Файл: за мерзімді жоспар блімі Дизайн жне технология Мектеп малімні аты жні.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 19.03.2024
Просмотров: 9
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Дизайн және технология Мектеп: мұғалімнің аты - жөні: Күні: Сынып: 7 Қатысқандардың саны: Қатыспағандардың саны: | | ||||||||||||||
Сабақтыңтақырыбы | Бұйымды жасау. Материалдар мен бөлшектерді механикалық өңдеу. | | |||||||||||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | 7.3.4.1 Сыни бейімделу жөніндегіұсыныстарды, салыстырунегізіндеөзжұмысынжетілдіружәнебасқа да сол, идеяларжасау | | |||||||||||||
Сабақмақсаттары | Бейімдеу және жетілдіру жұмыстары | | |||||||||||||
Жетістіккритерийлері | Білім 1. ағаштокарлық не болыпжатқанынбілесіңбе 2. қауіпсіздік ережелерін сақтаңыз. Түсінетін 3. машиналарда жүзеге асырылатын операциялардың түрлерін анықтауға болады. Қолдану 4. Ағаш станокта қара және таза материалдарды өңдеп орындай алады. Талдау 5. Алынған білім өз өнімін жасау үшін, болашақта пайдалануға болады. Синтез 6. технология және өнер қарым-қатынас табыңыз. Бағалайды. 7. өзінің жұмыстарын және басқалардың жұмыстарын бағалайды | | |||||||||||||
Тілдікмақсаттар | Тілдік емес субъектілері үшін жасалынған.
Машинада жұмыс істеу кезінде орындау керек .... Бұрап кесу үшін машина деп аталатын ... .. | | |||||||||||||
Құндылықтардыдарыту | Мақсатты,өмірбойыоқыту. | | |||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар | Физика, сурет, кескіндеме, геометрия пәндеріменбайланысты | | |||||||||||||
АКТ қолданудағдылары | Жұмыста біз бейне және слайдтарды көрсету үшін ғылыми-зерттеу, интерактивті тақтамен және Интернет ноутбуктер пайдаланамыз. | | |||||||||||||
Бастапқыбілім | Оқушылар бұрын мотор қозғалыстардыңтетіктеріноқығанжәнеқауіпсіздікталаптарынасәйкесэлектржетегі бар қолқұралдарыжұмысістейтіндағдысы бар. Біздер оның табиғи және жасанды материалдар мен олардың көлемін, физикалық, механикалық және технологиялық қасиеттерін пайдалануынанықтаймыз. Өнімдерін өндіру материалдық шығындардыайқындайды. Біз алынбалы және тұрақты сілтемені пайдалана отырып, бірнеше бөліктен өнімді жүзеге асыруға болады. Ағаш жонғышпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін біледі. | | |||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Жоспарланған Сабақтың кезеңдері | Жоспарланған сабақтың кезеңдер | Оқушының іс әрекеті | Бағалау | ресурстар | |||||||||||
Сабақтың барысы 5 мин 20 мин 15 мин |
Технология сабағы кезінде практикалық жұмыстарды орындай отырып, қауіпсіздік техника- сын сақтау қажет. Металды және ағашты токарлық білдекте өңдегенде, бүкіл жұмыс үдерісін үш сатыға бөлуге болады: жұмыс алды, негізгі жұмыс уақыты және жұмыс соңы. Жаңа сабақ. Практикалықіс-шаралар. Ағаш негіздерін орнатқаннан кейін сәндік және қорғаныш қабат (кескіндеме, лак жәнет.б.) жүргізеді. Диаметрі үлкен және ұзындығы 150 мм-ге дейін болған дайындамаларды қысқымен бекітеді. Ұзынырак дайындамаларды (ә) үштістікпен бекітеді. Үлкен диаметрлі қысқа дайындамаларды қысқұрылғыға бекітеді. Тіреуішті (а) оның жоғарғы сүйенуге арналған беті білдектің айналу осі сызығынан 2-3 мм жоғары және өңделетін бұйымнан 3 мм алшақтау болатындай етіп бекітеді. Қаралтым өңдеу кезінде (а) жартылай дөңгелек қашауды тiреуiштен төмен түсірe отырып жылжытады. Бірінші өту кезінде қашаудың жүзінің ортасымен қалыңдығы 1-2 мм жоңқаларды сырып алады. Кейінгі жонуды кескiштi оңга және солға жылжыта отырып, жүзінің бүйірлік бөліктерімен орындайды (ә). 2-3 минут жұмыс істегеннен кейін дайындаманы бекіту сенімділігін тексереді - оны артқы басшаның орталығымен қысады. Тазалай өңдеу үшін диаметрі бойынша 3-4 мм әдіп қалдырылуы тиіс. Тазалай өңдеуде (а) мейсельді қырынан, артқы бұрышын төмен қаратып (ә) орнаады. Жоңқаны жүзінің орта және төменгi бөліктерімен кеседі. Жону кезінде токарь қашауын қос қолдап ұстау қажет: бір қолмен сабынан, екіншімен өзегінен. Өзектің астынан немесе үстінен ұстауға болады. Қаралай жону үшін әлде кайда сенімді болғандықтан жиі алғашқы әдіс қолданылады. Қашауға бірқалыпты, баппен қысым беру қажет. Бұйымның диаметрін кронциркуль немесе штангенциркульмен тексереді. Өлшеуді дайындаманың ұзындығы бойынша бірнеше жерде жасаған дұрыс. Түзусызықтылықты сызғыш немесе бұрыштықпен тексеруге болады. Жонып болған СОҢ тетіктің бетін ағаш білеуге қапталған зімпарамен ысып тазартады. Табан беттерін кесу кезінде қиғаш қашаудың өткір жүзін қаратып, бір қырынан орнатады және терең емес арықша жасайды. Coдан соң біраз онга немесе солға жіберіп (қайсы табан кесілетіндігіне байланысты), кашауды көлбеулетіп дайындама бөлiгiн конус түрінде кеседі. Осы операцияны бірнеше рет, мойыншасының жуандығы 8-10 мм болғанша кайталайды. Сонан соң тетікті білдектен босатып алып, әдіптік бөліктерін аралап алып тастайды. Табандарын тазалайды. §15 оқулық | Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқшылар жұмыс реттілін анықтап практикалық жұмыс орындайды. Ағаштың қасиеттерін зерртейді Дайындаманы орнату техникасын қарастырад. Жұмыстың нәтижелерін талқылау, жақсарту үшін ұсыныстар мен ескертулерді алмасу. Осы негізде, өз жұмысын жақсартуға | | Маршруттау үлгісі Ағаш, құралдар мен материалдар үшін токарлық станок Токарлық DSL 1100V ағашқа бейне материалыhttps://www.youtube.com/watch?v=lNb7vL04h1o JET JWL-1443 https://www.youtube.com/watch?v=bk5O_AreGRk Жонғышөндіруhttp://make1.ru/1s/4_derevo_39.php §14 оқулық | |||||||||||
5 мин Сабақ соңы | Рефлексия Алған білімді тақырып одан әрі зерттеуде пайдалану және ағаш өңдеу үшін машиналармен жұмыс істейалады. | Жұмысорынын тазалайды. |