Файл: Сабаты таырыбы Атмосфералы ысым. Атмосфералы ысымды лшеу.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 19.03.2024

Просмотров: 10

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Сабақтың тақырыбы: Атмосфералық қысым.Атмосфералық қысымды өлшеу


Білім беру ұйымының атауы

Қ.Сәтбаев атындағы орта мектеп-лицей

Пәні:

физика

Бөлім:

7.3А Қысым

Педагогтің аты-жөні:

Койчукулова А.Э

Оқу ісі меңгерушісі:

Шынар Жолдыбаевна

Пән мұғалімі:

Турганбаева Миуа

Күні:

06.01.23

Сынып: 7А

Қатысушылар саны: 21

Қатыспағандар саны:1

Сабақтың тақырыбы:

Атмосфералық қысым.Атмосфералық қысымды өлшеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.1.9 - атмосфералық қысымның табиғатын түсіндіру және оны өлшеудің әдістерін ұсыну.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады:Атмосфералық қысым туралы біледі, қысымды есептеуде формуласын қолданып, есеп шығара алады.

Көптеген оқушылар істей алады:Э.Торричелли тәжірибесін түсіне отырып, сапалық есептер шығара алады.

Кейбір оқушылар істей алады:тәжірибелер менэксперименттік тапсырмаларды өздігінен орындай алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

Сабақтың басы
Өткен білімді еске түсіру

10 минут


Жаңа білім

10 минут

Бекіту
15 минут

Кері байланыс

Сабақтың соңы.

10мин

Рефлекция
Үй тапсырмасы

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.


1.Топ басшысы мәліметін қабылдау.
2.Психологиялық ахуал тудыру. «Шаттық шеңбер»

Оқушылар бір біріне физикалық тілектер айтады.
3.Сыныпты топқа бөлу. «Лотерея» әдісі.


  1. Сұйыққа немесе газға түсірілетін қысым барлық бағыт бойынша өзгеріссіз беріледі. Бұл қағида кімнің заңы? Паскаль заңы

  2. Жұмыс істеу әрекеті қатынас ысдыстардағы сұйық қысымның таралу заңдарына негізделіп жасалған қондырғылар не деп аталады?-Гидравликалық машиналар.

3.Қандай ыдыстарда сұйық деңгейі бірдей ?-Қатынас ыдыстар

4.Ауа барлық заттарға қалай әсер етеді?-Қысым түсіреді

Сынып 4 топқа бөлінді
«Мағынаны тану»

«Атмосфералық қысым» тақырыбында бейнебаян көрсету.

Түсіну сұрақтары

  1. Атмосфералық қысым дегеніміз не?

  2. Ауаның жоғарғы қабаттары төменгі қабаттарына не түсіреді?

  3. Атмосфералық қысымды өлшеу құралы не деп аталады?

  4. Барометр мен барометр анероид арасында айырмашылық неде?

Ұшақта адамның құлағы неге бітеледі?

«Ой қозғау» топтық

1-топ. Паскаль.

Магдебург жарты шарының жұмыс істеу принципін түсіндір?

2-топ. Гидравликалық машина.

Торичелли тәжірибесі.

3-топ. Қатынас ыдыстар

Барометр-анероид жұмысын түсіндір.

4-топ. Қысым.

Монометр жұмысы.

«Карусель әдісі»бойынша есеп шығару

1-топ

Есеп№1.Останкино теле мұнарасының биіктігі 540м.Етегіндегі атмосфералық қысым қалыпты болғандағы оның шыңындағы барометрдің көрсеткіші қандай болады? (Жауабы: 711 мм.сын.бағ.) 
Берілгені: 
Po = 760 мм.сын.бағ. 
P′=1мм.сын.бағ. 
ho=11м 
h=540м 
P=? 
Шешуі: 1)11м = 1 мм. Сын. Бағ. 
540м = х 
Х=540 м * 1 мм. Сын. Бағ./11 м= 49 мм.сын. бағ. 
P=Po – x = 760 мм.сын. бағ – 49 мм.сын.бағ = 711 мм.сын.бағ. 
Жауабы: 711мм.сын.бағ 
2) P″=h•P′/ho=540м•1мм.сын.бағ./11м=49мм.сын.бағ. 
P=Po - P″ =(760 -49) мм.сын.бағ.= 711мм.сын.бағ. 
Жауабы:711мм.сын.бағ. 

2-топ
Есеп №2. Қалыптыжағдайдағы Берлин мұнарасыныңшыңындағыбарометрдіңкөрсеткіші 727мм.сын.бағ.-на теңболса, ондаоныңбиіктігіқандай? (Жауабы: 363м) 
Берілгені: 
Ро=760мм,сын,бағ. 
Р=727мм.сын.бағ. 
P′=1мм.сын.бағ. 
ho=11м 
h=? 
Шешуі: 
ΔP=Po – P= (760 – 727 )мм.сын.бағ.=33мм.сын.бағ. 
H=ho • ΔP/P′ = 33мм.сын.бағ • 11м/ 1мм.сын.бағ.=363м 
. Жауабы: 363м 
3-топ 
Есеп №3. 
Астана қаласындағыбиіктігі 97метр «Байтерек» мұнара басындағы атмосфералық қысымды есепте.
1) «Байтерек» мұнарасыүшін: 
Берілгені: 
Po=760мм.сы.бағ. 
P′=1мм.сын.бағ. 
ho=11м 
h=97м 
P=? 
Шешуі: P″=h•P′/ho=97м•1мм.сын.бағ./11м=8,8мм.сын.бағ. 
P=Po-P″= (760 – 8,8)мм.сын.бағ.=751,2мм.сын.бағ. 

4-топ
Есеп №4. Қалыптыжағдайдағы мектептегі физика кабинетінің ішіндегі барометрдіңкөрсеткіші 758,9мм.сын.бағ.-на теңболса, ондаоныңбиіктігіқандай? (Жауабы: 12м) 
Берілгені: 
Ро=760мм,сын,бағ. 
Р=758,9мм.сын.бағ. 
P′=1мм.сын.бағ. 
ho=11м 
h=? 
Шешуі: 
ΔP=Po – P= (760 – 758,9)мм.сын.бағ.=1,09мм.сын.бағ. 
H=ho • ΔP/P′ = 1,09мм.сын.бағ • 11м/ 1мм.сын.бағ.=11,9 м 
. Жауабы: 12м 
Стикерлерге жазып іледі.

Қызыл алма - тақырып түсінікті болды. Жасыл алма - әлі де оқуды қажет етемін. Сары алма - сабақтан мүлдем ештеңе түсінбедім.
§27. Атмосфералық қысым

Атмосфералық қысымды өлшеу.


Оқушылар пікірталасқа белсенді түрде ат салысады, өзгелердің пікірін құрметтейді.

1. Топ басшысы оқушылар туралы мәлімет береді.
2. Оқушылардың назарын шоғырландыру. Оқушылар тілектері.
3. Оқушылар төрт түстен тұратын лотерея қағаздағы тапсырманы алып ойша жауап береді.

Оқушылар бұл әдісте оқулықтан ізденіп, сұрақтардың жауабын беріп, келесі оқушыға сұрақ жолдайды.

Әрбір топ алдындағы құралдармен тәжірибе жасап олардың жұмыс істеу принциптерін анықтайды.

Оқушылар жеке жұмыс жасап алған теориялық білімдерін практикада есеп шығаруда қолданады

Оқушылар осы сабақты қаншалықты түсінгендерін, өз ойларын қағазға жазып, бүгінгі сабақтан алған деңгейін жетістк сатыға жапсырады


Тақтаға ілінген кері байланыстың суреттеріне оқушылар өздері қолдарындағы стикерлерін жабыстырады.


Бағалау критерийлері

Оқушылар ортадан лотерия билетін таңдайотырып, тапсырма алып оның шешімі бойынша топқа бөлінеді.

Оқушылар бейне баян көреді.

Сосын түсінік сұрақтарына жауап береді.
Дескриптор:

-Атмосфералық қысымның қалай пайда болатының түсіндіреді.

-Атмосфералық қысымды өлшеу құралдарының жұмыс істеу принципін түсіндіреді

Жалпы балл-3

Дескриптор:

- Есеп шарты бойнша шамалар физика тілінде дұрыс жазылған

-Өлшем бірлік түрлендірілген, формула жазылған.

-Жауабы сәйкес, толық өлшем бірлігімен

Жалпы балл-3

Сабақтағы тапсырмалардың жалпы бағалау критерий-10 баллдық жүйемен бағаланады.


Смайликтер

Слайд

Стикерлер