Файл: Мектеп И.тпанлы ом малім.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 10.04.2024

Просмотров: 8

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Мектеп:

И.Құтпанұлы ОМ

Мұғалім:

Бахытхан О

Сабақтың тақырыбы:

Екінші дүниежүзілік соғыстан кейін әлемнің саяси картасы қалай өзгерді.

Күні:

07.09.2022

Сынып:

9

Оқу мақсаты:

9.3.2.8 ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді айқындау;

9.3.2.4 “қырғи қабақ соғыстан” кейін әлемдегі интеграциялық және дезинтеграциялық процестерді айқындау;

9.3.2.3 Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау

Сабақ мақсаты

I. Барлық оқушылар біледі.

Б.: ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді біледі

Т.: Әлемдегі отарлау жүйесінің ыдырауын және күйреуін түсінеді

II. Оқушылардың басым бөлігі біледі.

Қ.: Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі тәуелсіз жолындағы қозңалыстың күшеюуін қарастырады

Т.: Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау .Отарсыздандыру кезеңдерін талдайды

III. Кейбір оқушылар біледі.

Ж.: Даму(жаңғырту) жолдарын таңдау мәселелерін жинақтайды

Б.: Үшінші әлем елдерінің даму нәтижелеріне баға береді

Бағалау критерийлері

  • I – біледі, түсінеді




ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді біледі. Әлемдегі отарлау жүйесінің ыдырауын және күйреуін түсінеді

  • II – қолданады




Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі тәуелсіз жолындағы қозңалыстың күшеюуін қарастырады

  • III – талдайды




Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау .Отарсыздандыру кезеңдерін талдайды

  • өзіндік пікір қалыптасады

Даму(жаңғырту) жолдарын таңдау мәселелерін жинақтайды

  • білімін өмірлік жағдайда пайдаланалады

Үшінші әлем елдерінің даму нәтижелеріне баға береді

РЕСУРСТАР

https://youtu.be/_lfvjh7IzC4


САБАҚТЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ

ЖОСПАР

Жоспар‑

ланған уақыт

Жоспарланған жұмыстар







Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

САБАҚТЫҢ БАСЫ

(5 мин)




А) Оқушылармен амандасу

В) Оқушылардың сабаққа қатысу деңгейін анықтау

С) Ынта-зейіндерін сабаққа аудару


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


САБАҚТЫҢ ОРТАСЫ

(36МИН )


I‑кезең:

(8 мин.).







Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

Оқушылар мұғалімнің түсіндіргенін мұқият тыңдап , сұрақтарға жауап беріп отырады

II‑кезең:

(28 мин)


ДЕҢГЕЙЛІК ТАПСЫРМАЛАР

I-ДЕҢГЕЙ

Б1. Термин сөздерге анықтама бер

Отарсыздану-

Үшінші әлем-

Т2. Әлемдегі отарлау жүйесінің ыдырауын және күйреуін түсіндір

Әлемдегі отарлау жүйесінің ыдырауын және күйреуі

себептері

салдары









Қортынды ой




Қ3. Отарсыздандыру кезеңдерін талдаңыз

Отарсызданудың бірінші кезеңі

Отарсызданудың екінші кезеңі

Отарсызданудың үшінші кезеңі

Отарсызданудың Төртінші кезеңі














Ж.: Даму(жаңғырту) жолдарын таңдау мәселелерін жинақта

Даму(жаңғырту)



Топтық жұмыс
1топ. Отарсызданудың бірінші кезеңі

2топ. Отарсызданудың екінші кезеңі

3топ. Отарсызданудың үшінші кезеңі,Отарсызданудың Төртінші кезеңі






САБАҚТЫҢ СОҢЫ

4 мин

(2-3 мин.)

Бағалау, рефлексиялық кезең,

Үйге тапсырма:




САБАҚ БОЙЫНША РЕФЛЕКСИЯ

Қалыптасатын ойлау дағдыларының деңгейлері

Дағдылардың қалыптасуы

  • білдім, түсіндім

ХХ ғасырдың екінші жартысында әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді біледі. Әлемдегі отарлау жүйесінің ыдырауын және күйреуін түсінеді

  • қолданамын

Екінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі тәуелсіз жолындағы қозңалыстың күшеюуін қарастырады

  • талдаймын

Екінші дүниежүзілік соғыстың себептерін, сипаты мен салдарын талдау .Отарсыздандыру кезеңдерін талдайды

  • өзіндік пікір қалыптасты

Даму(жаңғырту) жолдарын таңдау мәселелерін жинақтайды

  • білімімді өмірлік жағдайда пайдаланамын

Үшінші әлем елдерінің даму нәтижелеріне баға береді


Ескерту: оқушы дағдыларды меңгергендігін (+ / -), мұғалім пайызбен (%) белгілейді

Қорытынды:____________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________

1. Сабақ мақсатына толық жетті ме?

2. Қандай түзетулер енгізу қажет?

(мұғалім үшін)

_______________________________________

_______________________________________

_______________________________________

Қорытынды:____________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________


ДЕҢГЕЙЛІК ТАПСЫРМАЛАР

I-ДЕҢГЕЙ

Б1. Термин сөздерге анықтама бер

Отарсыздану-

Үшінші әлем-

Т2. Әлемдегі отарлау жүйесінің ыдырауын және күйреуін түсіндір

Әлемдегі отарлау жүйесінің ыдырауын және күйреуі

себептері

салдары









Қортынды ой




Қ3. Отарсыздандыру кезеңдерін талдаңыз

Отарсызданудың бірінші кезеңі

Отарсызданудың екінші кезеңі

Отарсызданудың үшінші кезеңі

Отарсызданудың Төртінші кезеңі














Ж.: Даму(жаңғырту) жолдарын таңдау мәселелерін жинақта

Даму(жаңғырту)



Топтық жұмыс
1топ. Отарсызданудың бірінші кезеңі

2топ. Отарсызданудың екінші кезеңі

3топ. Отарсызданудың үшінші кезеңі,Отарсызданудың Төртінші кезеңі