Файл: Тарау немесе блім атауы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 7

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Тарау немесе бөлім атауы:




Мұғалімнің аты-жөні:

Тоқтарбекова Айдана Ерболатқызы

Пән/Сынып:

10 сынып қатысқаны- қатыспағаны-

Күні:

30.01.2023

Сабақтың тақырыбы:

№5 зертханалық тәжірибе. «Галогендердің қасиеттерін зерттеу және сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау».

Оқу мақсаты:

10.2.1.7 галогенид – иондарын тәжірибе жүзінде анықтауды жоспарлау.

Сабақ мақсаты:

галогенид – иондарын тәжірибе жүзінде анықтау;

галогенид иондарымен реакция теңдеулерін жазу;

Бағалау критерийі:

-Хлорсутек қышқылының күміс нитратымен әрекеттесуін бақылап, молекулалық, иондық реакция теңдеуін құрастырады;

-Натрий бромидінің күміс нитратымен әрекеттесуін бақылап, молекулалық, иондық реакция теңдеуін құрастырады;

-Калий йодидінің күміс нитратымен әрекеттесуін бақылап, молекулалық, иондық реакция теңдеуін құрастырады;

-Картоп пен йодтың әрекеттесуін бақылап, қорытынды жазады;

Кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

Сәлеметсіздер бе?

Жағымды орта қалыптастыру.

Дене мүшемізге байланысты тілек айту.

Мысалы, бас-басымыз аман болсын

Көз- көзіміз тек жақсылықты көрсін


Сәлемдеседі.

Дене мүшесіне байланысты тілектер айтады.





ДК экраны




Жаңа сабақ


Үй тапсырмасы бойынша:

Есептерді тексеру

Өткен тақырып бойынша :

«Өзіндік ойын» әдісі (попкорн қорабының ішінде)

Оқушылар ұяшықтарды таңдайды, ішінде тақырыпқа қатысты сөздер болады. Оқушылар сол сөзге қатысты сұрақ құрау керек

Сөздер:

  1. Фтор

  2. Галоген

  3. Тотығу

  4. Тотықсыздану

  5. Тұзтудырушы

  6. Хлор

  7. Бром

  8. Йод


Сабағымыздың тақырыбы:

5 зертханалық тәжірибе. «Галогендердің қасиеттерін зерттеу және сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау».

-Бүгін біз галогендерге байланысты иондарын анықтауға арналған зертханалық тәжірибе жұмысын жасаймыз. Тәжірибе жасамас бұрын қауіпсіздік ережесімен танысайық.

-Қандай қауіпсіздік ережесін білесіздер?
Қауіпсіздік ережелері


  1. Лабораторияда және кабинетте тек химия пәнінің мұғалімі бар кезде әрі оның рұқсатын алып жұмыс істеу керек.

  2. Алдымен әрбір орындалатын жұмыспен танысып, ондағы қолданылатын заттардың қасиеттерімен, құрал-жабдықтардың нақты өздерімен танысып, әрі не үшін қолданылатынын айқындап алу керек.

  3. Кез келген жұмысты орындаудан бұрын оқушы үстіне арнайы жұмыс халатын киіп, қажет болса көзіне қорғауыш көзілдірік, тіпті газтұтқыш арнайы тұмылдырық киіп алғаны дұрыс. Аяқкиімінің де жан-жағы жабық болғаны жөн, қолға арнайы қолғап кию де қажет болуы мүмкін. Егер оқушының шашы ұзын болса, оны жинап қою керек.

  4. Тәжірибеге кірісердің алдында жұмыс үстелінің үстінен артық дүниені, соның ішінде оқулықтар мен басы артық қағаздарды шетке алып қою керек.

  5. Реактив салынған ыдыстың сыртында жазылған заттың формуласын кем дегенде екі рет қарап, іздеп отырған затың дәл сол ма айқындап алған жөн.

  6. Реактивтерді қолмен ұстауға, дәмін татып көруге болмайды. Егер газ күйіндегі заттың иісін сезгің келсе, оның ыдысын мұрыннан алысырақ ұстап, аздап желпіп көруің керек. Оны дұрыс орындауды мұғалім мен лаборант көрсетіп береді.

  7. Реактиві бар ыдыстың аузына үңілмейді, жанынан қарайды. Сынауықтың ашық аузын оқушы өзіне немесе жанындағы адамға қаратып ұстамауы керек.

  8. Артық алынған реактивтің қалғанын таза зат салынған ыдысқа салуға немесе құюға болмайды. Лабораторияда және кабинетте тек таза зат пен таза ыдыстарды қолданатынын үнемі есте ұстаған жөн.

  9. Тәжірибеге қажетті заттарды мүмкіндігінше дәл мөлшерде және аз етіп алыңдар.

  10. Реактивтерді үнемді қолдана білу керек.

абораторияда немесе кабинетте орынсыз жүре беруге, дауыс көтеріп сөйлеуге болмайды, өйткені басқаларға кедергі келтіресіңдер

  1. .Мұғалімнің рұқсатынсыз таныс емес затты алып пайдалануға болмайды.

  2. Жұмыс соңында қолданылған құрал-жабдықтарды, реактивтерді, қыздырғыш құралдарды өз орындарына апарып қою керек.

  3. Ең бастысы өзің білмесең не күмәндансаң, мұғалімнен сұрап алу қажет



Жұмыс барысы:

1-тәжірибе. Үш сынауыққа 2мл хлорсутегінің, натрий бромидінің, калий йодидінің ерітінділерін құйыңыздар. Әр сынауыққа бірнеше тамшы күміс(І) нитратының ерітіндісін қосыңыздар. Не байқадыңыздар?

Тапсырма. Кестені толтырыңыз.

Анықталатын ион

Анықтауға қажетті реактив

Реакцияның молекулалық және иондық теңдеуі

Сапалық реакциялар нәтижесі

Балл

Cl -




























Br -




























I -


































2-тәжірибе.Картоптың бір түйіріне бірнеше тамшы йодтың спиртттегі ерітіндісін тамызыңыздар, не байқадыңыздар?

Тапсырма.

Тәжірибедегі құбылысты түсіндіріп, қорытынды жазыңыз:

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дескриптор:

  • Реактивті дұрыс таңдап, қауіпсіздік ережесін сақтайды – 1балл

  • Сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау жұмысына қажетті құрал-жабдықтарды анықтады – 1балл

  • Хлорсутек қышқылының күміс нитратымен әрекеттесуін бақылап, молекулалық, иондық реакция теңдеуін құрастырды-2балл

  • Натрий бромидінің күміс нитратымен әрекеттесуін бақылап, молекулалық, иондық реакция теңдеуін құрастырды-2балл

  • Калий йодидінің күміс нитратымен әрекеттесуін бақылап, молекулалық, иондық реакция теңдеуін құрастырды-2балл

  • Картоп пен йодтың әрекеттесуін бақылап, қорытынды жазды-1балл

Есептерді тақтаға шығып есептейді
Ұяшықтарды таңдап ішіндегі сөзге байланысты сұрақ құрайды

Сұрақтарға жауап береді

Мұқият тыңдап, естерінде сақтайды.

.

Оқушылар жұбымен жұмыс барысымен танысып, зертханалық жұмысты орындайды.

Кестені толтырады




Мұғалімнің бағалауы

«Дұрыс,бұрыс» әдісі.

Мұғалімнің бағалауы
Бағалау критерийі:
Зертханалық жұмысқа қажетті құрал-жабдықтарды анықтайды;

Хлорид, бромид,йодид иондарымен тәжірибе жасайды;

Зертханалық жұмысты қортындылайды;


ДК экраны,
Презентация

.

ДК экраны,
Презентация

Дк экраны, тапсырмалар жазылған бланк қағаздары




Рефлексия


«Ілгіш» әдісі арқылы сабақты қортындылау.

Сабақтан алған әсерлерін, тәжірибе қортындыларын қағаздарға жазып , ілгіштерге ілу



Сабақтан алған әсерлерін, тәжірибе қортындыларын қағаздарға жазып , ілгіштерге іледі





Ілгіш суреті бар ақ қағаздар,ленталар киім суреті бар қағаз қиындылары.


Үйге тапсырма

20 беттегі 7-тапсырманы орындау.




Күнделікке жазады