығу жасайды.
Топқа бірігеді.

Сұрақтарға жауап береді.


«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!


Пазл бөліктеріне бөлінген көл суреттері


Жаңа білім

15 мин

Бекіту

15 мин


(Ұ, Д) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісі:

А) Автор туралы мәлімет.

Автор туралы оқып, әңгімелеңдер.

Ә) Сөздік жұмысы.



Б) Мәтінмен жұмыс.

Өлеңді мәнерлеп, тізбектей оқыңдар.

Саралаудың «Дереккөз» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

-Көлді өзің қалай сипаттар едің?
(Т) 2-тапсырмада «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісімен орындалады.

А) Сұрақ-жауап.

-Ақындар сипаттау үшін қандай көркемдегіш құралдарды қолданған?

Ә) Дәптермен жұмыс.

-Суреттерге қарап, көл жағасын сипаттап жазыңдар.

-Көл суының адамға пайдасы туралы не білесіңдер?

Б) Топтық жұмыс.

-Қазіргі кездегі өзен-көл суының ластануы туралы әңгімелеңдер.

-Экологиялық мәселелер шешілмесе не болуы мүмкін?

В) Ойлану.

Өз тараптарыңнан не қосар едіңдер?




- Тапсырма орындайды.

-Тапсырманы орындап, өз пікірлерін білдіреді.

Дескриптор:

- Автор туралы оқып, әңгімелейді-1балл.

Сөздікті жазып-жаттайды-1балл.

Өлеңді мәнерлеп, тізбектей оқиды-1балл.

Сипаттау үшін қолданылған көркемдегіш құралдарды анықтайды -2балл.

-Көл жағасын сипаттап жазады- 1балл.

- Көл суының адамға пайдасы туралы әңгімелейді-1балл.

Қазіргі кездегі өзен-көл суының ластануы туралы әңгімелейді-1балл.

Экологиялық мәселелер шешілмесе болуы мүмкін жағдайларды болжайды-1балл.

- Экологиялық мәселені шешу жолдарын қарастырады-1балл.

«Әде-

биеттік оқу» оқулығы

4 сынып 2019ж




Қорытын-ды

5 мин

Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді.

Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.

Оқу тапсырмасы: өлеңді мәнерлеп оқу, «Өзіңнен баста» тақырыбына ойын жазу.

Сабақтан түйген ой-пікірін айтады.

ҚБ қойылады.






Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі

«------------------------- орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

      Әдебиеттік оқу 68-сабақ

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ит – адамның досы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру

Сабақтың мақсаты

  • өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіреді.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

10 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

Өткен тақырыпқа шолу:

-Үй тапсырмасын сұрау.

-Бір-біріңе өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар қойып, жауап алыңдар.

Топқа бөлу «Таңдау» әдісімен жүреді.

-Ит, адамның, досы сөздерінің бірін таңдап, топқа бірігіп отырыңдар.

Жаңа оқу материалын жариялау «Миға шабуыл» әдісі:

- Топқа бөлінгенде берілген сөздердің бір-бірімен байланысын анықтаңдар. (Ит -адамның досы)

-Олай болса, «Итім болса, шіркін» өлеңін тыңдап, баланың ойын түсіндіріңдер.



-Өздерің не асырағыларың келеді?

-Ендеше бүгінгі сабақта ит туралы шығарма оқып, өз ойымызды білдіреміз, тапсырмалар орындаймыз.

Жаттығу жасайды.
Топқа бірігеді.

Сұрақтарға жауап береді.


«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!


Ит, адамның, досы сөздері



Жаңа білім

15 мин

Бекіту

15 мин


(Ұ, Д) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісі:

А) Автор туралы мәлімет.

Автор туралы оқып, әңгімелеңдер.

-Б.Соқпақбаевтың қандай шығармаларын білесіңдер?

Ә) Сөздік жұмысы.



Б) Мәтінмен жұмыс.

Мәтінді түсініп, дауыстап, тізбектей оқыңдар.

Саралаудың «Дереккөз» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

-Ит туралы тағы қандай оқиғалар айта аласың?
(Т) 2-тапсырмада «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісімен орындалады.

А) Сұрақ-жауап.

-Жазушы Майлыаяқты қалай суреттеген?

-Мәтінді оқығанда қандай сезімде болдыңдар?

Ә) Дәптермен жұмыс.

-Әбекеңнің қолында қалған Майлыаяқтың тағдыры қандай болғанын өз қиялдарыңмен жазыңдар.

Б) Пікір білдіру.

-Ит иесінің орнында болсаңдар, Майлыаяқты тастап кетер ме едіңдер?

В) Әдеби терминдер.



-Мәтіндегі бір кейіпкерге мінездеме жазыңдар.

-Жеті қазына дегенді естідіңдер ме?

-Жеті қазынаны атаңдар.

-Мәтіннің негізгі ойы қандай? (Итті иесімен қина)

- Тапсырма орындайды.

-Тапсырманы орындап, өз пікірлерін білдіреді.

Дескриптор:

- Автор туралы оқып, әңгімелейді-1балл.
Мәтінді дауыстап, тізбектей оқиды-1балл.

Майлаяқты сипаттайды -2балл.

- Мәтінді оқығандағы сезімін білдіреді- 1балл.

- Майлыаяқтың тағдырын болжап, әңгіме жазады-1балл.

Ит иесінің орнына өзін қойып, жасайтын іс-әрекетін айтады-1балл.

Мәтіндегі бір кейіпкерге мінездеме жазады-2балл.

- Жеті қазынаны атайды-1балл.

«Әде-

биеттік оқу» оқулығы

4 сынып 2019ж







Қорытын-ды

5 мин

Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді.

Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.

Оқу тапсырмасы: мәтінді мазмұндау, мақал-мәтел жазу.

Сабақтан түйген ой-пікірін айтады.

ҚБ қойылады.