Файл: Мектеп 1 Тірі азаларды кптрлілігі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 28.03.2024

Просмотров: 5

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Мектеп:

8.1 Тірі ағзалардың көптүрлілігі

Күні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

Жануарлардың басым типтері мен олардың кластары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттар(оқу

бағдарламасына сілтеме)

8.1.1.4- буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластарын ерекше белгілері бойынша тану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Тип және кластар ұғымындарының анықтамасын біледі

Оқушылардың басым бөлігі: Жануарлардың тип тармақтарын және класын сипаттайды.

Кейбір оқушылар: Жануарлар типтерінің ерекшеліктерін анықтайды

Бағалау критерийлері

Жануарларды белгілеріне қарап ажырата алады

Жануарлардың негізгі типтерін жүйелейді, оларды сипаттайды

Тілдік мақсаттар:

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Омыртқалылар, омыртқасыздар, түр, класс, тип, желі, хитин, сыртқы және ішкі қаңқа, буынаяқтылар, желбезектер, хелицерлер, жүйке түтікшесі, сүт бездері.

Талқылауға арналған сұрақтар: Буынаяқтылар, желілер, бассүйектілер типтерінің ерекшеліктері мен айырмашылығы қандай?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Омыртқасыздар мен жән омыртқалыларға жататын типтерді бөліп жазу.

Желілер типінің сипаттамасы мен кластарын жазып шығу.

Кесте сызу

Омыртқалылар

Омыртқасыздар










Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам руханият денсаулық сақтау жүйесін дамытудың ең маңызды шарттары бірі салауатты өмір салтын дұрыс ұстануға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Информатика

Алдыңғы білім


7.1.1.4 Белгілі бір ағзаларға қарапайым дихотомиялық кілттерді құрастыру

Сабақ барысы



Сабақта жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5минут

Ι. Ұйымдастыру кезеңі

Топтарға бөлу.

Тірек сөздер бойынша топқа бөліну.

Оқушыларға буын қиындыларын беремін. Бұл қиындыларын құрастырғанда тақырыпқа сай сөздер шығуы керек.

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Сәлемдесу ”жаттығуы

Мақсаты: қатысушылармен сәлемдесу,топқа энергия беру;

Жаттығу барысы:

Қатысушыларға шеңбер құрып құруға және 4 топқа бөліну ұсынылады: европалықтар, жапондықтар, африкандықтар және италиандықтар. Кейін әр қатысушы шеңбер бойымен жүріп, өз амандасу тәсілімен барлығымен сәлемдеседі: европалықтар қолдарын қысады, жапондықтар бастарын иеді, африкандықтар мұрындарымен, италияндықтар құшақтасады.

Жалпы сыныптағы оқушыларға буынаяқтылар мен хордалы жануарлар кластары бойынша бейнефильм көрсетіледі. Осы бейнефильм арқылы оқушылардың зейін қойып, тыңдап және сын тұрғыда ойлауда қабілеттері артады.

Ассоциация әдісі”

Берілген бейнефильді оқушылар көріп алады, тақырып бойынша оқушыларда қандай ой туады, соның барлығы сол сөздің жан жағына жазылады.

Жануарлардың басым типтері мен олардың кластары









Бағалау критерий: бейнефильмді көреді, тірек-сызбаларды толтырады

Дескриптор:

жануарлардың типтерінің аттарын жазады;

жануарлардың класстарының аттарын жазады;

әр тип ішіндегі кластардың аттарын жазады.

КБ: Жануарлардың басым типтері мен кластарының тірек-сызба арқылы көп тапқан оқушыларды “тілектер қатары” арқылы бірін- бірі бағалайды.



1-топ

2- топ

3- топ


Әрбір қатысушы әр түрлі рольдерді болуы үшін, жаттығуды қайталауға болады
http://www. Youtube.com/results?

Search_query
https: //www. Youtube.com/watch?v

=swTrj2dGs

Сабақтың ортасы

6-10мин

11-18 мин

19-25 мин

Сабақтың соңы

26-40 мин

Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілеті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Саралау жұмысы сұрақ қою кезінде жүзеге асады. Бұл жұмысты жүргізу үшін “Балмұздақ ” таяқшасы әдісін қолданамын. Барлық оқушылар буынаяқтылар, желілер мен бассүйектілер тип тармағының кластарын атайды.

Басым бөлігі буынаяқтылар, желілер мен бассүйектілердің ерекшеліктерін ажыратады. Кейбір оқушылар буынаяқтылар, желілер мен бассүйектілер типінің кластар арасында қандай айырмашылықтар мен ұқсастықтар болатынын талдап, өз ойын жеткізеді.


Рефлексия

Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сыныптағы ахуал қандай болы?

Мен жоспорлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Оқулықпен жұмыс.

Тапсырма. Терминдермен жұмыс. “Түртіп алу” әдісі.

Класс, түр, жануар, балық, сүтқоректі, құстар, қосмекенділер, жорғалаушылар.

Тақтадағы ілінген терминдерді дәптерлеріне жазып, мағынасын айтады. Сөздік немесе смартфонды арқылы терминдердің ағылшынша аударымын табады.

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Класс







Түр







Жануар







Балық







Сүтқоректі







Құстар







Қосмекенділер







Жорғалаушылар








Бағалау критерий:

-Терминдерге анықтама береді, орысша, ағылшынша аударымын табады.

Дескриптор:

-оқушылар жаңа терминдерді дәптерлеріңе жазып алады;

- осы терминдердің мағынасын ажырата алады.

- сөздік арқылы терминдердің орысша, ағылшынша аударымын таба алады.

КБ: “Шапалақ”

Терминдердің мағынасын ашып, орысша, ағылшынша аударымын тапқан оқушыларды өзара “Шапалақ” арқылы бағалайды.




Сөздік, АКТ

Сөздік, смартфон

Суреттер сөйлейді” әдісі:

Берілген жануарларды талдай отырып отырып омыртқасыздар немесе омыртқалылар өкілі екендігін ажыратады,тип белгілерін санмен атайды.



1 2 3



4 5 7



7 8 9

Бағалау критерий: Омыртқасыздар және омыртқалылар типін суретке қарап бөліп жазады.

Дескриптор:

- шаянтәріздес санын анықтайды;

- өрмекшітәріздес санын анықтайды;

- жорғалаушылар санын анықтайды;

- қосмекенділер санын анықтайды;

- құстар санын анықтайды;

- балықтар санын анықтайды

КБ:екі жұлдыз , бір тілек

Оқушылардың дұрыс тапқан сандарын екі жұлдыз, бір тілек арқылы бағалайды.

Тапсырма: “ Балмұздақ таяқшасы” әдісі

Мәтіннен меңгергенін анықтау мақсатында Балмұздақ таяқшасы әдісі қолданылды.

Оқушының аты жазылған таяқшаны суырып, ойлау дағдысының деңгейі бойынша сұрақ қойылады. Білмеген жағдайда келесі оқушы толықтырады.

  1. Желілер типінің кластарын атаңдар.

  2. Буынаяқтылар типінің класын анықтандар.

  3. Буынаяқтылар туралы не білесіңдер? Неліктен осылай атайды?

  4. Буынаяқтылардың денесі неше бөліктен тұрады?

  5. Буынаяқтылартипіне жататын омыртқасыздардың үш класын атаңдар.

  6. Буынаяқтылар өкілдерінің қандай ерекшеліктері болатынын түсіндіңдер.

  7. Бассүйектілердің негізгі бес класын анықтаңдар. Олардың сыртқы ерекшеліктерін қарастырыңдар.

Бағалау критерий:

Буынаяқтылар, желілер, бассүйектілер класы сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор:

-желілер типінің кластарын атайды;

- буынаяқтылар өкілдерінің ерешеліктерін атады;

-бассүйектілердің негізгі бес класын анықтайды.

КБ: Оқушылар бірін- бірі “От шашу” арқылы бағалайды.”

Тапсырма: “Бес саусақ әдісі”

Жұпта берілген буынаяқтылар мен бассүйектілер кластары өкілдерінің макеттерін демонстрациялап, сипаттама береді.

Бірінші саусақ: Тип өкілі

Екінші саусақ: Класы

Үшінші саусақ: Қозғалу мүшелері

Төртінші саусақ: Дене бөліктері

Бесінші саусақ: Негізгі ерекшеліктері

Бағалау критерийлері:

Буынаяқтылар мен бассүйектілер кластарының өкілдерін ажыратады;

Буынаяқтылар мен бассүйектілер типіне тән белгілерді сипаттайды.

Дескриптор:

Берілген буынаяқтылар мен бассүйектілер кластарының өкілдерін ажыратады;

Берілген бассүйектілер өкілдерін ажырата алады;

Берілген типке тән белгілерді сипаттап бере алады.

КБ: Әрбір жұп бірін- бірі смайлик арқылы бағалайды.


Кері байланыс: “БББ” . Оқушылар стикерге бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады.

“Б”- Білемін

“Б”- Білгім келеді

“Б”- Білдім
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Топтық жұмыс барысында оқушылар “тілектер қатары” әдісі арқылы бағалайды.

Жеке жұмыс барысында оқушылар “Шапалақ ” әдісі арқылы бағалайды.

Оқушылар сұраққа жауап беру кезінде бірін- бірі от шашу арқылы бағалайды.

Жұптық жұмыс барысында , жануарлар макеттерін демонстрациялауда әрбір жұп бірін-бірі смайлик арқылы бағалайды.




Қосымша 1

Балмұздақ таяқшасы

Саусақ бейнесі бар парақтар


Денсаулық және техника қауіпсіздік техникасын сақтау.


Топтық жұмыста қауіпсіздік ережесін сақтау;



Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары



Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Класс







Түр







Жануар







Балық







Сүтқоректі







Құстар







Қосмекенділер







Жорғалаушылар









Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Класс







Түр







Жануар







Балық







Сүтқоректі







Құстар







Қосмекенділер







Жорғалаушылар









Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Класс







Түр







Жануар







Балық







Сүтқоректі







Құстар







Қосмекенділер







Жорғалаушылар