Файл: 22саба Сюжетті композиция.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 19.03.2024

Просмотров: 11

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

22-сабақ: Сюжетті композиция. Наурыз

Мектеп:




Күні:

Мұғалімнің есімі:




СЫНЫП: 2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақтың негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

2.1.2.1 ұлттық жəне əлем мəдениетінің əртүрлі өнер туындыларын сипаттап, өз идеяларын дамыту үшін қолдану;







2.1.3.1 əртүрлі материалдар ментехникалардың негізінде, өз идеялары мен сезімдерін шығармашылық деңгейде ұсыну;




Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:




Қазақ халқының салт-дəстүрін біледі жəне түсінеді.




Оқушылардың басым бөлігі:




Ұлттық киімнің түрлерін ажырата алады, сəндік өрнектелуін сипаттап бере алады.




Кейбір оқушылар:




Түрлі материалдар мен техникалардың негізінде бұйымдарды орындауда өз идеялары мен сезімдерін шығармашылық деңгейде ұсына алады.




Бағалау критерийі

Ұлттық киімнің не екенін жəне мерекені қалай бейнелеуге болатынын біледі.




Ресурстар

Оқулық, жұмыс дəптері, дайын жұмыстардың үлгілері, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.




Əдіс-тəсілдер

Сұрақ-жауап, əңгімелеу, түсіндіру, бейнежазбалар, «Жарнамалау іс-шарасы» ойын, көрнекілік. Рефлексия.




Пəнаралық байланыс

Тарих, музыка, қазақ тілі, дүниетану.




Сабақтың кезеңі

/уақыты

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар




1.Жағымды

көңіл күй орнату.

2-3 мин.

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі (жұмыс орнын дайындау).

Сабақтың басында «Наурыз» əні ойналады (Р.Рымбаева).

Наурыз мейрамына қатысты мақал-мəтелдер айтып берулерін сұрау.

1.Наурыздан соң қыс болмас, Мизамнан соң жаз болмас.

Наурыз туралы ертегі құрастыруға тапсырма беріледі.

Қазақстанда тұратын басқа халықтар наурыз мерекесін қалай қарсы алатындығына шолу жасау.

Оқушылардың логикалық ойлауы дамиды, сөйлемдер құрастыру жəне бірізділікпен баяндау

дағдылары қалыптасады. Бір-бірімен оқиға желісімен əңгіме құрастыруға

Дайын жұмыстардың үлгілері, оқулық, жұмыс

дəптері,

Бейнежазбалар.

https://www.yo utube.com/wat







  1. Наурыз көже қалғанша, жаман қарын жарылсын!

  2. Көктем туа Наурыз келер, Күн менен түн теңелер.

  3. Ақ мол болсын, қайда барсаң жол болсын!

  4. Ұлыс оң болсын, ақ мол болсын!




машықтанады.

ch?v=Szh0aQ

1GKx8




  1. Өмірлік тəжірибені өзектендіру. Мақсат қою.

2-5 мин.

Проблемалық сұрақ: «Сен ұлттық киімнің не екенін жəне мерекені қалай бейнелеу керек екенін білесің».

Мұғалім оқушыларға



Наурыз туралы фотосурет немесе бейнематериалдарды көруді ұсынады, осы күнді мерекелеу ерекшеліктеріне, мерекелік ұлттық киімге, осы күні орындалатын əдемі салт-дəстүрлерге назар аудартады.

Көктемгі күн мен түн теңесуі қарсаңында адамдар үй-ішін тазалап, қарыздарын қайтарып берген, араз болғандары татуласқан, өйткені НАУРЫЗ келгенде барлық ауру-сырқау, пəле-жəленің барлығы үйге жоламауы тиіс. Мереке күні алдындағы түні ырыс пен берекенің белгісі ретінде үйдегі ыдыстардың барлығына сүт, айран, бидай, бұлақ суын толтырып қоятын болған.

«Жарнамалық іс-шара» ойыны. Мақсаты: ұлттық өнім«Қазақша киімді»жарнамалау.

Оқушылардың өздеріне нағыз жарнамалық іс-шара ойлап табуларына рұқсат етіңіз, яғни жарнамалық плакат немесе жарнамалық мəтін жазу, кейін аудиторияңды өз идеяңның дұрыстығына сендіру.

(Ұ, К) «Сен білесің бе?» айдары.

Наурыз мейрамы – Жер бетіндегі ең көне

мерекелердің бірі.Осы мереке туралы тарихи деректермен танысып талдау жасау.

Біріншіден,

оқушылар қарамақайшы айғақтарды алдын ала болжай алуға, екіншіден, білімдері мен

біліктіліктеріне

жүгіне отырып, өз ойпікірлерін соңына дейін жақтауға дағдыланады. Осылайша,

оқушыларды тек теорияны жаттауға ғана емес, сонымен қатар өз алған

білімдерін

тəжірибеде

пайдалана алуға баулимыз.



https://www.yo utube.com/wat

ch?v=UH3pS

Fhrz-Y

Фото жəне бейнематериалдар.










қарсаңында адамдар үй-ішін тазалап, қарыздарын қайтарып берген, араз болғандары татуласқан, өйткені НАУРЫЗ келгенде барлық ауру-сырқау, пəле-жəленің барлығы үйге жоламауы тиіс. Мереке күні алдындағы түні ырыс пен берекенің белгісі ретінде үйдегі ыдыстардың барлығына сүт, айран, бидай, бұлақ суын толтырып қоятын болған.

Осы мереке туралы тарихи деректермен танысып талдау жасау.











3. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс.

26-30 мин.

Шығармашылық тапсырма: Көктемгі Наурыз мерекесінің суретін салу. Сюжетте түспен көңіл күйді көрсету мүмкіндіктерін түсіндіру үшін белгілі қазақстандық суретші А. Ғалымбаеваның «Қазақстан əні» туындысына жүгінеміз. Мұғалім жарты шеңбер құрып, əн салып тұрған əдемі ашық түсті көйлек киген жас қыздар, ал олардың үстінде гүлге оранған ағаш бейнеленген картинаны мұқият қарауды ұсынады.

(Ө) Оқушылар сурет сюжетін айқындағаннан кейін олар өзіндік жұмысқа кіріседі.

Балалардың жеке жұмысы үшін мынадай ұсыныстар беруге болады:

- суретке бірнеше əртүрлі оқиғаларды сыйғызуға тырыспай, бір аяқталған сюжетті бейнелеген

жеткілікті;

-негізгіні, яғни композициялық орталықты айқындауды ұмытпау керек;

Балалар өз

суреттерінің сюжеттерін айқындау жеңілірек болуы үшін ауызша суреттеу тəсілін қолдануына болады, яғни бала ненің суретін салатынын ауызша айтып, бейнені тұжырымдауды үйренеді.

Дескриптор:

Ұлттық киімнің суреттері.

Оқулық.

Жұмыс дəптері.

Оқулық.









Мұғалім оқушыларға қазақтың ұлттық киім үлгілерін көрсетеді.

(Ұ, Қ, К) Оқушылар ұлттық киімді (ерлер мен əйелдердің, бозжігіт пен бойжеткеннің, балалар мен егде адамдардың киімдері) мұқият қарап, оның ерекшеліктерін талқылайды. Тапсырма: «Наурызды қарсы аламыз» тақырыбына сюжетті сурет салу.

- айшықты, мерекелік түстер бір-біріне кереғар келмеуі тиіс, түстерді дұрыс таңдап, үйлестіру маңызды.

-қазақтың ұлттық киімдерінің түрлерін

біледі;

-жинақталған ақпаратқа сүйеніп ұлттық киімдердің ерекшеліктерін

сипаттайды;

-ұлттық киімде

бейнеленген балалардың пішінін салу тəсілдерін меңгерген.






4. Сабақтың нəтижесі.

Рефлексия.

2-3 мин.

(Ұ, Ө) сабақты қорытындылау.

Үйге тапсырма.

Жұмыс дəптерінде берілген тапсырманы аяқтау.



Оқушылардан жұмыстарды салыстыру жəне талқылау үшін көрме ұйымдастырады.

Жұмысты бағалау: -жұмыстың аяқталғандығы; -материалды дұрыс қолданғандығы;

-сюжеттің бейнеленуі

(2-3 адамның əрекеттестігі).