Файл: за мерзімді жоспар блімі 10. 3A блім Кпмшелер.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 8

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3A бөлім: Көпмүшелер

Мектеп: Ават орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Амансупиев Р

Сынып: 10ә

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Үшінші дәрежелі көпмүше үшін жалпыланған Виет теоремасы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.2.1.12 Виеттің жалпыланған теоремасын біледі және оны үшінші дәрежелі көпмүшеге қолданады.

Сабақ мақсаттары

  • Үшінші дәрежелі көпмүше үшін Виеттің жалпыланған теоремасын тұжырымдайды.

  • Үшінші дәрежелі көпмүше түбірлері және коэфициенттері арасындағы байланысты бағалауға есептер шығарады.

Жетістік критерийлері

Виет теоремасын дұрыс тұжырымдайды

Өз көпмүшесі үшін αβγ, α + β + γ и αβ + αγ + βγ бағалайды, мұнда α, β және γ көпмүшенің түбірлері

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

көпмүшені көбейткіштерге жіктеген кезде қолданылатын қадамдарды сипаттау үшін математикалық терминдерді дұрыс пайдалану.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Коэффициент, айнымалы, түбір, қалдық, бөлінді, сызықтық көбейткіш, квадраттық көбейткіш, көбейткіштерге жіктеу, көбейткіштердің көбейтіндісі, канондық түрі, көпмүше.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу.

Көпмүше түбірлері және коэфициенттері арасындағы байланыс..

Көпмүше түбірлерінің көбейтіндісі....

Көпмүше түбірлерінің қосындысы....

Құндылықтарды дарыту

Білім ала білуі, жағдаятты талдау, жаңа жағдаяттарға бейімделу, топпен жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу.

Пәнаралық байланыстар

Жоғары дәрежелі теңдеулер кездесетін физика пәнінде қолданылады. Оқушылар тарихи мәліметтер алады

АКТ қолдану дағдылары

Презентацияны және ұсынылған интернет сілтемелері бойынша өздігінен ақпараттарды жүйелеп талдау.

Бастапқы білім

Оқушылар квадрат үшмүшенің түбірлеріне байланысты Виет теоремасын біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Сынып дайындығын тексеру. Үй тапсырмасын талдау. Мұғалім оқушылардан : үй тапсырмасында қандай қиындықтар болды? Не оңай болды? -деген сауалдар қояды. Туындаған сұрақтарға мұғалім жауап береді




Сабақтың ортасы


  1. 1. Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тақырыбын қайталау мақсатында оқушылар келесі тапсырманы орындайды.

1





2





3





4





5





2. Мұғалім оқушыларды сабақ тақырыбымен таныстырады.

).

және - теңдеу түбірлері , ( ) (1)

Дәлелдеу қажет: ; .

Дәлелдеу

Теорема шарты бойынша және - теңдеудің түбірлері (1), демек, , немесе

(2).

Оң және сол бөліктерінің теңдігіне сайкес және с = ,. , онда = - , .

3.Оқушыларды топқа немесе жұпқа бөлу.(кабинет ерекшелігіне байланысты)

Берілгені ; , және - көпмүшенің түбірлері,

Дәлелдеу: ; ; .

Дәлелдеу = ,немесе = x+ .

  1. 4.Бекіту. Тапсырманы әрбір оқушы жеке орындайды, мұғалім сыныпты аралап отырып бақылайды.

Тапсырма №1

Түбірлері 7, -2, 3 болатын және үлкен коэффициенті -5–ке тең үшінші дәрежелі көпмүшені жазыңыз.


http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/3cd1689e-23e9-4c9f-a978-f7428b5d8777

Сабақтың соңы


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

«Үш кезең», оқушы сабақ барысында қай кезеңде өзінің белсенді жұмыс атқарғанын атап өтеді, келесі сабаққа бір ұсыныс жасайды.

Үй тапсырмасы№813




Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Дәлеледуді қажет ететін тапсырмаларды толық және нақты орындау қабілеті жоғары балалар тарапынан күтіледі. Белсенді сынып әдісі арқылы қиналған оқушылар сыныптастары және мұғалім тарапынан қолдау тауып отырадыү

Өтілген тақырып бойынша өзін-өзі бағалау, мұғалімнің бақылауы және бақылау нәтижесінде белсенділігі төмен оқушыларды жұмысқа тарту. Оқулықпен жұмыс барысында өзара бағалау жүзеге асады


Қауіпсіздік техникасы ережелерініңтармақтары





Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.