Файл: Махмет айырбаев атындаы жалпы орта білім беру мектебі кмм.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 19.03.2024
Просмотров: 7
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
«Махмет Қайырбаев атындағы жалпы орта білім беру мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер | Мектеп: М.Қайырбаев атындағы ЖОББМ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 6.02.2023 | Мұғалімнің аты-жөні: Иванова В.А. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6а | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 6.2.2.11 алгебралық түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді , түріндегі теңсіздіктерге келтіру; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды атмосфера орнату. Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, ынтымақтастық ортаны қалыптастыру. Білімге жетелейтін үш жол бар; Еліктеу жолы –ең жеңіл жол, Ойлау жолы- ең игілікті жол, Тәжірибе жолы – ең қиын ащы жол. (Конфуций) | Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды. | Керемет Тамаша Орташа | Дәптер | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Теңсіздікті шешу дегеніміз не? « Не білемін»стратегиясы Сызықты теңсіздікті шешудің алгоритмі Ал теңсіздіктің шешімдері болмауы мүмкін бе? Шексіз көп болуы ше? Қандай жағдайда? Кім жылдам» (жеке жұмыс) №1. Теңсіздікті шешіңіздер : а) 2х ≤ 12 д) у-4 ≥ 19 б) х+3 ≥ 9 е) −3у > −18 в) −4х <16 ж) 15< 9-х г) -х <8 №2. Координаттық түзуде көрсетілгенді аралық түрінде жазыңыз: | Мысал. Теңсіздікті шешу. 5(x – 3) 2x – 3 1. Жақшаны ашамыз. 5x – 15 2x – 3 2. x -і бар қосылғыштарды теңсіздіктің бір жағына, ал сандарды екінші жағына таңбаларын ауыстырып көшіреміз. 5x – 2x – 3 + 15 3. Ұқсас мүшелерін біріктіреміз. 3x 12 4. Теңсіздіктің екі жағын да x -тің алдында тұрған санға бөлеміз (егер ол сан оң болса, онда теңсіздік белгісі өзгермейді; егер ол сан теріс болса, онда теңсіздік белгісі қарама-қарсыға өзгереді). 3x 12 : 3 x 4 5. Аналитиrалық модельден x 4 геометриялық модельге көшіреміз. 4 //////////////////////// 6. Осы теңсіздіктің шешімінің жиынтықтарын көрсетіп, жауабын жазамыз. Жауабы:[4 ;+ ) Жауаптар: х ≤6 х ≥ 6 х > −4 х > −8х ≥ 23 х <6 х <-6 Жауаптары: [-6; 3,7) [5; 9] (-2,5; 4] (-7; -1) | теңсіздікті шешу алгоритмін қолдана алады 1 теңсіздіктің шешімін дұрыс табады 1 сан аралықтар түрлерін біледі 1 оларды оқи алады 1 Бағалау әдісі: өзін-өзі бағалау | Тақта Жұмыс дәптері | |||||||||||||||||||||||||||||||
| Топтық жұмыс. «Түртіп алу» стратегиясы 1. «Қатені тауып, дұрыс жолын көрсет» Жауаптары: 1)5у+9≤3-7у 2)3х+1≤4х-5 3)6-5у˃3у-24)3-7у˃5у-3 5у+7у≤3-9 3х-4х≤-5-1 -5у-3у˃-2-6 -7у-5у˃-3-3 12у≤-6 -х≤-6 -8у˃-8 -12у˃-6 у -0,5. х 6. у 1. у 0,5 2.Теңсіздіктерді шығару: 1)6у –( у+8)– 3( 2 – у )≤ 2; 2)-3(х – 4)–7 ≤ 3+2(х+6). - Жалпысыныптық жұмыс (дәптерде)Екі қаланың арақашықтығы 300 км-ден кем болатын. Пойыз бір қаладан шығып, екінші қалаға қарай 3 сағат жүргенде екінші қалаға дейін 45км қашықтық қалды. Пойыздың жылдамдығын бағалаңыз. | 1)5у+9≤3-7у, 5у-7у≤3-9 -2у≤-6 у 3. 2)3х+1≤4х-5 3х-4х≤-5-1, -х≤-6, х 6. 3)6-5у˃3у-2, -5у-3у˃-2-6 -8у˃-8 у 4)3-7у˃5у-3, 7у-5у˃-3-3, 2у˃-6, у˃-3. Алдияр мен Қанат үшін №944 Жауаптары: 1) у≤ 2 (- ; 2] 2) х -2 [-2; + ) есептің шартына байланысты математикалық моделін құрады; - теңсіздік құрастырады; - өзінің құрған теңсіздігің шешеді - есептің жауабын жазады | қатені дұрыс табады 1 теңсіздікті дұрыс шешеді 1 Бағалау: «Карусель»әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды Теңсіздіктің шешу алгоритмін қолдана алады 1 теңсіздіктің жақшаларын аша алады1 ұқсас мүшелерді келтіре алады1 теңсіздіктің шешімін дұрыс табады 1 | Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті «Айырмашылықты тап» | | Сурет | |||||||||||||||||||||||||||||||||
| Топтық жұмыс Сәйкестендіру тесті:
Бағалау әдісі: өзін-өзі бағалау кілт арқылы Жауабы: 1-F-г, 2-D-в, 3-A-б, 4-B-а, 5-C-е, 6-E-д. №950 а №954 2баған | теңсіздікті шешу алгоритмін қолдана алады1 теңсіздіктің жақшаларын аша алады1 ұқсас мүшелерді келтіре алады1 теңсіздіктің шешімін дұрыс табады1 жауаптарын дұрыс сәйкестендіреді1 | | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы | Сабақты қорытындылау. Үйге тапсырма. №954 1баған, №950 б Рефлексия. «Жетістік» баспалдағы. Мен барлығын түсінгеніме сенімдімін. Мен барлығын түсінгеніме жартылай сенімдімін. Мен ештеңе түсінбедім. | Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық |
6>16>