ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 19.03.2024
Просмотров: 7
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі | | Мектеп: ШҚО, Өскемен қаласы. А.Байтұрсынов атындағы №20 орта мектебі | |||||||||||||||||||||||||||||||||
| | | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні:14.07.2017 | | Мұғалімнің аты-жөні: Муханова Асел Сейткановна | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 | | Қатысқандар: 28 | | Қатыспағандар: | | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Периодтық кестенің құрылымы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.2 Периодтық кестенің құрылу принципін, олардың атом нөмірінің өсуі бойынша түсіндіру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Химиялық элементтердің периодтық жүйесінің құрылу принципін түсіну Көптеген оқушылар: - қасиеттері ұқсас элементтерді анықтау Кейбір оқушылар: -химиялық элементтердің периодтық жүйесінде орналасқан орны бойынша химиялық элементтердің қасиеттерін талдау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: блок, тенденция,қасиеттер, топ, периодтық кесте, ядроны сипатттау , протон, атомдық нөмір, элемент, радиоактивті, қатты заттар, сұйықтар, газдар (бей-) металдар Оқушылар орындай алады: Периодтық кесте элементтер тобына бөлінген Бір топтағы элементтер бірдей қасиеттерге ие X у сияқты бір топқа жатады, себебі олардың екеуі де z тең Неге (элемент) осы топқа жатады? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Топтық жұмыс арқылы ынтымақтастық орнату, жауапкершілігін арттыру. Қарым- қатынасын жақсарту. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика, (атом құрлысы) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | қазіргі заманғы “толық” периодтық кесте – мысалы, http://tannerm.com/longform.htm қараңыз, осы курс пен қаталесулерді болдырмау үшін PowerPoint презентатциясы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | 7.2А Атомдар. Молекулалар. Заттар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5-мин Сабақтың ортасы 35 мин | Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. «Жүректен жүрекке» әдісі. Оқушыларды шеңберге тұрғызып, бір- бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді. Сыныпты түрлі-түсті стикер арқылы топқа бөлу. Оқушылардың мұндағы мақсаты ұқсас түстер жинау арқылы 4 топқа бөлінеді. І топ –«Период» - жасыл түс ІІ топ – «Негізгі топша» – қызыл түс ІІІ топ – «Топша» - сары түс IV топ – «Үлкен период» - көк түс Барлық топтардың ішінде топ басшылары сайланады. Үй тапсырмасын тексеру Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасы сұралады (С)«Өрмекші торы» әдісі. Оқушылар үйге берілген тапсырманы бір –біріне жіпті лақтыра отырып сұрақ қояды,сұрағына жауап алады. Өткен сабақ туралы не білгендерін ортаға салады. Бағалау. «Қол шапалақтау» әдісі. Қандай қасиеттері ұқсас элементтерді білесің?
Мәтінмен жұмыс «Тірек сөз» табу әдісі. Барлық оқушыларға бір тірек сөз айтылады, оқушы кітаптан сол сөзді іздеп тауып, түсіндіру керек Мысалы: Реттік нөмір, период, топ, топша Бағалау: Өзін-өзі бағалау. Бөлім/Тақырып: 7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі Оқу мақсаты: 7.2.1.2 периодтық кестенің құрылу принципін, олардың атом нөмірінің өсуі бойынша түсіндіру Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану және талдау | Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Бағалау критерийі: Периодтық жүйенің құрылу принципін түсінеді. Қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататынын түсінеді химиялық элементтердің периодтық жүйесінде орналасқан орны бойынша химиялық элементтердің қасиеттерін сипаттай алады. -Мәтін бойынша деңгейлік тапсырмалар таратылады 1-тапсырма 1. Келесі сөйлемдерді толықтырыңдар: Периодтық жүйедегі барлық элементтер_____________ артуы бойынша орналасқан. Элементтердің горизонталь қатарлары________________ деп аталады. Тік қатарлар___________ деп аталады. Төменгі сол жағында________________ орналасқан, ал жоғарғы оң жағында__________________ орналасқан. Элементтердің көпшілігі_____________ Дескриптор: Білім алушы - Дұрыс жауабын біледі: Реттік сан, период, топ 2-тапсырма Табиғи ұяластарды өзіне сай элементтер тобымен сәйкестендіріңіз
Дескриптор Білім алушы
3-тапсырма Химиялық элементті периодтық жүйедегі орны бойынша сипатта.
Дескриптор: химиялық элементтің периодтық жүйедегі орнын біледі және сипаттай алады. Бағалау: Дескриптор бойынша өзін-өзі бағалау Кері байланыс «Бір минут» әдісі Оқушылар кезек бойынша бір минут ішінде периодтық кестенің құрылымы бойынша тоқтаусыз,қайталаусыз жəне қатесіз сөйлейді. Бағалау: «басбармақ» әдісі Үй жұмысы: ؏14 Периодтық кестенің құрылымы. Тақырып бойынша 5 сұрақ ашық тест құрастырады | Оқушылар жаңа сабақ бойынша өз пікірлерін стикерге жазып, жабыстыра-ды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||
«Тірек сөз» табу арқылы мәтінге дәлелді талдау жасайды. Бұл тірек сөздің тиімділігі оқушы бұрынғы біліммен жаңа ақпаратты байланыстыра қабылдайды.Қабілетті оқушыларды дамыту мақсатында элементтің периодтық жүйедегі орнына сипаттама береді. Барлық оқушылар үшін химиялық диктант алынады, ол периодтық жүйенің құрылу принципін білуге жағдай жасалынады. Қасиеттері ұқсас элементтерді анықтау, яғни сәйкестендіру - бұл орташа қабілетті оқушылардың ойын жинақтауға,проблемалық сұрақтардың шешімін табуға көмектеседі. Оқушыларды сыни ойлауға «бір минут», «тірек сөз табу»әдістері өте тиімді.Тақырыптың түсіну деңгейін арттыруға және талқылау дағдыларын дамытуғабағыттаймын.Тапсырмаларды жүйелі түрде бере отырып, тақырыптың шынайы өмірмен байланысын ашуға бағыт беремін. | Қалыптастырушы бағалау арқылы оқушыларды ынталандыру, жетелеу, ой қозғау. «Қол шапалақтау», дескриптор арқылы жұптық және өзін-өзі бағалауды жоспарлап отырмын | Сыныпта ынтымақтастық атмосфера орнату мақсатында «Жылы жүрек»атты психологиялық ахуалы жүргізіледі |