Файл: Парасаттылы жне деп блімі Мектеп.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.03.2024

Просмотров: 10

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Қысқа мерзімді жоспар

Парасаттылық және әдеп бөлімі

Мектеп: № 33 мектеп-лицей

Күні: 22.09.2022ж

Мұғалімнің аты-жөні: Қыдық А.А.

Сыныбы: 5 «А,Ә,Б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ата-бабадан қалған ілтипат – отбасының негізі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

Отбасы тату – тәтті болуының адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіре отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу.

Сабақтың мақсаты:

Барлығы: Отбасы құндылығының мәнін түсінеді. Өздерінің отбасындағы рөлін анықтайды.

Басым бөлігі: Ата-бабадан қалған отбасылық дәстүрлерді біледі.

Кейбірі: Өздерінің отбасылық құндылықтарымен таныстыра алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

8 мин.

І.Ұйымдастыру кезеңі:

Сыныпта жағымды атмосфера орнату

Жағымды көңіл – күйге келу.

«Ергежейлілер мен алыптар»

Барлығы шеңбер болып тұрады. «Алыптар» деген команда кезінде

бәрі түрегеліп тұрады, «ергежейлілер» деген кезде – бәрі отыруы

керек. Жүргізуші оларды шатастыру үшін «Алыптар» деген кезде өзі отыра қалады.

Топқа бөлу. Сабаққа байланысты тірек сөздерді қорапшадан ашып оқушыларға алуға ұсынып, топқа қалай бөлінетінін сұраймын.

Тірек сөздің соңындағы санмен бөлінетінін табады.(сынып төрт топқа бөлінеді)


Жаңа сабаққа кіріспе



1.Видео көрсетілім

«Бақытты отбасы үлгісі» бейнежазба көрсетіледі.

2.Мұғалім сабақтың тақырыбын айта кетіп, оқу мақсатымен таныстыру


Бейнежазба мазмұны бойынша сұрақтарға жауап алу;


Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

28 мин.




1-тапсырма.

Сұрақтар: 1. “Отбасы жарастығы”, “Отбасы бақыты”, “Отбасы қуанышы” деген ойларды қалай түсінесің?

2. Адамдар отбасындағы сыйластыққа қалай қол жеткізе алады?

3. Өзіңіз шеше алмаған жағдайдың дұрыс шешімін табу үшін ата – анаңызбен еркін сыр бөлісе, ақылдаса аласыз ба?



Сұрақтарға жауап береді. Дәптерлеріне жазады.

Ақпараттың нақтылығы Нақты ақпаратты бере алады

2 Идеяны беру құралы Идеяны түрлендіріп түсіндіре алады

3 Безендірілуі Эсетикалық талапқа сай безендіре алады








2-тапсырма.

1 – топ Алдарыңдағы қағаздарды пайдаланып, күн шуақтарын

жасаңдар. Жасаған күн шуағына отбасында үйлесімділік тізімін

жазып күнге орналастырыңдар.

(Мейірімді,бақытты,жарасымды,өнегелі,тату,үлкен,тәрбиелі тб).

2 – топ

Отбасы ережелерін құрыңыздар!

3-топ

Отбасына байланысты ата-бабаларымыздан қалған нақыл сөздерді жазыңыз.


А) сұрақ – жауап

Ә) Әр топ өз жұмыстарын қорғау

Ақпараттың нақтылығы Нақты ақпаратты бере алады

2 Идеяны беру құралы Идеяны түрлендіріп түсіндіре алады

3 Безендірілуі Эсетикалық талапқа сай безендіре алады





Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

9 мин.




Сұрақтар:

Нені білдім?

Нені білгім келеді?

Не туралы білмеймін?

Оқушылар өз ойларын айтып талқылайды.

Сұрақтарға қорытынды жасап нақты жауап береді










Қысқа мерзімді жоспар

Парасаттылық және әдеп бөлімі

Мектеп: № 33 мектеп-лицей

Күні: 21.10.2022ж

Мұғалімнің аты-жөні: Қыдық А.А.

Сыныбы: 5 «А,Ә,Б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дастархан басында

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

Дастархан басында әдептілік сақтау, өзін-өзі ұстау мәдениетін ұқтыру, ретсіз тамақтанудың зияндылығын меңгерту, гигиеналық ережелерді күнделікті сақтауға баулу.

Сабақтың мақсаты:

Барлығы: Дастархан басында сақталыну керек әдеппен танысып меңгереді

Басым бөлігі: Дастархан басында ас ішу мәдениетін қалыптастырады

Кейбірі: Қазақ халқының ырым-тиым сөздерін меңгереді

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

8 мин.

І.Ұйымдастыру кезеңі:

Сыныпта жағымды атмосфера орнату

Жағымды көңіл – күйге келу.

«Ергежейлілер мен алыптар»

Барлығы шеңбер болып тұрады. «Алыптар» деген команда кезінде

бәрі түрегеліп тұрады, «ергежейлілер» деген кезде – бәрі отыруы

керек. Жүргізуші оларды шатастыру үшін «Алыптар» деген кезде өзі отыра қалады.

Топқа бөлу. Сабаққа байланысты тірек сөздерді қорапшадан ашып оқушыларға алуға ұсынып, топқа қалай бөлінетінін сұраймын.

Тірек сөздің соңындағы санмен бөлінетінін табады.(сынып төрт топқа бөлінеді)


Жаңа сабаққа кіріспе



  1. Дұрыс тамақтану үшін тамақтанудың гигиеналық ережелерін сақтау керек. Тамақ ішер алдында қолды жуу керек. (қолды жуу суреті)

  2. Тамақты жиі қабылдау майлы, тәтті, тұзды тағамдарды пайдалану зиянды әдеттерге жатады. Олардың бірі семіздікке, кейбіреуі асқазан, бауыр, бүйрек ауруларына әкеп соқтырады. (семіз, бауыр, бүйрек, асқазан) Тамақты жақсы ұста. Тамақты ішкен кезде сөйлеме.

  3. Тамақтың жақсы ішуіне тағамның сыртқы түрі, иісі, үстел әзірлігі де әсер етеді. (Дастархан әзірі)

  4. Үстелде отырғанда өзіңді жақсы ұста, тамақ ішкен кезде сөйлеме, тамақты жақсылап шайна, әдептілік сақта. (дастархан басында өзіңді жақсы ұста, тамақты шайнау)

  5. Ретсіз тамақтану (кейде ерте, кейде кеш) көбінесе асқазан ауруына шалдықтырады. Белгіленген уақытқа сәйкес тамақ ішіп үйренсе, сол уақытқа сәйкес асқорыту сөлдерінің бөлінуі қалыптасады. Бұл ағзаның жұмысын жеңілдетіп астың жақсы қорытылуына жағдай туғызады. Ретсіз тамақтану 8.00 де, 13.00 де, 20.00 де, тамақты ұйқыға дейін 2 сағат бұрын ішу керек. Бата беру.

  6. Тамақты ұйқыға дейін екі сағат бұрын ішу керек.




Әңгімелеу бойынша сұрақтарға жауап алу


Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

28 мин.




1-тапсырма.

«Дастархан әдебі» бейнежазбаны көру



Бейнежазба бойынша сұрақтарға жауап береді. Дәптерлеріне жазады.

Ақпараттың нақтылығы Нақты ақпаратты бере алады

2 Идеяны беру құралы Идеяны түрлендіріп түсіндіре алады

3 Безендірілуі Эсетикалық талапқа сай безендіре алады









А) сұрақ – жауап

Ә) Әр топ өз жұмыстарын қорғау

Ақпараттың нақтылығы Нақты ақпаратты бере алады

2 Идеяны беру құралы Идеяны түрлендіріп түсіндіре алады

3 Безендірілуі Эсетикалық талапқа сай безендіре алады





Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

9 мин.




Сұрақтар:

Нені білдім?

Нені білгім келеді?

Не туралы білмеймін?

Оқушылар өз ойларын айтып талқылайды.

Сұрақтарға қорытынды жасап нақты жауап береді









Қысқа мерзімді жоспар

Парасаттылық және әдеп бөлімі

Мектеп: № 33 мектеп-лицей

Күні: 24.11.2022ж

Мұғалімнің аты-жөні: Қыдық А.А.

Сыныбы: 5 «А,Ә,Б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Өз Отанымды мақтан тұтамын!

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

Оқушылар бойына «Қазақстан – менің Отаным, оның мен үшін жауапты екені сияқты мен де ол үшін жауаптымын» деген қарапайым ойды сіңіру.

Бағалау критерийі

Өзінің әрекетіне жауапкершілікпен қарайды

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік, Отансүйгіштік құндылықтары қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

8 мин.

І.Ұйымдастыру кезеңі:

Сыныпта жағымды атмосфера орнату

Жағымды көңіл – күйге келу.

«Ергежейлілер мен алыптар»

Барлығы шеңбер болып тұрады. «Алыптар» деген команда кезінде

бәрі түрегеліп тұрады, «ергежейлілер» деген кезде – бәрі отыруы

керек. Жүргізуші оларды шатастыру үшін «Алыптар» деген кезде өзі отыра қалады.

Топқа бөлу. Сабаққа байланысты тірек сөздерді қорапшадан ашып оқушыларға алуға ұсынып, стикерлердегі жазу арқылы топқа бөлінеді (сынып үш топқа бөлінеді)


Жаңа сабаққа кіріспе



1.Видео көрсетілім

«Менің отаным-Қазақстан!»

Бейнежазба мазмұны бойынша сұрақтарға жауап алу;


Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

28 мин.




Жаңа тақырыпты талдау.

 1 – топ – «Отан».

2 – топ – «Білім».

3 - топ- «Болашақ».

Әр топқа сұрақтар тарату.

1 – топ – «Отан».

  1. Отан деген не, кім қалай түсінеді?

  2. Біздің Отанымыз қалай аталады?

  3. Тәуелсіздік күні қашан аталып өтіледі?


2 – топ – «Патриот».

  1. Қазақстан Республикасы қандай мемлекет?

  2. Қазақстан Республикасының президенті кім?

  3. Қазақстан Республикасында қанша ұлт өкілдері тұрады?


 3 - топ- «Болашақ»

  1. Мемлекеттік рәміздерімізді атаңыз?

  2. Біздің мемлекеттік тіліміз?

  3. Отанымыздың бас қаласы?


Топ бойынша постер жасап қорғау! Сұрақтарға жауап беру.

Ақпараттың нақтылығы Нақты ақпаратты бере алады

2 Идеяны беру құралы Идеяны түрлендіріп түсіндіре алады

3 Безендірілуі Эсетикалық талапқа сай безендіре алады





Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

9 мин.




“ Туған жеріңе не бересің? ”ойыны

Әр оқушы әр әріпті қолдарына ұстап айтады.(Болашағым  -Қазақстаным!)

Б- білімімді арнайтын
О- отанымды қорғайтын
Л- лаңкестікті даттайтын
А- адалдықты жақтайтын
Ш- шуағымды шашатын
А- асулардан асатын
Ғ- ғарыш сырын меңгерген
Ы- ынтымақты тең көрген
М- менмендікті жек көрген
Қ- қазаққа қызмет ететін
А- арманына жететін
З- заңды жақсы білетін
А- алға қарай жүретін
Қ- қайырымды елімнің
С- салтанатты жерімнің
Т- толықтырам сенімін
А- абыройын,жігерін
Н- намысын қолдан бермейтін
Бәрі: Мен боламын еңбекқор,
Болашағы елімнің!


Оқушылар өз ойларын айтып талқылайды.

Сұрақтарға қорытынды жасап нақты жауап береді










  1. – топ – «Отан».

  1. Отан деген не, кім қалай түсінеді?

  2. Біздің Отанымыз қалай аталады?

  3. Тәуелсіздік күні қашан аталып өтіледі?



  1. – топ – «Патриот».

  1. Қазақстан Республикасы қандай мемлекет?

  2. Қазақстан Республикасының президенті кім?

  3. Қазақстан Республикасында қанша ұлт өкілдері тұрады?



  1. - топ- «Болашақ»

  1. Мемлекеттік рәміздерімізді атаңыз?

  2. Біздің мемлекеттік тіліміз?

  3. Отанымыздың бас қаласы?


Отан дейміз от жаққан жерімізді,

 Отан дейміз өсірген елімізді.

Отан дейміз туған жер,

 атамекен – Биік тау,

 орман, тоғай көлімізді.

Отан дейміз кең-байтақ астананы,

Жасыл жайлау, жаңа жол, жас қаланы.

 Отанның шеті де жоқ, шегі де жоқ,

 Ол бірақ өз үйіңнен басталады.

Отан- тарих,

 Отан – тіл,

Жасаған елің, өз- халқың.

Отан – өлең, Отан-жыр,

 Көтерген көкке ел даңқын.

Отан – сенің ата-анаң,

Отан – досың, бауырың,

 Отан – өлкең, астанаң,

Отан – аудан, ауылың.