Файл: за мерзімді жоспар блімі 3а тірі жне лі табиаттаы дерістер.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 19.03.2024

Просмотров: 9

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.3А Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер

Пәні: Жаратылыстану

Мектеп: Жартас «ЖББМ»

Мұғалімнің аты-жөні:Шалабаев Е.Ж

Күні: 02.02.23




Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:0

Сабақ тақырыбы

Фотосинтез пигменттері

Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.4.2.6 - өсімдіктерде пигменттердің болуын зерттеу

Сабақтың мақсаттары

Барлықоқушы:

Өсімдіктердегі пигменттерді атайды.

Көпшілік оқушы: Өсімдіктердегі пигменттердің ерекшелігін ажыратады.

2. Кейбір оқушы:

Өсімдіктердегі әртүрлі пигменттерді зерттейді.


Бағалау

критерийлері

-өсімдіктердегі әртүрлі пигменттердің рөлін түсіндіреді.

- Пигменттердің маңызын сипаттайды.

- Бөлме өсімдігінде пигменттің болуын анықтап, кестені толтырады.

Тілдік мақсат

Пән лексикасы және терминология:

Фотосинтез, пигменттер: антоциан, каротин, флавон, хлорофилл

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

1.Фотосинтез процесіне қандай пигмент қажет?

2.Суретке қара қандай жыл мезгілін көріп тұрсың? Оны қандай белгілері арқылы анықтадың? Сенің пікірің бойынша әрбір жыл мезгіліне қандай ерекшелік тән?

3. Күзде неге кейбір жапырақтар сары, кейбір жапырақтар қызыл болады?

4. К.А Тимирязев жасыл жапырақты «тіршіліктің ұлы фабрикасы» деп неге атаған?

5. Көз алдымызға елестетіп көрелік бір уақыт жер бетіндегі барлық өсімдік жойылып кетсе не болар еді?

Құндылықтарды дарыту


«Мәңгілік Ел» Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамыту. Дені саудың, жаны сау.

Пәнаралық байланыстар

Медицина- салауатты өмір салтын ұстану.

Ботаника – өсімдіктерді қорғау.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

5.4.2.5 Фотосинтез үдерісін түсіндіру.




Жоспар

Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурсы

Сабақтың басы



  1. Сыныпқа қолайлы ахуал қалыптастыру мақсатында психологиялық тренинг өткіземін.

  2. Санамақ «Жетістік, сәттілік тілеймін баршамызға»

  3. Саламатсыздарма, балалар

  • Балалар бәріміз бірге:

«Қызыл, жасыл, көк

Өсімдікке қажет түс

Бірақ...?» жаттығуы.

Жұптық және топтық жұмыс жасау, диалогтық оқыту мақсатында оқушыларды түстер бойынша топқа бөлемін. «Қызыл» І топ, ІІ топ «Жасыл», ІІІ топ «Көк». Оқушылар топқа бөлінген соң өткен тақырыпты пысықтау мақсатында әр топ өз түстерінің өсімдіктер өміріндегі маңызына сипаттама береді.

Қалыптастырушы бағалау критерийі

1 Терминге толық анықтама береді.

2 Терминге байланысты мысал келтіреді

3 Топтағы термин сөздердің бірі бірінен айырмашылығына сипаттама береді

Қалыптастырушы бағалау: жетелеу сөздері Жарайсын, тамаша, қолпаштау.




Верховцева Л.А т.б Оқулық
Қалыптастырушы бағалау жинағы.


Сабақтың ортасы


-Алдыңғы тақырыпты еске түсірейік К.А Тимирязев жасыл жапырақты «тіршіліктің ұлы фабрикасы» деп неге атаған?

Оқушылардың жауаптары.

5. Көз алдымызға елестетіп көрелік бір уақыт жер бетіндегі барлық өсімдік жойылып кетсе не болар еді?









Тақтаға теректің суреті салынады да крестик болып сызылады. Жанына балалардың айтқан жауаптары жазылады.

Енді осы айтылғандарды шешудің қандай жолдарын ұсынасынар едіңдер?

Бөлме өсімдіктерінің қалемшелері мен жемістер қойылады.

- Қандай түстер көріп тұрмыз?

- Түстерді тағы қалай атауға болады? (пигменттер)

- Пигменттердің өсімдіктер өміріндегі маңызы неде?

- Суретке қара қандай жыл мезгілін көріп тұрсың? Оны қандай белгілері арқылы анықтадың? Сенің пікірің бойынша әрбір жыл мезгіліне қандай ерекшелік тән? Слайд №1.

- Бүгінгі сабағымыз не туралы болады деп ойлайсыздар?

Не туралы зерттеп білеміз?

Зерттеу объектілері не болуы мүмкін?

Мақсат қою, оқушылар сабақтың мақсатын қояды.

№2 слайд Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары.

Дәптерімізге күн жады мен тақырыбымызды жазамыз.

Сабағымыздың барысында қолданатын тірек сөздерді нақтылап алайық:

Өсімдіктердегі пигменттер, хлорофилл, антоциандар, бөлме өсімдіктері, т.б.

  • Тірек сөздерге сипаттама табу үшін оқулықты ашамыз, (берілген парақтағы материалмен) жұмыстанамыз. Әр топ оқыған мәліметімізге сәйкес 1 жіңішке, 1 жуан сұрақтан дайындаймыз.

Мәліметке рефлексия слайд №3,4,5 түсіндіріледі, талданады.

  • ҚБ: Булат Окуджава айтқандай Қане бір-бірімізге комплименттер айтайық!

  • Тәжірибе «Бөлме өсімдігінің пигменттерінен сығым алу»

  • Тәжірибені талдау парағына жазады.




Верховцева Л.А т.б Оқулық

Очкур 7 сынып оқулығы

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы


Сабақтың соңы



  • Маршруттық картамен жұмыс

  • Тест жұмысы (көршіңді тексер, өз –өзіңді бағала)

  • Балалар сабағымыздың басында қойған мақсатымызға оралайық, мақсатқа жету жолында қандай тапсырмалар орындап, не білдік? Слайд №2 оралу.


Рефлексия «2 жұлдыз 1 тілек»

Оқушылар бүгінгі сабақта жақсы жауап берген жолдасына екі жұлдыз арнайды, бір ұсыныс айтады.

Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

ПәнаралықбайланысДенсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Барлық оқушылар:

Өсімдіктердегі пигменттерді тест жұмысы, сәйкестендіру жұмысы барысында атайды.

Көпшілік оқушы: Өсімдіктердегі пигменттердің ерекшелігін мәтінмен жұмыс, маршруттық картамен жұмыс кезіндеажыратады.

ККейбір оқушы:

Өсімдіктердегі әртүрлі пигменттерді тәжірибе барысында ажыратып, зерттейді. Маршруттық карта тапсырмаларын орындауда шатаспай табады.


Үй тапсырмасын жуан сұрақтар арқылы пысықтауда ҚБ қолпаштау, жарайсын, жетелеу сөздері арқылы бағалаймын.

Тақырыптың ашылуы кезінде «Миға шабуыл» әдісінде ҚБ қолпаштау, жарайсын, жетелеу сөздері арқылы бағалаймын.

жаңаны меңгерту кезеңінде бір-біріне Комплимент айту бойынша қалыптастырушы бағалаймын.

Сабақтың соңғы бөлімінде

Маршруттық карта тапсырмаларын орындауда 2 жұлдыз, бір тілек арқылы бағалаймын.


Өсімдіктерді қорғауда (өрттен, т.б) қауіпсіздікті сақтау.


Егер жер бетіндегі өсімдіктер жойылып кетсе...

осы айтылғандарды шешудің қандай жолдары














Теректі ауданы. Жайық НОББМ

Сабақтың тақырыбы:

«Фотосинтез пигменттері»

Өткізген: химия-биология пән мұғалімі, биология ғ. Магистрі У.С Бисенгалиева