ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 29.03.2024
Просмотров: 13
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Математика 4-сынып | ||
Сабақтың тақырыбы | Көп таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдері | |
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор | |
Сабақтың жабдығы | қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер | |
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі | Мақсаты: көп таңбалы сандарды ауызша есептеуді орындауға үйрету; есептеу дағдыларын жетілдіру; есеп шығаруды меңгерту; ой-өрісін, зейінін дамыту, тиянақтылыққа тәрбиелеу. | |
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |
Бағалау парақшасымен таныстыру | ||
Топқа бөлу | Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. | Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. |
Ынтымақтастық атмосферасы | Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім келесі оқушыға үлкен жүректі ұсынып тұрып,бүгінгі күніне сәттілік тілейді. | Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. |
Үй тапсырмасын пысықтау | Ауызша жұмыс. Зейінділік ойыны: 1. Көркем жазу минуты. Математикалық диктант. 1). 75 пен 2 сандарының көбейтіндісі (150) 2). Мен бір сан ойладым, оны 2 есе арттырғанда, 500 саны шықты. Қандай сан ойладық? (250) 3). 780 мен 3 сандарының бөліндісінің мәні нешеге тең? (260). 230-ды 10 есе арттыр (2 300); 70 001 санынан 1-ді кеміт (70 000) | Оқушылар ауызша орындайды |
Жаңа сабақ | түсіндіру, еске түсіру, қайталау. № 1. Есептеудің қалай орындалатынын түсіндір 48 000 + 5 000 = 48мыңд. + 5 мыңд. = 53 мыңд. = 53 000. 14 000-6000=8000 48 000+5000=53 000 92 000-8000=84 000 79 000+6000=85 000 253 457-400-50-7=253 000 34 000+9000=43 000 405 000+80 000+700=485700 12 000+8000=20 000 789000-80000-9000=700 000 53 000-5000=48 000 100 000+20 000+800+30=120 830 31 000-7000=24 000 № 2. Тапсырманы уақытпен орындайды, соңынан қалай орындағандарын түсіндіреді. 62 000-9000=53 000 91 000-7000=84 000 853457-3000-50-7=850 418 286000-80 000-6000=200 000 905 000+70 000+7000=982 000 100 000+70 000+200+40=170 240 № 3 ауызша орындалады. № 4. Түсіндіріп шығару. А – 18м 1). 18 : 6 = 3(м) - ені В - ?, 1 бөлік 2). (18 + 3) ∙2 = 42(м) - периметрі 6 3). 42 : 7 = 6 (орам) керек. Р : 7 - ? орам № 4(ә). Шығару үшін килограмды центнерге айналдыруды еске түсірген жөн. 12ц = 1 200кг 15ц = 1 500кг 1200 : 3 = 400(кг) – 1 машинада 400 + 100 = 500(кг) – 1 машинаға тиейді 1 500 : 500 = 3(м) – қажетті. Ү. Жаңа сабақты пысықтау: Есеп шығару: № 5. Есеп шығару. Ш: 22 см ∙ 10см – 25 см2 = 220 см2 – 25 см 2 = 195 см2 Ш: 195 см2 ақ түсті қағаз бөлігі. № 7. Өздік жұмыс. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте: а). ц және кг; ә) т,ц, және кг. 12 550кг = 125ц 50кг 12 550кг = 12т 5ц 50кг т.с.с. | |
Сергіту сәті | Сергіту сәті «Көңілді қалпақ» ойыны Басына қалпақ түскен оқушы жеті байлықты табады табады. | Бірінші байлық - денсаулық. Екінші байлық - еркіндік Үшінші байлық - тіл байлық Төртінші байлық - қайрат-күш Бесінші байлық - ақ жаулық Алтыншы байлық - балаңыз Жетінші байлық - жүз саулық |
Ой толғаныс | Шығармашылық тапсырма. № 8. | Оқушылар толтырады |
Сабақты бекіту | Саған қайсы тапсырма қиын болды? | |
Үй тапсырмасы | № 6. 59 - бет | Оқушылар күнделіктеріне жазады |
Бағалау | Бүгінгі сабақ ұнады ма? Өз көңіл күйлерін стикерге жазу. | Бағалау парақшасын толтырады |