Файл: Мектеп Млік абдуллин атындаы 3 кпсалалы гимназия.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.03.2024

Просмотров: 7

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқамерзімді жоспар

Мектеп:

Мәлік Ғабдуллин атындағы №3 көпсалалы гимназия

Бөлім:

3-бөлім. Адамгершілік - асыл қасиет

Педагогтің аты-жөні:

Амиргалиева Еркегуль Сапаргалиевна

Күні:

10.02.2023

Сыныбы: 5 «В»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Сәйбек қарттың әңгімесі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.Т/Ж1. Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.

5.Б/С2. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау.

Сабақтың мақсаты:

Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды.

Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды.

Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

2 мин.

5 мин.

І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін әдісін пайдаланып «Сәттілік тілеу” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.

.

Үй тапсырмасын тексереді.

Тапсырманы талқылайды.

Сабаққа дайындалады.

Орындарынан тұрып, бір-біріне жылы лебізді тілектер айтады.

Үй тапсырмасына жауап береді.

Мақсаты:

Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.


Дескриптор:

«Фигуралар» әдісі

Жалпы – 2 балл.

Үй тапсырмасына жауап береді.





Дәптер

Жаңа сабаққа кіріспе



5 мин.

(Ұ) «Көнілді сурет» әдісі.

Тақтаға суреттер

ілінеді.

Оқушылар суретке назар аударып, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Оқушылар суретке назар аударып, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Берілген үзінділерінің сыңарын табады.

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Дескриптор: ҚБ. «Жарайсың», «Керемет»

Суреттердің сыңарын табады.

«Менің атым Қожа» филымі бойынша фотосуреттер.


Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

7 мин.


«Сәйбек қарттың әңгімесі» Аудиомәтінің тыңдатқызады.

1)

Қожа не себепті анасымен мектепке келді?

(Қожаның тәртібіне байланысты педкеңес

өткізілді).

2)

Неліктен Сәйбек қарт Қожаның әкесіне

қарыздар? (Әкесінің жорға күреңін абайсызда

өлтіріп алуы).

3)

Қожаның әкесі неліктен Сәйбек қарттан жорға

күреңнің құның сұрамаған? (Қожаның әкесі

өте жомарт, парасатты, кеңпейілді кісі

болған).

4)

Сәйбек қарттың Қожаға бұл әңгімені айту

себебі неде? ( Қожаның тәртібіне, іс-әрекетіне

көңілі толмағандықтан).


Аудиомәтінді мұқият тыңдап, сұрақтарға жауап береді.

1)

Қожа не себепті анасымен мектепке келді?

(Қожаның тәртібіне байланысты педкеңес

өткізілді).

2)

Неліктен Сәйбек қарт Қожаның әкесіне

қарыздар? (Әкесінің жорға күреңін абайсызда

өлтіріп алуы).

3)

Қожаның әкесі неліктен Сәйбек қарттан жорға

күреңнің құның сұрамаған? (Қожаның әкесі

өте жомарт, парасатты, кеңпейілді кісі

болған).

4)

Сәйбек қарттың Қожаға бұл әңгімені айту

себебі неде? ( Қожаның тәртібіне, іс-әрекетіне

көңілі толмағандықтан).



Бағалау: «Фигуралар» әдісі

Жалпы- 1 балл.

Дескриптор: ҚБ. «Жарайсың», «Керемет»

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Аудиомәтін



5 мин.

10 мин.

Жұптық жұмыс:

«Балық қаңқасы» әдісі.

Тыңдалған үзінді бойынша мәтін мазмұнын «Балық қаңқасы» арқылы ретімен А4 сызады.

Тыңдалған үзінді бойынша мәтін мазмұнын «Балық қаңқасы» арқылы ретімен А4 сызады.

Дескриптор:

Бағалау: «Фигуралар» әдісі

Жалпы- 2 балл.

Мәтінді мұқият тыңдап, мәтін мазмұнын ретімен жазады.

А4 парағы.


6 мин.

«Ыстық орындық» әдісі

Берілген сұрақтарға жауап береді.


Оқушылар бір-бірден ортаға шығып, отырған оқушылардың сұрақтарына жауап береді.

Дескриптор:

Бағалау: «Фигуралар» әдісі

Жалпы- 2 балл.

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Ыстық орындық

10 мин.




Жеке жұмыс:

«Венн диаграммасы»

Қожаның әкесі мен қазіргі әкелердің ұқсастығы мен айырмашылығын жазу.



Тақтаға «Венн диаграммасын» сызады.

Жеке жұмыс:

«Венн диаграммасы»



Дәптерлеріне «Венн диаграммасын» сызады.

Қожаның әкесі мен қазіргі әкелердің ұқсастығы мен айырмашылығын жазады.


Дескриптор:

Қожаның әкесі мен қазіргі әкелердің ұқсастығы мен айырмашылығын жазады.

Дескриптор:

Бағалау: «Фигуралар» әдісі

Жалпы- 3 балл.


Оқулық

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.



Үй тапсырмасы:

«Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Түбінде адам болатын бала. Оқып келу.

«Жетістік баспалдағы» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім оқушыларды «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы бағалайды. Яғни

Жақсы түсіндім
Түсіндім
Аздап түсіндім
Түсінбедім