ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 29.03.2024
Просмотров: 42
Скачиваний: 0
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||
Пәні: | Дүние жүзі тарихы | |||||||||||
Бөлім: | Қоғамдық-саяси ойдың дамуы ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың. басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||
Күні: | | |||||||||||
Сынып: 11 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 11.3.3.1 мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау; 11.3.3.2 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "этатизм", "зайырлы мемлекет" ұғымдарын қолдану; 11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытын- дылар жасау | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | Мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау; Тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін «зайырлы мемлекет», «этатизм» ұғымдарын қолданыңыз; Жеке тұлғаның мемлекет тарихындағы рөлі туралы қорытынды жасаңыз | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Сәлемдесу, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Ой шақыру. -Оқушылар, бұл тұлғаның түрік тарихындағы рөлі қандай? -Қандай қасиеттерге ие адам ұлт-зиялы көшбасшысына айналады? - Мұстафа Кемалды ұлт-зиялы көшбасшысы деп атауға болама ? - Қазақстан тарихынан өткен,ұлт-зиялы көшбасшыларынан кімдерді білесіңдер? Жаңа тақырыпқа, сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне тоқталып өту. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Суреттерге қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады | ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады | Үлестір мелі қағаздар | ||||||||
Жаңа білім | «Мағананы тану» кезеңі: Кемал реформалары туралы мәтін таратамын. Мен реформаларды талдауға шақырамын. Мен М.Кемал реформаларын жүзеге асыру бойынша іс-қимыл жобасын әзірлеуді ұсынамын. Әрі қарай оқушы өздерінің жобаларын өздерінің маңыздылығын дәлелдей отырып, президентке ұсынуы керек.
1-тапсырма. Сұрақтар қою Блум таксаномиясы, сұрақтар стратегиясы - Олар жеңіл және күрделі сұрақтар. Жеңіл сұрақтар - еске түсіруге арналған сұрақтар, жауабы нақты цифрмен немесе ия, жоқ деген жауап алынатын сұрақтар. 1.1917-1924жж Ресей басшысы кім? – Владимир Ильич Ленин 2.Әскери коммунизм саясаты қай жылдарда болды?-1918-1921жж 3. 1918-1920жж қандай соғыс болды ?- Азамат соғысы 4.Жаңа экономикалық саясат қай жылы қабылданды?-1921ж наурыз Күрделі сұрақтар – сұрақтың жауабына толық әрі түсіндіре отырып жауап беріледі. 1.Әскери коммунизм саясаты қандай төтенше шараларды енгізді және неліктен? 2.Азық-түлік салғыртына шаруалар қалай қарады? 3.Жаңа экономикалық саясаттың мәні неде? 4.Елді индустрияландырудың маңыздылығын әңгімелеңдер? ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. 2-тапсырма. Венн диаграммасы арқылы, тарихи кезеңдерді яғни, бірінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Түркия мен екінші дүниежүзілік соғыс кезіндегі Түркияның ұқсастығын, айырмашылығын салыстырады. | Дескрипторлар: - зайырлы мемлекеттің қалыптасуы үшін саяси реформалардың маңыздылығын сипаттайды -Оқушы зайырлы мемлекеттің қалыптасуы үшін экономикалық реформалардың маңыздылығын сипаттайды -Оқушы зайырлы мемлекеттің қалыптасуы үшін әлеуметтік реформалардың маңыздылығын сипаттайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау | Ақпараттық мәтіндер Тақырыптық суреттер https://yandex.kz/images/search?p=1&text=-%D0%9A%D0%B5%D0%BC%D0% таратпа материал дар ҚБ парағы ВЕНН диаграмма сы | ||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Түркиядағы кемалистік революция 1918-1923 жж оның зайырлы мемлекетке айналуына, халифат пен шариғаттан арылып, капиталистік даму жолына түскеніне ықпал етті. Үйге тапсырма Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы | Оқушылар тақырыпты қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||
Кері байланыс | ҚҚҚ әдісі
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |