ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 19.03.2024
Просмотров: 8
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Пән: жаратылыстану | Сынып: 4 «а,ә» | Күні:27.04.2022ж. | Мұғалім А.Ертлеуова | |||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Күн сәулесі Жерге Қалай түседі. | |||||||||||||
Оқу мақсаты: | Күн және оның тіршілік үшін маңызы туралы мағлұмат бере отырып, Күн жүйесі туралы білімдерін толықтырады. | |||||||||||||
Табыс критерийлері | ||||||||||||||
Барлық оқушылар: | Көпшілік оқушылар: | Жекелеген оқушылар: | ||||||||||||
а) Күн және оның тіршілік үшін маңызы туралы мағлұмат алады. ә) Күннің жер бетіндегі тіршілік үшін маңызын біледі; б) білімдерін тереңдейді | а) Мысал келтіріп, мазмұнын айта алады. ә) Күн жүйесі туралы білімдерін толықтырады; б) Күннің басқа жұлдыздардан ерекшеліктерін ажырата алады | а) Өмірмен байланыстыра біледі ә) Сыни ойлай алады. б) Зерттеу жұмыстарын жүргізе алады | ||||||||||||
Уақыты | Кезеңдері | Тапсырма | Мақсаты | Мұғалім не істейді | Оқушылар не істейді | Ресурстар | ||||||||
1 мин | Ұйымдастыру кезеңі | Сәлемдесу. | Сәлемдесу | Сабақ жоспары мен таныстыру. | Сәлемдеседі. | | ||||||||
1 мин | 1.Психологиялық тренинг | Бір-бірімізге қарап хормен бүгінгі күнге тілек тілейміз. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанайық ,достарым, Арайлап атқан күнге. | Ынтымақтастыру, жақсы көңіл күй қалыптастыру. қызығу шылығын ояту. | Оқушылардың назарын аудару | | Слайд | ||||||||
1 мин | Суреттер арқылы топтасу. | Сынып 4 топқа бөлінеді
| 4 топқа бөліну | Оқушыларды топтастыру | Өзіне керек суретті таңдайды, топқа бөлінеді. | Суреттер | ||||||||
2 мин | Үй тапсырмасын қорытындылау | Үй тапсырмасын бекіту сұрақтары: «Ғарыш туралы алғашқы түсінік» «Планета суреттері туралы не айтасың?» ойыны. --Ғарыштық денелерге нелер жатады? (Жер, Ай, Күн) -Күнге өте жақын орналасқан планета (Меркурий) (Меркурийдің беткі жоғарғы температурасы 4000С) Ең ыстық ғаламшарды ата (Шолпан) - Жерден екі есе кіші ғаламшарды ата (Марс) -Ең үлкен ғаламшар ата (Юпитер 11 есе үлкен) Жерден 90 есе үлкен ғаламшарды ата (Сатурн) Күн жүйесінен алыс орналасқан ғаламшар (Уран) Әлсіз жұлдыз болып көрінетін жқлдыз (Нептун) | Үй жұмысын қорытындылау | Үй тапсырмасын «Ақылды доп» әдісі арқылы бекіту. | Өткен тақырыпты қайталайды, қорытады | Доп, планета суреттері | ||||||||
3 мин | І.Қызығушылықты ояту. | - Балалар, сонымен біздер алдыңғы сабақта күн жүйесіндегі планеталар олардың зерттелуі туралы білдік. Енді, мына бір бейнефильмді көрейік. | Қызығушылығын ояту. Бейнефильм көру | Оқушылардың назарын аудару | Күн жүйесі бейнефильмін ұғыну | | ||||||||
5 мин | Жаңа сабақ: | - Олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Күн – жарық пен жылудың көзі»
Әр топ өз бетінше іштей оқып танысады. | Сабақтың тақырыбын анықтау Күн туралы түсінік қалыптастыру | Өз бетімен білім алу. | Сұрақтарға жауап беру. Өз ойларын айту. | Слайд | ||||||||
15 мин | ІІ.Мағынаны тану | Топтық жұмыс. Тәжірибе 1- «Жылу» тобы: 1. Күннің жердегі тіршілік үшін маңызын айту. 2.Берілген затты өмірде қолдану. - Қалың дөңес шыны (луппа) арқылы күн сәулесінен не жаасауға болады? - Дөңес шыныны қалай қолданады? - Не болады? | Зерттеу жұмыстарын жүргізу Оқушыларды бір-бірімен тіл табысуға, бір-бірінің ойымен санасуға үйрету. | Әр топтағы оқушыларға тапсырмалар береді (қорапта) | Берілген қораптағы заттармен тәжірибе жасайды. Әр топ бірін-бірі дайын критерий арылы бағалайды. Жарық жасайды, өз тұжырымдарын ұсынады. | Оқулық, қалың дөңес шыны (луппа), тақтайша, қағаз | ||||||||
2-«Жарық көзі» тобы: Жарық касау
(Күн, Ай, жұлдыздар,найзағай, жарқырауық қоңыздар табиғи жарық көздеріне жатады.) 2. Жасанды жарық көздеріне (Майшам, фонарь жарығы, жанған от, газ жандырғысы, қыздыру электр шамдары, жол белгілері, шырақ, теледидар экраны, электрпісіру оттары т.б жатады.) Шам (лампа), су, стақан, сұйық май, мақта, фонарик, пайдаланып жарық жасайды, жағып көрсетеді, өз тұжырымдарын ұсынады. | Шам (лампа), су, стақан, сұйық май, мақта, фонарик | |||||||||||||
3-«Қуат» тобы: «Құпия қазына аралы» квест ойыны (Хатта жасырынған тапсырманы орындау)1. Адамдар күн қуатын қалай пайдаланады? (электр энергиясын өндіруге, түрлі сырқаттарды емдеуге, астық пен түрлі жеміс - жидектерді кептіруге, т. б.) Жасырын қорапты тауып, оқушыларға батарейка, кішкене шам, сым беріледі. Осы заттар арқылы жарық жасау жолдарын көрсетеді, түсіндіреді. | Жарық жасау жолдарын жасап, түсіндіреді. | Батарейка, кішкене шам, сым | ||||||||||||
4-«Күн» тобы: Күн неше ірі планетадан тұратын тұтас бір жүйе? (8) Макетін құрастыру | Сурет арқылы, өлең жолдарымен, қара сөзбен, хат жазу арқылы орындайды | Сурет, өлең жолдары, қара сөз, хат т.б. | ||||||||||||
2 мин | Сергіту сәті | «Планета суреттері туралы не айтасың?» ойыны. Күн жүйесіндегі планеталар нешеу? (8) | Әр сурет бойынша өз ойын толықтырады | Оқушылардың іс әрекетін бақылау. | Оқушылар әр планета туралы айтады | Түсті суреттер | ||||||||
2 мин мин | Ой толғаныс | Күн көзінің қандай пайдасы бар? Күн бейнесі беріледі, ассоциация | Күннің пайдасын айтады | Сұрақ-жауап | Өз ойларын айтады | Ауызша А-4 | ||||||||
3 мин | Кері байланыс | «Ыстық орындық» әдісі Бүгінгі сабақта не ұнады? Сабақта нее түсініксіз болды? | Жаңа сабақты қорытындылау | Сұрақ-жауап | Өз ойларын айтады | Ауызша | ||||||||
2 мин | Рефлексия | | Оқушылар алған білімін өз ойларын ортаға салады | | | Ауызша айту, стикерлер | ||||||||
2 мин | Бағалау | Бағалау критерииі арқылы бағалау | Бағалау | | Оқушылар бір-бірін бағалайды. | Бағалау парағы | ||||||||
1 мин | Үйге тапсырма | Күн жүйесі туралы қосымша ақпараттар жинап әкелу. 98-99 беттер оқу,түсінігін айту, жұмбақтар құрастыру, альбом құрастыру. | | | | Оқулық, интернет жүйесі |