Файл: 10. 3D 2 (ІІ)топ элементтері.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 20.03.2024

Просмотров: 4

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Бөлім:

10.3D 2 (ІІ)-топ элементтері

Педагогтің аты-жөні:

Киргизбаева Сабира

Күні:

26.01.2023ж


Сыныбы: 10 «Ә»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

2 (ІІ)-топ элементтерінің физикалық қасиеттері

2 (ІІ) -топ элементтерінің химиялық қасиетттері. №6 зертханалық тәжірибе «2 (ІІ) - топ элементтері және оның қосылыстары қасиеттерін зерделеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.2.1.11 2(ІІ) топ элементтерінің химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алу

Сабақтың мақсаты:

-2 (ІІ) топ элементтерінің физикалық қасиеттері туралы мағлұмат алады.

-2 (ІІ) -топ элементтерінің химиялық қасиетттерімен таныса отырып, есептеулер жүргізеді.

-2(II) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын анықтайды.

-Сілтілік жер металдарының атом құрылысын сипаттайды

-Сілтілік жер металдарының физикалық қасиеттерінің топ бойынша қалай өзгеретіндігін тауып, дәлелді жауап береді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

2 Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

«Жарық» әдісі арқылы топқа бөлу.


«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Оқушылар сәлемдеседі.

Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Қағаз беткейінде жасырылған Mg,Ca элементтерін жарықты қағазға түсіру арқылы анықтап, топқа бөлінеді.

Топтар:

1-топ: Ca

2-топ: Mg

1.Магний, кальций, стронций атомдарының электрондық конфигурациясын жазыңдар.
2. Сілтілік жер металдары қосылыстарында қандай тотығу дәрежелерін көрсетеді? Мысалдар келтіріңдер.




Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.



АКТ
Таратпа материал Бағалау парақшасы


Сабақтың ортасы

(35мин )

6 мин

15 мин



«Стикер-Спикер» әдісі

«2-топ элементтерінің физикалық қасиеттері»қима қағаздағы сұрақтарды қолданып,сұрақтар қояды.

Тапсырмалар айдарындағы тапсырманы орындатады, бақылайды.

Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырма «Кім жылдам?»

Топтық жұмыс

Мұғалім жасынын пробрикалардағы сұрақтарды оқушыларға таратады

1-бөлмедегі жүрген реакция теңдеуі:

СаО+Н2О -> Са(ОН)2

2-бөлмедегі жүрген реакция теңдеуі:

Са(ОН)2 + СО2 ->СаСО3+ Н2О


Оқушылар қима қағаздарға қарап,сұрақтарға жауап береді, реакция теңдеулерін құрады.
Сілтілік жер металдары деп аталу себебін түсіндіріңдер

2.Атомдық номері периодтық кестеде жоғарыдан төмен қарай қалай өзгереді?

3. Радиус қалай өзгереді?

4. Балқу температурасы қалай өзгереді?
Оқушылар тапсырмаларды орындайды(жеке)

Деңгейлік тапсырма

1.Тапсырма

Бос орындарды толтырады.

Ме

тығыздығы

қаттылығы

атом радиусы

қасиетері

Вe













Mg













Ca













Sr













Ba













Ra














2.Тапсырма

1. 10 г магний оксидіне 28 г күкірт қышқылын әрекеттестіргенде түзілетін магний сульфатының массасы. Жауабы: 30г

• 2. Құрамында 10% қоспасы бар 3 кг әктасты өртегенде СО2-нің қандай көлемі (қ.ж) түзіледі?

• 3. Құрамында әктастың СаСО3қоспасы бар 10 г кальций оксидін СаО тұз қышқылымен өңдегенде 140 мл газ (қ.ж.) түзілді. Бастапқы қоспадағы СаСО3 массалық үлесі қандай?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Мәнмәтін:

Айнұр үйін ағарту үшін,базарға барып әк сатып алады.Үйіне келіп,оны суда ерітеді.Бірінші бөлмені ағартады.Ол бөлменің есік-терезесі жабық және бөлме өсімдіктері болды.Екінші бөлмені ағартқан кезде ол бөлменің терезесі ашық тұрды.Үйдің барлығын ағартып болғаннан кейін,ол терезесі жабық тұрған бөлмеге әктің жұғатынын,ал терезесі ашық тұрған бөлменің қабырғаларына әктін жұқпайтынын байқады.

Мәтінді мұқят оқып төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз:

1.Бірінші бөлмеде әк не себепті жұқты?

2.Екінші бөлмеде әк не себепті жұқпады?

Себебін реакция теңдеуі арқылы дәлелдеңіздер.

Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап, кері байланыс беріп отырады

Дескриптор 3 ұпай

Тапсырмаларды орындайды


-Дескриптор 4ұпай

-Реакция теңдеулерін жазады

-Молярлық массаларын есептейді.

-Қоспа құрамының массасын табады

-Массалық үлеске есептер пайдаланады.

Дескриптор 4 ұпай

- Тапсырмаларды орындайды

-Реакция теңдеуін құрады.

- Қоспа құрамының массасын табады

-Массалық үлеске есептер пайдаланады.
Дескриптор:

Реакция теңдеулерін жазады.

Себебін түсіндіреді.

Мәселені шешеді

.

Қима қағаздар


Таратпа материал


Таратпа материал

Таратпа материал


Сабақтың соңы
4 мин

Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдау.Формативті бағалау
Үй тапсырмасы. Есеп. Келесіөзгерістердіжүзегеасыратынтәжірибелердіжасап, реакция теңдеулерінжазыңдар:

Mg→ MgCl2→ Mg(OH)2→ MgSO4


Кері байланыс «Мұғалімге қоңырау шал»

Түсті стикерді таңдап аты жөнін жазып,таксофон суретіне келіп жабыстырады.
Қызылтүс – проблема бар, көмекқажет.
Сары түс – барлығы түсінікті емес.
Жасылтүс – барлығы жақсы.

Бағалау парағы бойынша ұпайларын есептейді



Оқушылар1-10 баллдық жүйе бойынша, оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.