Файл: Теориялы сабаТЫ дістемелік деуі пнмодуль Онколгиялы бейіндегі науастара паллиативтік мек жне тімі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.03.2024

Просмотров: 11

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

ШЖҚ «Талдықорған жоғары медициналық колледжі» МКК

ТЕОРИЯЛЫҚ САБАҚТЫҢ ӘДІСТЕМЕЛІК ӨҢДЕУІ

Пән/модуль: «Онколгиялық бейіндегі науқастарға паллиативтік қөмек және қүтімі»
(модуль немесе пән атауы)

Мамандық: 09130101 «Мейіргер ісі»

(шифр мен атауы)
Біліктілік: 5AB09130101«Мейіргер ісінің қолданбалы бакалавры»

(шифр мен атауы)
Құрастырушы: Акжигитова Асем Канатхановна

(фамилиясы, аты-жөні)

Курс

Семестр

Тақырыбы

3

6

Мульти тәртіпті тәсілді пайдалану,медициналық, психоәлеуметтік және рухани паллиативті көмек көрсету.



№___ЦӘК отырысында қаралды.

Хаттама №_____________2023 ж.

ЦӘК төрайымы: _____________

/қолы/


Тақырыбы: Мульти тәртіпті тәсілді пайдалану,медициналық, психоәлеуметтік және рухани паллиативті көмек көрсету.

Сабақтың мақсаты: Студенттерге мульти тәртіпті тәсілді пайдалану туралы,медициналық,психоәлеуметтік,рухани паллиативті көмек көрсетуді уйрену.

Сабақтың міндеттері: онкологиядағы паллиативті көмек туралы білім беру, білім алушыларда маңызды кәсіптік машыктарды және клиникалық ойлау негізін қалыптастыру, алған білімі мен машықтарын диагноз қоюда және оны нақтылауда колдану, тиімді емді тағайындау, талқылаған нозологиялық аурулардың алдын-алу шараларын ұйымдастыру мен дәрігерге дейінгі жедел көмек керсетуді, медбикелік бақылау мен күтуді, науқастармен және олардың тумаларымен, ұжымдастарымен қарым-қатынасты орнатуды үйрету.

(Мақсаттар мен міндеттер оқытудың күтілетін нәтижелеріне сәйкес қойылады және «Не істеу керек?» деген сұраққа жауап беру керек)
Күтетін нәтижелер (Оқу жұмыс бағдарламасына сәйкес көрсету қажет)

ОН 1.1.

Мульти тәртіпті тәсілді пайдалануды білу.

ОН 1.2.

Медициналық паллиативті көмек көрсету.

ОН1.3

Психоәлеуметтік,рухани паллиативті көмек көрсете алу.


Қажетті ресурстар қу-әдістемелік құралдар, оқу-үлестірмелі материалдар, техникалық құралдар мен жабдықтар, оқу құрылғылары мен инструменттер,
әдебиет, т.б......)
Сабақтың барысы




*Бөлім атаулары

Уақыт

1

Ұйымдастыру кезеңі

3 мин

2

Үй тапсырмасын тексеру

20 мин

3

Жаңа тақырыпты түсіндіру

50 мин

4

Жаңа тақырыпты бекіту

10 мин

5

Сабақты қорытындылау, рефлексия

5 мин

6

Үй тапсырмасы

2 мин




Қорытынды

90 мин

*ЕСКЕРТУ: сабақ барысының әр кезеңін ашып жазу керек, қолданылатын материалды қосымша ретінде тіркеу қажет, мысалы, Қосымша 1, Қосымша 2, Қосымша 3, т.с.с.
1. Ұйымдастыру кезеңі. Студенттердің киімдерінің сырт көрінісіне, сабаққа қатысуына, бөлменің тазалығына көңіл бөлу. Журналды толтыру.

2. Үй тапсырмасын тексеру.Тест сұрақтар арқылы.

3. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

1. Өлім халіндегі науқастармен жұмыс жасау кезінде медициналық қызметкер мынадай ережелерді сақтау керек.

2. Науқастың отбасындағыларға психоәлеуметтік кеңес беру

3. «Медициналық және әлеуметтік қызметкерлердің арасындағы жанып кету синдромының алдын алуда» паллиативті көмек көрсетін мейірбикелер

4. науқастарға жүйелі көмек беру медециналық, психологиялық, әлеуметтік және тағы басқа.)

5. науқастардың жақындарына оның туыстарына үй жағдайында медециналық күтім жасауды негізгі тәсілдерін үйрету..
4. Жаңа тақырыпты бекіту.Журналға студенттердің бағасын қояды және үй тапсырмасын негізгі және қосымша әдебиеттер бойынша береді.

5. Сабақты қорытындылау, рефлексия. Оқытушы бағасы мен әр студенттің өзін өзі бағалау бағаларын салыстыра отырып бір қорытынды баға қояды, артық-кемшіліктеріне тоқтайды. Белсенді студент өзінің жинаған қосымша мәліметімен бөліседі.

6. Үй тапсырмасы. Жаңа тақырып: Химиотерапия, радиация, хирургиялық ем алған паллиативты пациенттерді күту.

Студенттердің білімін бағалау


Өз білімдеріңізді келесідей бағалаңыз:

1.Мен бәрін түсіндім және осы материалды басқаларға түсіндіре аламын

2.Мен материалды түсіндім, бірақ басқалардың көмегімен түсіндіре аламын.

3.Мен матреилады ішінара түсіндім.

4.Мен ештеңе түсінбедім.

Рефлексия

1.Сабақтың қандай сәті қызықты болды:

2.Сабақтың қиын болған тұстары?

3. Сабақтың оңай болған тұстары

Чек-лист

Аты-жөні .

Тобы:



Критерийлер




Толық жауап

Жартылай

Дұрыс жауап бермеді

Мүлдем жауап бермеді




Үй тапсырмасы


40

20

5

0




Кестемен жұмыс

20

10

10

0





Ситуациялық есеп

10

5

2

0





тесттік тапсырма

10

5

2

0




Жалпы:


100













Бағалау критерийлары:

90-100 –үй тапсырмасын толығымен айтты,сұрақтарға нақты толығымен жауап берді, ,ситуациялық есепті дұрыс диагноз қойып ,мейіргерлік үрдісті ұйымдастыра алды,тесттік тапсырмаға толығымен жауап берді.

80-85- үй тапсырмасын толығымен айтты,сұрақтарға жартылай жауап берді,кейбір сұрақтарға жауап бере алмады,ситуациялық есепті дұрыс диагноз қойып ,мейіргерлік үрдісті ұйымдастыра алды,тесттік тапсырмаға қателерімен жауап берді.

70-80- үй тапсырмасын талдыды ,сұрақтарға жауап беруде қиналды ,кейбір сұрақтарға жауап бере алмады, тәжірибелік дағдыларды толығымен айта алды ,мейіргерлік үрдісті ұйымдастыра алды,тесттік тапсырмаға қателерімен жауап берді.

55-65- үй тапсырмасын қате талды ,сұрақтарға жауап беруде қиналды ,кейбір сұрақтарға жауап бере алмады,ситуациялық есепті дұрыс диагноз қоя алмады ,мейіргерлік үрдісті ұйымдастыра алмады ,тесттік тапсырмаға қателерімен жауап берді.


Қосымша1

ТестТЕР:

1. Әрдайымғы күтімнің негізгі мақсаттары көрсетіледі:

А) науқасты аурудан азаптану сезімінен және де басқа азаптаушы белгілерден жеңілдету

Б) науқастың дені сау болуы үшін

В) тек кана науқасқа психологиялық көмек

Г) барлық жауап дұрыс

Д) жауап жоқ
2. Дұрыс құрылған мейірбикелік диагноз:

а) өзгертілмейді

б) дәрігерлік диагноздың өзгертулері кезіндегі алмасулар

в) кейде алмасады

г) ешқашан алмаспайды

д) алмасады, науқастың қажеттілігі өзгерген кезде ғана
3. Мейірбикелік араласулар кейін науқастың жағдайы анық болуы мүмкін:

а) жағдайы бұрынғыдан жақсы

б) жағдайы бұрынғыдан төмен

в) өзгеріссіз

г) сәтті жағдайға өтуі мүмкін

д) барлық аталғандар дұрыс
4. Науқас ауруханада болған кезіндегі мейірбикелік диагноз:

а) бірнеше рет ауысуы мүмкін

б) ауыспайды

в) дәрігердің тағайындалуына байланысты ауысады

г) емнің басында бір рет қойылады

д) ем соңында қойылады
5. Мейірбикелік мәселелер 2 үлкен топқа бөлінеді:

а) үлкен және кіші

б) қазіргі және бастапқы

в) бастапқы және екіншісатылы

г) қазіргі және потенсиалды

д) потенциалды және бастапқы
6. Мейірбикелік процеске мына этаптан басқаларының барлығы кіреді:

а) науқасты тексеру және мейірбикелік диагноз

б) мейірбикелік араласулардың жоспары

в) мейірбикенің араласу шынайылығы

г) мейірбикелік аралаулардың әсер етуін бағалау

д) науқасты шығарған соң диспансерлік бақылау
7. Мейірбикелік араласушылықтың түрлері

а) өзара тәуелді

б) тәуелсіз

в) тәуелді

г) аталғандардың барлығы

д) жүйелілік
8. Мейірбике мынандай түзетулер енгізуі мүмкін

а) күтімнің мақсаты;

б)күтімнің жоспары;

в) тек мейірбикелік диагнозы;

г) емнің жоспары.
9. Онкологиялық аурулармен зардап шегетін науқастармен әңгімелесу кезінде сақ болуы қажет.:

А) науқасқа шынайы диагнозын хабарлау

Б) науқастың туыстарына талдау қорытындыларын телефон арқылы хабарлау

В) науқастардың қолына ауру тарихын, тексерулерді және талдау қорытындыларын беруге рұқсат етпеу

г) диагнозы бойынша әр-түрлі талдауларды және тексеру деректерімен науқастарды таныстыру

Д) ауыр науқастың тарихымен танысу
10. Емдік алдын –алуға мамандандырылған мекеме.

а) поликлиника;

б) динпансер

в)медециналық санитарлық бөлім;

г) жедел медециналық көмек көрсету станциясы.


Қосымша 2

Жағдайлық есеп:

1. Науқас ес - түссіз жатыр, жедел медициналық көмек қажет, емдік іс-шараны кім жүргізеді?

2. Сережа 11 жаста,ол көрші мейірбикеге қаралды.Бүгін бала сабаққа бармады, себебі бірнеше күн бойы балада әлсіздік, тамағының ауруы субферильді температурасы бар Қарау кезінде терісі бозғылт, жұтқыншақ, бадамша безі гиперемияланған, аз уақытта байқалған. Науқастың мәселесін анықтап, жоспарлау,жүзеге асыру және өзінің араласуын бағалау..
3. Апат орнында болған науқас клиникалық өлім жағдайында аурухананың қабылдау бөліміне жеткізілді. Науқастың мәселесін анықтау. Жоспарлау, жүзеге асыру және өзінің іс әрекетін бағалау..