Файл: 1 1есепті сызба, сурет, ысаша жазба трінде модельдеуесепті шешу шін тірек сызбасын тадау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 27.03.2024

Просмотров: 6

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Математика

Бөлім:

Саяхат

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

1 сынып




Сабақтың тақырыбы:

69 сабақ. Есептер шығару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.5.1.1**есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде модельдеу/есепті шешу үшін тірек сызбасын таңдау;

Сабақтың мақсаты

Есеп шығаруды үйренеді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут


Өткенді пысықтау

5 минут

Сабақ

тың ортасы

20 минут

Сергіту сәті

2 минут


Сабақты қорыту

6минут

Қосымша тапсырма

2 минут


Кері байланыс

5 минут



Психологиялық ахуал қалыптастыру


Өткенді пысықтау

«Менің қысқы саяхатым» тақырыбына әңгімелесу

Өздері болған жері тураы айтып береді


Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

1-тапсырман

Есептер құрастыр және шығар.

Былай баста:

Тұрақта 10 велосипед болды. Серуендеу үшін ...

Оқушылар есептің қысқаша жазбасы мен суретке қарап есеп құрастырады.

Болды - 10 в.

Алып кетті - 4 в.

Қалды -? в.

Шешуі:

10 – 4 = 6 (в.)

Жауабы: 6 велосипед қалды.

Есептің шартына сәйкес келетін тірек сұлба мен сызбаны толтыруы қажет.

Өзіндік жұмыс

2-тапсырма

Есептерді шығарады.

Ол үшін бірінші есептің нені табуға берілгенін анықтайды (Қосындыны).

Екінші нені табуға берілген есептің түрі? (Қанша қалғанын табуға)

а) Қыз - 5

Ұл – 4 ?б.

Шешуі: 5+4=9

Жауабы: 9 бала.

ә) Шықты – 9 б.

Жетті – 6 б.

Қалды - ?б.

Шешуі: 9–6=3

Жауабы: 3 бала.
Дәптермен жұмыс


ЕБҚ

Заңдылық бойынша орында



ЕҚБ

Мәнін тап



«Нейрожаттығу» әдісі

Жұптық жұмыс

3-тапсырма

Есепте. Досыңнан тексеруін сұра. Екі бағанын есептеуді ұсынса болады.

Ондықтарды қосуды және азайтуды орындайды.

100 – 100=0 70 + 20=90

60 + 20=80 40 – 20=20

80 + 10=90 40 + 20=60

Зерттеушілік тапсырма

4-тапсырма

«Сиқырлы» сандарды тап.

Бірінші өрнекте бірдей үш велосипедтің қосындысы 90-ға тең. Қандай бірдей үш қосылғыштардың қосындысы 90-ға тең? (30)

30+30+30=90

Енді үшінші өрнекті қарастырамыз.

Екі велосипедтің қосындысы 50-ге тең.

Бірінші велосипед, яғни бірінші қосылғыш белгілі, ол 30-ға тең. Қосуға кері амал азайтуды пайдаланып екінші қосылғышты табамыз.

50-30=20

Осыдан кейін екінші өрнекті қарастырамыз.

Екі қосылғыш белгілі, үшінші қосылғышты табу үшін азайту амалын пайдаланамыз.

20+20=40

80-40=40

Жауабы: Сиқырлы сандар – 40, 30, 20.

ҚЖ:

Математикалық боямақ


Кері байланыс



Амандасып алады

Өздерінің қыдырған жерлері туралы баяндайды

Есепті шығарады

Есепті өз бетінше шығарады


Дәптермен жұмыс жасайды

Математика

лық заңдылықты меңгереді

Есептеу жүргізеді


Есептеу жүргізеді

Сиқырлы сандарды табады

Зерттеушілік тапсырма орындайды

Боямақты бояйды
Кері байланыс жасайды




Тамаша!

Дескриптор:

Есептің сұлбасын (қысқаша шартын) құрады

Өрнек құрып, мәнін есептейді



Дескриптор:

Қосудың мәнін есептейді

Азайтудың мәнін есептейді

Дескриптор.

Есеп құрастырады

Есепті өз бетінше шығарады

Тамаша жұмыс деп есептеймін!


Сен нағыз математиксің!


Жаттығу жасайды
Дескриптор:

Ондықтарды қосуды және азайтуды орындайды.

Амалдарды орындауды біледі
Дескриптор:

Қоңыр велосипедтің орнындағы санды табады

Қара велосипедтің орнындағы санды табады

Сары велосипедтің орнындағы санды табады




Керемет жұмыс!





Суреттер

Қазақстан

ның көрнекті жерлерінің суреттері




Оқулық

Суреттер


Таратпа парақ

Таратпа парақ


Оқулық


Суреттер




Оқулық

Суреттер

Кері байланыс парағы



Ресурстар:




















Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Математика

Бөлім:

Саяхат

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

1 сынып.




Сабақтың тақырыбы:

№70-сабақ. Кері есептер / Велосипедпен саяхатқа шығу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.5.1.5 қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару

Сабақтың мақсаты

Қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдауды үйренеді

Кері есеп құрастыруды меңгереді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут

Өткенді пысықтау

5 минут

Сабақ

тың ортасы

20 минут

Сергіту сәті

2 минут

Сабақты қорыту

6минут

Қосымша тапсырма

2минут

Кері байланыс

5 минут



Психологиялық ахуал қалыптастыру

Балалар, сендердің қайсысың велосипедпен саяхаттадыңдар? Велосипедпен қанша алысқа дейін бардындар? Біздің кейіпкерлер велосипедпен орманға жол тартты.

Орманда не істеуге болады? (Саңырауқұлақ теру). Саңырауқұлақ тергенде нені есте сақтау керек? (Саңырауқұлақтардың жеуге жарамдысы және жеуге жарамсыздары болады). Қандай саңырауқұлақтарды білесіңдер?

Өткенді пысықтау

«Саңырауқұлақ теру» ойыны

Саңырауқұллақтың артындағы амалдарды орындайды

20+50 10+40

30-10 20+60

100-80 90-70

Жаңа тақырып

№1 тапсырма

Саңырауқұлақты (ағаштарға жабысып өсетін және қызыл-сары түсті саңырауқұлақтарды) әртүрлі геометриялық фигуралармен немесе пішіндермен алмастыруға болады. Оқулық бойынша және тақтадағы жұмыспен бір мезгілде балалар дәптерге есептердің шешулерін – өрнектерді жазады.

Ереже

Мұндай есептерді кері есептер деп атайды.

Есептің шартындағы белгілі шама ізделінді шамаға

айналатын есепті берілген есепке кері есеп деп

атайды.

2-тапсырма

«Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі.

№2 тапсырма

Өзін-өзі тексеруді жүзеге асырылады.

Орындап болған соң, балалар сұлбаларын өзара салыстырады, кері есептердің маңызын түйсіне отырып, ұқсастықтар мен айырмашылықтарды баяндап айтады.

А)



Шешуі:

10+20=30 (с.)

Жауабы: 30 саңырауқұлақ

Ә)



Шешуі:

30-10=20 (с.)

Жауабы: 20 саңырауқұлақ
ЕБҚ және ЕҚБ

Б)


Шешуі:

30-20=10 (с.)

Жауабы: 10 саңырауқұлақ

Спорттық жаттығулар жасату

Өзіндік жұмыс

№3тапсырма

Есепте.
30 + 20= 50 90 - 70= 20

70 - 40= 30 80- 40= 40

60 - 30= 30 100 -60 = 40

10 + 80=90 30+40=70

ФС тапсырмасы

№4тапсырма

«Математикалық жарыс».


ҚЖ:

Қай фигураға ұқсайды?Сызықпен қос.






Сабаққа ынталанады

Ойын ойнайды


Есептер құрастырады

Ережемен танысады

Оқушылар мұғалімнің жетекшілігі

мен есеп шығарады, дәптерде сұлбаны толтырады
Дәптермен жұмыс жасайды

Бірлескен жұмыс орындайды

Жаттығу жасайды


Амалдарды орындайды

Есептеуден жарысады

Қосымша жұмыс жасайды


Кері байланыс береді






Дескриптор:

Амалдарды орындайды

Ондықтарды қосу мен азайтуды біледі

ДескриптоР:

Есептің сұлбасын (қысқаша шартын) құрады

Өрнек құрып, мәнін есептейді

Есептің жауабын жазады




Дескриптор:

Есеп шығарады, дәптерде сұлбаны толтырады

Есептің шешу амал таңбасын таңдайды

Өрнек құрып, мәнін есептейді


Жарайсың!
Мықтылық жасадыңдар!


Дескриптор:

Қосудың мәнін есептейді

Азайтудың мәнін есептейді


Дескриптор.

Амалдарды ретімен орындайды

Шыққан нәтижені атайды




Жарайсыңдар!

«Тазалық» әдісі

Орман

Саңырауқұлақ туралы суреттер

Саңырауқұ

лақ кеспе парақтары
Оқулық



Суреттер

Ереже жазылған плакат




Оқулық

Жаттығулар

Оқулық

Оқулық

Оқулық
Суреттер

Таратпа парақтар


Кері байланыс тақтасы














Білім беру ұйымының атауы

Ақсу мектеп- бөбекжай- балабақша кешені

Пәні:

Математика

Бөлім:

Саяхат. Салт- дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:

Аблай Қ.А

Күні:

19.01.2023

Сынып:

1 сынып




Сабақтың тақырыбы:

№71 сабақ. Есептер шығару / Атпен саяхатқа шығу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.5.1.5 қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару

Сабақтың мақсаты

Қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдау

Кері есеп құрастыру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут

Өткенді пысықтау

5 минут


Сабақ

тың ортасы

20 минут

Сергіту сәті

2 минут

Сабақты қорыту

6минут

Кері байланыс

5 минут



Психологиялық ахуал қалыптастыру

Араларыңда түйені көргендерің бар ма?

Түйелерді тағы қалай атайтынын білесіңдер ме?

«Түйе» сөзі айтылса, бірден «шөл кемесі» деп қосып қояды.

Оны неге бұлай атайды?

Жүктерді шөл мен далада таситын түйелер тобы қалай аталады? (Керуен.)

Жолдар төселмеген жерлерде бұл қозғалыстың жалғыз тәсілі.

Өткенді пысықтау

Мұғалім оқушыларға тапсырма ұсынады.

Аквариумда 13 алтынбалық және 4 семсербалық бар. Аквариумда барлығы неше балық бар?

Есепте не белгілі?

Есепте не белгісіз?

Қандай амалдың көмегімен қалған балық санын табуға болады?

Шешуі:

13+4=17 (б.)

Жауабы: 17 балық бар.

Жаңа тақырып

«Миға шабуыл» стратегиясы.

ФС тапсырмасы

№1 тапсырма

Бірінші есепте не белгілі?

Есепте нені табу қажет?

Есептің сұрағына жауап беру үшін не істеу қажет?

Есеп қандай амалмен орындалады? Неге?

Екінші есептің шарты қандай? Есептің сұрағы қандай?

Үшінші есепте не берілген? Шарты қандай?

Олардың бәрі бірдей ме? (Өрнектердегі сандар бірдей және өзара байланысқан).

Ұқсастықтары неде? (Есептердің ұқсастығы бір керуен туралы айтылуында)

Айырмашылықтары неде? (Есептердің айырмашылықтары берілгендердің кейбірінің жәнеесептер сұрағының орын ауыстыруында).

Мұндай есептерді қалай атаймыз? (Кері.)
А) Шешуі:

20+10=30 (т.)

Жауабы: екі керуенде барлығы 30 түйе бар.

Ә) Шешуі:

30-10=20 (т.)

Жауабы: бірінші керуенде 20 түйе бар.
ЕҚБ

Б) Шешуі:

30-20=10 (т.)

Жауабы: екінші керуенде 20 түйе бар.

.
ЕБҚ:

Жануарларға өзеннен сүйікті асын алуға көмектес



Жаттығулар орындайды
Өзіндік жұмыс

2-тапсырма

Тапсырманы өзбетімен орындайды.

Бірінші түйе – 40кг

Екінші түйе - 50 кг ?

Шешуі: 40+50=90кг

Жауабы: 90кг жүк артылды.

Жұптық жұмыс

3-тапсырма

Суреттер бойынша есеп құрастыр


Шешуі:

3+1=4

Жауабы: Барлығы 4 ат болды

Зерттеушілік тапсырмасы

4-тапсырма

«Сиқырлы сандарды тап» ойыны

Бірінші суреттен мынадай қорытынды жасайды.

Бірінші өрнекте бірдей үш түйе қосындысы 90-ға тең. Қандай бірдей үш қосылғыштардың қосындысы 90-ға тең? (30)

30+30+30=90

Енді екінші өрнекті қарастырамыз. Бір түйе мен екі сиырдың қосындысы 50-ге тең. Бір түйе, яғни бірінші қосылғыш белгілі, ол 30-ға тең. Қосуға кері амал азайтуды пайдаланып екі қосылғыштың қосындысын табамыз.

50-30=20

Екі қосылғыш қосындысы 20-ға тең болса, онда олардың әрқайсысы 10-ға тең болады.

10+10=20

Жауабы: Сиқырлы сандар – 30, 10.
ҚЖ:

Есеп құрастыр





Түйе туралы айтады
Керуен сөзімен танысады

Тапсырманы орындайды

Есептің шығарылу жолын үйренеді
Есеп құрастырады

Шешуін табады


Есепті шығарады

Жеке жұмыс жасайды

Қимыл-қозғалыс жасайды


Өзіндік жұмыс орындайды

Жұптық жұмыс орындайды

Зерттеушілік тапсырмасын орындайды

Жауаптарын айтады

Есеп құрастырады


Кері байланыс жасайды






Дескриптор:

Есептің қысқаша жазбасын жазады

Есептің сұлбасын жасай алады



Мадақтап отыру

Дескриптор:

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Есептердің ұқсастығы мен айырмашылығын ажыратуды үйренеді.



Тамаша жұмыс!


Дескриптор.

Есепті шығарады, кері есептер құрастырады. Олардың біреуін шығарады.

Дескриптор:

Суреттер бойынша есеп құрастырады

Есепті шығарады, жауабын жазады



Дескриптор:
Түйе мен сиырдың орнына жасырынған сандарды табады

Жылқы пен тағаның орнына жасырынған сандарды табады



Тамаша!


«Бағдаршам» әдісі


Түйе

Керуеннің суреттері

Есеп сұлбасы


Оқулық




Оқулық


Есеп сұлбасы

Оқулық
Суреттер


Есеп сұлбасы

Оқулық



Оқулық


Суреттер

Оқулық

Кері байланыс тақтасы



















Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Математика

Бөлім:

Саяхат

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

1 сынып




Сабақтың тақырыбы:

№72 сабақ. Есептер шығару.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.5.1.1**есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде модельдеу/есепті шешу үшін тірек сызбасын таңдау;

1.5.1.5 қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару.

Сабақтың мақсаты

Есептің сәйкес сұлбасын таңдау

Есептер шығаруды үйрнеді, меңгереді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут


Өткенді пысықтау

5 минут

Сабақ

тың ортасы

20 минут

Сергіту сәті

2 минут

Сабақты қорыту

8минут

Кері байланыс

5 минут



Психологиялық ахуал қалыптастыру

Әр адам саяхаттағанды жақсы көреді. Жолда көптеген қызыққа кенелуге, адал достар табуға және жай ғана көңіл күйіңді көтеруге болады. Бүгін біз де сендермен бірге Қазақстан қалаларына саяхатқа аттанамыз. Біз қай қалада тұрамыз?

Өткенді пысықтау

Есепте

Жаңа тақырып

ФС тапсырмасы

1-тапсырма

№ 1 тапсырмасындағы суретке қара және онда кескінделген қалаларды ата.

Біздің Республиканың тағы қандай қалаларын білесіңдер?

Кәне, қанша қала білетінімізді санайықшы.

Есептерді шығар. Әрқайсысына есептің қысқаша жазылуы және сызбасын таңда.

А)


Шешуі:

8 – 6=2 (а.)

Жауабы: 2 қала атауы
Ә)


Шешуі:

6+2=8 (а.)

Жауабы: 8 қала атауы

ЕБҚ

Ойлан, ата.




Дене жаттығуларын жасату

.

2-тапсырма

ЕҚБ

а) Ұзындығы 60 см таспадан бір-

неше сантиметр қиып алынды.

Онда тағы 20 см таспа қалды.

Неше сантиметр таспа қиып

алынды?

Болды – 60см

Қалды – 20см

Қиып алды - ? см

Шешуі:

60 – 20=40см

Жауабы: 40см қиып алынды
Өзіндік жұмыс

ә) Таспадан 40 см қиып алынды.

Онда тағы 20 см таспа қалды.

Таспаның ұзындығы қандай

болған?

Ш: 40+20=60

Ж: ұзындығы 60 см болған

в) Ұзындығы 60 см таспадан

40 сантиметр қиып алынды.

Неше сантиметр таспа қалды?

Ш: 60-40=20

Ж: 20см таспа қалды


Жұптық жұмыс

3-тапсырма

Қосынды және айырма жаз.


4-тапсырма

Карточкалардан сан таңда. Қосу мен

азайтуға мысалдар құрастыр.

Кері байланыс





Өз ойларын айтады

Таратпа парақтармен жұмыс жасайды

Қалаларды атайды


Есепті шығарады

Есепт сұлбасына қарап шығарады


Жауабын жазады


Жеке жұмыс жасайды

Жаттығу жасайды

Жеке жұмыс орындайды

Есепті өз бетінше шығарады

Кестені толтырады

Мысалдар құрастырады

Кері байланыс жасайды




Дескриптор:

Тапсырмаларды талапқа сай орындайды

Амадарды орындай алады



Дескриптор:

Есептің қысқаша жазылуы мен сызбасын таңдайды, есепті шығарады





Тамаша!



Керемет!

Дескриптор.

Қосу амалына мысал құрастырады

Азайту амалына мысал құрастырады

Тапсырманы өз бетінше орындайды




Дескриптор.

Қосынды және айырма жазадыжәне олардың мәнін табады.

Қалай тексеру керектігін түсіндіреді.

Дескриптор.

Сандарды таңдайды

Оардан мысалдар құрастырады


Сабақ туралы ойларын бір ауыз сөзбен жазады




Қазақстан қалалары

Суреттер

Оқулық


Есеп сызбасы



Жұмыс парағы




Оқулық

Есеп сұлбасы

Кесте

Оқулық
Карточкалар

Кері байланыс парақтары