Файл: за мерзімді жоспарды тарауы 3 а блім деректер ауымы.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 27.03.2024
Просмотров: 11
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.3 А бөлім- Деректер ауқымы | | Мектеп: №67 негізгі орта мектеп | ||
Күні: 26.04.2019 ж. | | Мұғалімнің аты-жөні: Молдабаева Гульмира Серикевна | ||
Сынып: 9 | | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы | Элементтердің орындарын ауыстыру | | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.3.3.1 визуалды ортада ( мысалы, Python) бағдарламаларды әзірлеу кезінде массивтерді қолдану. | |||
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы: Элементтердің орындарын ауыстыруды біледі. Оқушылардың көпшілігі: Визуалды ортада бағдарлама әзірлеуді түсінеді. Оқушылардың кейбірі: Бағдарламаны әзірлеу кезінде массивтерді қолданады. | |||
Бағалау критерийі | - Элементтер туралы біледі. - Массивтердің қолдану қызметін ажыратады. - Массив және оның элементтерін қолданады. | |||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Пән бойынша сауатты сөйлеу мен өзін-өзі бағалау дағдысын дамыту үшін жауаптарды толық жауап беруге,өз ойларын еркін айтуға дағдыландыру. Пәнге қатысты лексика мен терминология: орын ауыстыру,элемент мәндерін өңдеу,қосымша айнымалы,факториал. Орын ауыстыру-перестановка-Retirement Элемент мәндерін өңдеу- обработка значений элементов-Peplacement function elements Қосымша айнымалы-допольнительная переменная- Additionalwriable Факториал-Факториал-Factorial Диалог құруға/ жазылымға қажетті тіркестер: -Орын ауыстыру терминінің мағынасын калай түсінесіңдер...... -Тізімде орын ауыстыру қай уақытта қолданылады...... -Орын ауыстыру санын қандай формула бойынша есептеуге болады...... | |||
Құндылықтарға баулу | -Жауапкершілік, -өзгелердің мәдениетіне және көзқарасына құрметпен қарау. | |||
Пәнаралық байланыс | Математика, физика- практикалық тапсырмалар , Ағылшын-терминдермен жұмыс. | |||
Алдыңғы білім | Берілген сипаттары бар элементті іздеу. |
Сабақ барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 5 минут 5 минут | Ұйымдастыру Сыныппен сәлемдесу. Сыныпты ұйымдастыру кезінде (оқушыларды түгелдеу, аудиторияны қалыпқа келтіру). Психологиялық ахуалды қалыптастыруда шаттық шеңбері арқылы гүл сыйлап бір-біріне жақсы тілектерін айтады. «Мозайка әдісі» бойынша, сурет арқылы сыныпты 2 топқа бөлемін. Топ басшысы сайланады. «Бағалау парақшасын» топ басшысы таратады. 1-Элементтер 2-Массивтер "Миға шабуыл" әдісі арқылы оқушылар үй тапсырмасын пысықтау.Екі топ үй тапсырмасына байланысты бір-біріне сұрақ қояды (әр топ берілген сұраққа белгіше көтеріп, тез жауап беру керек). 1.Ақпаратты іздеу дегеніміз не? 2.Массивтегі деректер қандай әдіспен реттеледі? 3.Массивтегі элементтерді іздеудің қарапайым тәсілі қалай аталады? 4.Қандай сан ең үлкен және ең кіші деп аталады? 5.Ең үлкен және кіші элементтерді іздеу шарттары бір-бірінен қалай ерекшеленеді? 6.Тізімдер үшін қандай кірістірілген функциялар қолданылады? 7.Кірістірілген функциялар программаны жазуды қалай жеңілдетеді? | | ||
Сабақтың ортасы 7 минут 6 минут 8 минут 5 минут | Жаңа сабақ «Элементердің орындарын ауыстыру» тақырыбында бейне материал көрсетемін. Жаңа сабақты түсіндіру барысында оқушылар өз жұмыс дәптерлеріне қажетті мағлұматтарды жазып алады. Жаңа тақырыпты «Ойлан,топтас,талқыла» әдісі арқылы топқа тапсырмалар беріледі. Әр топ берілген тапсырма бойынша постер қорғайды. 1-тапсырма.Топтық жұмыс. 1-топ «Элементтер» тобына Кесте элементтерінің санын немесе қосындысын табу туралы айтады. 2-топ «Массивтер» тобына Массив элементтерінің ішінен ең үлкенін немесе ең кішісін табу туралы айтады. Дискриптор: 1.Кесте элементтерінің санын немесе қосындысын табады. 2.Массив элементтерінің ішінен ең үлкенін немесе ең кішісін анықтайды. ҚБ: Оқушылар өзара бағалау жүргізеді. 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Өз жұбыңды тап» әдісі арқылы іргелес отырған оқушымен жұптарға бірігеді және әр жұп бір бірінен таныстырылымда көрсетілген ақпараттар бойынша сұхбат алады. Ары қарай әр оқушы өз жұбының берген сұхбатымен топта бөліседі. - Жұбыңмен бірге есептерді шешу үшін талдау жүргізеді. - Элементтердің орын ауыстыру процесі қалай жүргізіледі. Дискриптор: 1.Элементтердің орнын ауыстырады. 2.Айнымалы ретінде қолданады. 3.Элементтер өзара орын ауыстырады. ҚБ:Оқушылар өз-өздерін бағалайды. «Жапондық бағалау» әдісі 3-тапсырма. Жеке жұмыс компьютерде орындау. 1.Қосымша айнымалыға ең кіші мәнді меншіктеңдер. 2.Ең кіші индекс бойынша ең үлкен тізімді жазыңдар. 3.Қосымша айнымалыда сақталған ең үлкен мәнді индекс бойынша жазыңдар. Дискриптор: 1.Қосымша айнымалыға ең кіші мәнді меншіктейді. 2.Ең кіші индекс бойынша ең үлкен тізімді жазады. 3.Қосымша айнымалыда сақталған ең үлкен мәнді индекс бойынша жазады. Сабақты қорытындылау мақсатында: «Қар лақтыру» әдісі арқылы сабақ барысында алған ақпараттары бойынша бірінші жеке-жеке ой қорытып, ары қарай жұпта, содан кейін топта талқылап қорытындысын жасайды. Сонымен қорыта келсек бүгінгі сабақта айтылған негізгі ұғымдар мыналар болып табылады:
| Bilimland.kz Атамұра баспасы, Информатика 9-сынып 138 бет | ||
Сабақтың соңы 4 минут | Сабақ соңында оқушылар «көңіл-күй кемпірқосағы» әдісі арқылы рефлексия жүргізеді: Маған қызыты болды… Біз бүгін сабақта реттедік…. Мен бүгін түсіндім… Мен бүгін білдім… Мен бүгін үйрендім… Маған қиын болды… Келесі сабақта мен білгім келеді … | | ||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||
-Оқушыларға қолдау көрсету мақсатында оқушыларға алдыңғы тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін. -«Миға шабуыл» әдісімен жалпы оқушыларды қамтып үй тапсырмасын сұрау. - «Ойлан,топтас,талқыла» әдісімен топтық тапсырмалар орындап постер қорғайды.. - «Өз жұбынды тап» әдісі арқылы өз жұбымен жұптасып берілген тапсырманы орындайды. - «Қар лақтыру» әдісі бойынша қорытындылап,кері байланыс жасалады. Қосымша тапсырмалар : Kahoot арқылы тест тапсырмаларын орындайды. | -Қолдау жасау; -Оқушылар өзара бағалайды; -Дискриптор бойынша өзін-өзі бағалауы; -Практикалық жұмыс қалыптастырушы бағалау ретінде жүзеге асады. | Оқушылардың техника қауіпсіздік ережелерін сақтауды талап етемін. Оқушылардың ДК алдында дұрыс отыруын қадағалау.Әлеуметтік эмоционалдық кедергілердің болмауын қадағалаймын. |
Атамұра баспасы,
Информатика
9 сынып
138 бет
4.6 сурет
Атамұра баспасы,
Информатика
9 сынып
140 бет
3 тапсырма