Файл: Программалар ды зірлеуді электронды кестелерде кіріктірілген орталары Мектеп Бурыл орта мектебі.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 19.03.2024
Просмотров: 9
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 4 Программалар ды әзірлеудің электронды кестелерде кіріктірілген орталары | Мектеп: Бурыл орта мектебі | |||||||
Күні: 22.01.2019ж | Мұғалімнің аты-жөні: Дуйсебаева Меруерт Медеровна | |||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||
Сабақтың тақырыбы | Қолданбалы есептерді шешу | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.2.4- кестеде берілген функцияның графигін тұрғызу | |||||||
Сабақтың мақсаты |
| |||||||
Бағалау критерийі |
| |||||||
Тілдік мақсаттар | Компьютер, Microsoft Excel программасы Оқытудың тілдік мақсаты: Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер кіріктірілген функциялар, графиктік, нүктелік диаграммалар, легенда (аңыз) СУММ , СРЗНАЧ , МИН , МАХ | |||||||
Құндылықтарға баулу |
| |||||||
Пәнаралық байланыс | Математикада сызықтық, квадраттық функция графигін салуда ,физикада ток күші мен кедергі арасындағы байланысты анықтауда , әдебиет сабағымен өмірді байланыстыруда электрондық кесте көмегімен шешуге болады | |||||||
Алдыңғы білім | 8.2.2.1- электронды кестеде есептерді шешу үшін мәліметтердің әр түрлі типі мен форматын қолдану | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 3 минут | І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін, «Бәрі өз қолыңда» аңызын айтып сыныпты 2-топқа бөлу. 1. Бағандар (қызыл көбелектер) 2. Ұяшықтар (көк көбелектер) Мақсаты: Оқушыларға «Бәрі өз қолыңда» атты аңыз әңгімені айтып беру. Оқушыларға өмір және қолдарынан бәрі келетінін түсіндіру. | | ||||||
5 минут Жаңа сабақ 10 минут | ІІ. Үй тапсырмасын қайталау 2 топтың топ басшыларына бағалау парағы таратылады. Топ басшысы әр тапсырмадан сон тобындағы оқушыларды қандай баға алғандарын жазып отырады. Жарайсың! - 5 Тәжірибені арттыр – 4 Талпын - 3 «Шыбын ұру» әдісі» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау. 1.Кірістірілген функциялар қай қосымша бетте орналасқан 2. Excel қандай бағдарлама? 3. 4 дәрежеге шығарылған санның мәнін есептеу үшін ұяшыққа қандай кірістірілген функцияны енгізу керек? 4.Кірістірілген функцияларда қандай категория жоқ 5. В3:В10 диапазонындағы ұяшықтардағы минимум мәнді табу үшін ұяшыққа қандай кірістірілген функцияны енгізу керек? 6. Электронды кестенің үзіндісі берілген. С2 ұяшығында қандай мән есептелген 7. МАКС функциясының қолданылу аймағы. 8. СРЗНАЧ функциясы қашан қолданылады 9. СУММ функциясының қолданылу аймағы ІІІ. Ой қозғау. «Суреттер сөйлейді» әдісі Өтілетін тақырыпқа сай сурет көрсетіледі, көре отыра оқушылар сыни тұрғыда сұрақтар қояды. Нәтижесінде қолданбалы есептерді шешуде электрондық кестені қолдануға, ол арқылы оңай әрі тез орындауға болатының айтады. Олай болса, оқушылармен бірлесе бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты, мақсатқа жету үшін бағалау критерийін анықтаймыз «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы оқушылар өздерінің жауаптарын айтады. Нәтижесінде бүгінгі сабақтың тақырыбын өздері ашады. Blimland порталынан видео сабақ түсіндіріледі. Жаттығу орындалып түрткі сұрақтар қойылады. 1Функцияның графигі дегеніміз не?
ҚБ: «Ынталандыру» - мұғалім бағалауы
| Интербелсенді тақта, слайд | ||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут | Жеке жұмыс. Тапсырма №1. Бурыл және Құмжота, Көктал ауылының тұрғындарының санын көрсететін диаграмма құрыңдар. Дескриптор: - Кестедегі тұрғындар санының графигін тұрғызады - - диаграмманың графиктік әр түрін қолданады. Сергіту сәті. Оқушылар компьютерден тұрған сон жаттығу жасайды. Топтық жұмыс. Оқулықтан №5 тапсырма Компьютерде практикалық тапсырмал орындау 1-тапсырма. у=2х + 2 және у=х2 функциялары берілген. Осы функцияны салып, қиылысу нүктесін анықтандар. Тапсырманы орындау алгоритмі:
Дескриптор:
2-тапсырма. Физикалық есептерді шешуде электрондық кестені қолдану Тапсырма: Ток күші(I) мен кедергі(R) арасындағы өзара байланыс графигін құрыңдар. Кедергі 1 Оммен 10Ом аралығында 1 Ом қадаммен өзгереді. Тапсырманы орындау алгоритмі:
Дескриптор:
Графиктердің қиылысу нүктесін анықтайды ҚБ: «Бағалау парағы» - өзін-өзі бағалау Топтар постер арқылы берілген тапсырмаларын қорғайды. Сабақты қорытындлау 1Функцияның графигі дегеніміз не?
| | ||||||
Сабақтың соңы 5минут 2минут | Сұрақтар арқылы сабақты қорытындылау.
«Kahoot» программасы арқылы бігінгі сабақты қортындылаймыз.
A) вставка; B)формулы; C)главная; D) вид
A) если; B)доход; C)корень; D) дата
A) жәй; B) қарапайым; C) стандартты және стандартты емес; D) күрделі
A) + ; B) = ; C) - ; D) :=
A) абсолюттік; B)салыстырмалы; C)аралас; D) барлығы да Дескриптер Диаграмма түрлері, формула түрлеріне нақты жауап беріп, бүгінгі сабақты қорытындылайды. . «Бағалау» парағына жазады. Үйге тапсырма 8.2.2.4 кестеде берілген функцияның графигін тұрғызу Тақырыпты оқу 94-99 бет. Оқулықтан №7 тапсырма. «Астана қаласы халық санының өзгеруі диаграммасын тұрғызыңдар. Кері байланыс "гүлге қондыру"
| Интернет көзі | ||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||
Топтық жұмыс Әдіс-тәсілдер: «Сұрақ менен, жауап сенен», «Суреттер сөйлейді», « Саралау: «Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «дереккөздер» Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» | «Ынталадыру», Бағалау парағы | Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау; АКТ-ны уақытында қолдану, байланыс бір-бірін топта тыңдау, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесінде қол жеткізу. Психоллогиялық жағымды ахуал туғызу, тренингтер ұйымдастыру | ||||||
Сабақбойыншарефлексия | Тақырып кезеңдері бойынша оқушылардың берілген тапсырмаларды ұғыну, меңгеру, қолдану дағдысын қаншалықты түсінгенін білу және саралау үшін кері байланыста «Жетістік баспалдағы» әдісі | |||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Тақырып кезеңдері бойынша оқушылардың берілген тапсырмаларды ұғыну, меңгеру, қолдану дағдысын қаншалықты түсінгенін білу және саралау үшін кері байланыста «Жетістік баспалдағы» әдісі
«Kahoot» программасы арқылы тексеріледі.
-
Кірістірілген функциялар қай менюде(жапсырмада) орналасқан?
A) вставка; B)формулы;
C)главная; D) вид
-
Excel программасындағы математикалық функцияны көрсет?
A) если; B)доход;
C)корень; D) дата
-
Excel програмасында диаграмманың қандай түрлерін құруға болады?
A) жәй; B) қарапайым; C) стандартты және стандартты емес; D) күрделі
-
Excel программасында формулалар қай таңбадан бастап жазылуы керек?
A) + ; B) = ; C) - ; D) :=
-
Электрондық кестеде адрестерді көрсетудің қандай түрлері бар?
A) абсолюттік; B)салыстырмалы; C)аралас; D) барлығы да
Дескриптер
Кірістірілген функциялар, диаграмма түрлері, формула, сілтеме түрлеріне нақты жауап беріп, өткен тақырыпты еске түсіреді.
Саралау: «Қорытынды»
«Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі арқылы барлық оқушыға бірдей сұрақтар беріледі және әр түрлі жауаптар алынады. Соңында қорытынды ұпайларын көреді.
«Жинақтау» деңгейі
«Біліміңді жинақта» жеке жұмыс. Әр суретке сәйкес дұрыс жауабын тап
1 2
3 4
а) гистограмма ә) конустық б) цилиндрлік
в) сақиналық г) дөңгелектік д) гафиктік
е) нүктелік ж) биржалық к) приамидалық
Дескриптор:
-
әр суретке сәйкес дұрыс жауабын табады
ҚБ: «Смайлик» - тапсырманы орындап болған соң, дұрыс нұсқасын тексерді.
Қосымша тапсырма: Жеке жұмыс
ҚР облыстарының жер көлемі мен халқының саны бойынша нүктелік диаграмма тұрғызу.
Дескриптор:
-
кестеге ақпарат енгізеді, нүктелік диаграмма тұрғызады .
Саралау: Дереккөздер- тапсырманы оқушы кестеге толтырады, толық мәлімет береді
«Бағалау» деңгейі
1.Кірістірілген функциялар қай қосымша бетте орналасқан.
Қою
Формулалар
Басты
Түр
2 . 4 дәрежеге шығарылған санның мәнін есептеу үшін ұяшыққа қандай кірістірілген функцияны енгізу керек?
=СТЕПЕНЬ (А1*4)
=СТЕПЕНЬ (А1;4)
=СТЕПЕНЬ (А1,4)
=СТЕПЕНЬ (А1^4)
3 Кірістірілген функцияларда қандай категория жоқ
Математикалық
Қаржы
Физикалық
Логикалық
-
В3:В10 диапазонындағы ұяшықтардағы минимум мәнді табу үшін ұяшыққа қандай кірістірілген функцияны енгізу керек?
= МИН(В3-тен В10-ға дейін)
= МИН(В3- В10)
= МИН(В3:В10)
= МИН(В4:В11)
-
Электронды кестенің үзіндісі берілген. С2 ұяшығында қандай мән есептелген.
11 15
12 28
-
Электронды кестенің үзіндісі берілген. С2 ұяшығында қандай мән есептелген?
Тапсырма №1. Бурыл және Құмжота, Көктал ауылының тұрғындарының санын көрсететін диаграмма құрыңдар.
Дескриптор:
- Кестедегі тұрғындар санының графигін тұрғызады -
- диаграмманың графиктік әр түрін қолданады.