Файл: Білім беру йымыны атауы Шоы Маллы атындаы 5 жалпы білім беретін мектеп кмм пні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 19.03.2024

Просмотров: 20

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Білім беру ұйымының атауы

«Шоғы Мұңалұлы атындағы №5 жалпы білім беретін мектеп» КММ

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Көлік және жол белгілері

Педагогтің аты-жөні:

Байтұрсынова Ж. Н.

Күні:

16.02.2022

Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Көлік түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.Т/А5. Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру;

5.Ж4.Эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу.

Сабақтың мақсаты

  • Cұрақтарға жауап жазады;

  • көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіреді;

  • мәтіннің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтап жазады;

  • көлік түрлерін сипаттап жазады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

3 мин


Психологиялық жағымды ахуал

2 минут
Өткен білімді еске түсіру.

5 минут

Миға шабуыл

Жаңа білім

10 минут

Уақыты-10 минут

Уақыты-10 мин

Кері байланыс

Үй тапсырмасы


*Оқушылармен амандасу.

*Cынып оқушыларын түгендеу;


-Әрбір адам?-Туысым,досым,жұрағат

-Әрбір сабақ?-Үйрену,ұғу,ұлағат

-Әрбір ісім?-Тірлік,тірек,адамдық

-Әрбір сөзім?-Шындық,бірлік,адамдық


Тест тапсырмасы арқылы.
Қызығушылықты ояту.

«Kahot» бағдарламасы арқылы көлік түрлерін анықтау.

*Оқушыларға жаңа тақырып пен оқу мақсаты таныстырылады.
Бейнеүзіктен үзінді көрсету

https://youtube.com/watch?v=4cz9SYqDg6E&feature=share

1-тапсырма

«Ашық - жабық сұрақтар» әдісі

  1. Бейнеүзікте айтылған көліктердің біздің елді мекенде қандай түрлері бар?

  2. Көп қолданылатын көлік түрлері қандай?

  3. Ата-бабамыз қандай көліктерді қолданған?

  4. Келешекте қандай көліктер пайда болуы мүмкін?

  5. Қалай ойлайсыздар, бензинмен жүретін көліктер тиімді ме, әлде газбен жүретін көліктер ме?


2-тапсырма

Топтық жұмыс

«Мозайка» әдісі арқылы

Төрт топқа төрт түрлі суреттердің қиындысы беріледі. Сол қиындыларды құрастырып,оқушылар көлік құрастырып шығуы тиіс. Көліктің артында сөз жасырулы. Сол сөзге сұрақ қоямыз.

-Қай сөз табының сұрағы?


3-тапсырма. Мәтін құрау.

-Мәтіннің атауын не деп атаймыз? 

(Тақырып )

-Мәтін тақырыбы қалай, неге сүйеніп құрылады?  (Негізгі ойға ,мазмұнына )

-Қандай сөйлемдер мәтін құрайды?        

(Бір-бірімен байланысты сөйлемдер ғана мәтін құрайды )

-Мәтіндегі сөйлемдердің орнын ауыстыруға бола ма? (Жоқ,Мәтіннің құрамындағы сөйлемдердің өз орны болады )

-Мәтін қандай бөліктерден тұрады?                  (Басы, негізгі бөлімі, соңы )

-Әр бөлік қалай жазылады?        ( Абзацтан және жаңа жолдан басталып

жазылады.)

-Мәтіннің қандай түрлерін білеміз?   (Әңгімелеу, сипаттау,пайымдау )

-Сипаттау мәтіні деген не?

Жұмбақтың шешуі не деп ойлайсыңдар? Үкі( сурет көрсету)

Оның үкі екенін қайдан білдіңдер ? ( Ол күн көзін көрмейді ,түнде ғана ұшады)

-Үкі қандай құс ? (Киелі,орман ,дала құсы.)

Дұрыс айтасыңдар балалар,үкінің қанатын ырымдап, әдемілік үшін домбыраға,бас киімдерге таққан екен.

-Жұмбақта оның жүні, тұяғы, тұмсығы қандай делінген? ( Жүні

жұмсақ,үлпілдеген,тұяғы пышақ сияқты,тұмсығы имек )

Яғни,жұмбақта үкінің қандай құс екенін сипаттап тұр.
-Бұл жұмбақты мәтіннің қай түріне жатқызуға болады? ( Сипаттау)

Ендеше ,балалар сипаттау мәтінінде заттың қандай болатыны жайлы айтылады ,қандай деген сұраққа жауап береді екен
Жеке жұмыс

1-топ Жер көлігі (пойызға) суретіне назар аударып, кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, сипаттау мәтінін жазыңыз.

2-топ Әуе көлігі ұшаққа сипаттау мәтінін жазуда кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтаңыз.

3-топ Су көлігі кемеге қарап, сипаттау мәтінін кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып жазыңыз.

4-топ Жер көлігі Автобусқа қарап,сипаттау мәтінін кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып жазыңыз.

«Бас бармақ» әдісі арқылы

«Сәйкестендіру» тестін құрастыру.

*Мұғаліммен амандасады.

*Кезекші сабақта жоқ оқушыларды айтады.

-Әрбір адам?-Туысым,досым,жұрағат

-Әрбір сабақ?-Үйрену,ұғу,ұлағат

-Әрбір ісім?-Тірлік,тірек,адамдық

-Әрбір сөзім?-Шындық,бірлік,адамдық

Оқушылар өткен тақырып бойыншасұрақтарға жауап береді.

*Көліктерге байланысты сұрақтарға жауап береді.
Оқу мақсатымен танысады.
Бейнеүзіктегі мәліметтерді тыңдайды.
Сұрақтарға болжамды жауап береді.Көліктің түрлерімен танысады.


Оқушылар топпен бірлесе отырып,мозайканы құрастырып шығады.Жасырынған сөзге сұрақ қойып,сөз табын анықтайды.
Мәтін туралы мәліметпен танысады.

Мәтіннің үш түрібар екенін біледі.

Сипаттау мәтінін қалай жазу керектігін біледі.

Сипаттау мәтінін жаза алады.

Сабақтың қалай өткені туралы өз бағалауларын береді.



ҚБ Мадақтау


ҚБ Мадақтау

Бағалау критерийі:

*Сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

Сұрақтардың бір-екеуіне жауап береді-1 ұпай

Сұрақтардың үш-төртеуіне жауап береді-2 ұпай

Барлығы-3ұпай
ҚБ «Мадақтау сөз»

Бағалау криетрийі:

*Қима сурттерден көлік құрастырады.

Дескриптор

-Көлік түрін анықтайды-1 ұпай

-Жасырынған сөздің сын есім екенін біледі-1ұпай

Барлығы-2 ұпай

ҚБ «Мадақтау сөз»
ҚБ «Мадақтаусөзі»

Бағалау критерийі:

*Мәтін құрай алады

Дескриптор

-Сипаттау мәтінін жаза алады-1 ұпай

-Құрылымын сақтайды-2ұпай

-Әдеби тілде жаза алады-1 ұпай

-Сын есімдерді қолдана алады-1 ұпай

Барлығы-5 ұпай


Қазақ тілі оқулығы

5-сынып

Стикерлер

Интербелсенді тақта
Ұялы телефон

«Kahot» бағдарламасы арқылы


Қазақ тілі оқулығы
Слайдтар

Қазақ тілі оқулығы


Интербел-сенді тақта

Қазақ тілі оқулығы