ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.04.2024

Просмотров: 11

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.







Мектеп:

Күні: 23.01.18

Мұғалімнің есімі: Лаубаева А.Т

СЫНЫП: 7

Қатысқандар саны:11

Қатыспағандар саны:0

Сабақ тақырыбы:

Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.4 газ қысымын заттардың молекулалық құрылым негізінде түсіндіру;

Сабақ мақсаттар

Барлық оқушылар істей алады: Сұйықтар мен газдардағы қысым ұғымдарының теориялық мағынасын біледі

Басым бөлігі: Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын есептер шығаруда қолдана алады

Кейбірі: Заттың молекулалық құрылымы негізінде газ қысымын түсіндіре отырып,  өмірмен байланыстыра алады.

Бағалау критерийлері

1. Сұйықтар мен газдардағы қысым ұғымдарын салыстырып айта алады

2. Паскаль заңы нені тұжырымдайтынын біле отырып, ұғынады

3. Заттың молекулалық құрылымы негізінде газ қысымын түсіндіре алады.






Тілдік мақсаттар:

Пәнге қатысты терминдер:

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Қысым

давление

pressure

Газ

газ

gas

Сұйық

жидкость

liquid

Қатты

твердый




Заң

закон





Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер
Барлық заттар көзге көрінбейтін ................................ тұрады.

Газдар өздеріне түсірілген қысымды ........................................

Сұйықтар ...................................................................... жеткізеді




Құндылықтарға

баулу






Пәнаралық

байланыс

География, жаратылыстану



Алдыңғы білім

Қатты денелердегі қысым



Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар




Сабақтың басы

10мин

І. Ұйымдастыру:

- Сәлемдесу,түгендеу, смайлик арқылы көңіл күйін білу.Топтарға бөлу: «Қатты»,«Сұйық»,«Газ».Бағалау парақшаларын тарату.

Үй жұмысын тексеру үшін

1. "Сұрақты таңдап ал!"- сұрақты топтар өздері таңдап алады, бұл сұрау үдерісіне кинетикалық сипат береді және өз еркімен жауап беру үшін ниет білдіруге итермелейді.

1-сұрақ. Қысым дегеніміз не?

Жауабы: Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шама

2-сұрақ. Қысымды латынның қандай әріпімен белгілейді?

Жауабы: P

3-сұрақ. Қысымды есептеу формуласы

Жауабы: P=F/S

4- сұрақ. Қысымды есептеу формуласынан S аудан неге тең?

Жауабы: S=F/P

5-сұрақ.Қысымды есептеу формуласынан F күштің формуласы неге тең?

Жауабы: F=P*S

6-сұрақ. Қысымның негізгі өлшем бірлігі:

Жауабы: Па

7-сұрақ.Қысым бірліктерінің арасындағы байланыс:

1кПа= 103 Па

1МПа= 106 Па

15000Па= 15*103 Па

8-сұрақ. Қай кезде сіз еденге көп қысым түсіресіз: қозғалмай тұрғанда ма, әлде жүргенде ме?

Жауабы: Қозғалмай тұрғанда

9-сұрақ.Темір өзекшені үстел бетіне қай жағымен қойғанда көп қысым түсіреді?



Жауабы:2-сурет

Еске түсіру.заттың үш агрегаттық күйі?




Ноутбок, проектор, слайдтар.




Сабақтың ортасы

20мин

2.Мағынаны ашу. «Тәжірибе жасайық» әдісі

  1. Кітаппен тәжірибе жасау.(қатты зат)



  1. Шар үрлеу тәжірибесі.(газ)



  1. Целлофанға су толтыру тәжірибесі.(су)

Паскаль ыдысы. Пластик құмыра алып оның әртүрлі биіктігінен бірдей үш тесік жасаңдар және оларды ермексазбен бітеп қойыңдар. Құмыраны сумен толтырыңдар, содан кейін оны ваннаға немесе раковинаға қойыңдар. Тесіктерді ашып, құмырадан судың ағып шығуын бақылаңдар. Бақылаған Көптеген бақылауларға сүйене отырып, француз ғылымы Блез Паскаль сұйықтар мен газдардың қысымды барлық жаққа бірдей жеткізетінін дәлелдеді. Көптеген бақылауларға сүйене отырып, француз ғылымы Блез Паскаль сұйықтар мен газдардың қысымды барлық жаққа бірдей жеткізетінін дәлелдеді.

Сергіту сәті

3.«Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы топ бірлесе отырып есептер шығады.

1. 0,2м2 ауданға 8кПа қысым әсер етеді. Осы ауданға қанша күш беріледі?

2. Массасы 6 т жер тегістегіш машина тіреуінің ауданы қандай болған, егер оның топыраққа түсіретін қысымы 3кПа болса.

3. Берілген суреттегі дененің массасы 360 г. Бұл дене аспаға түсіретін қысымы қандай?




Оқулық,

жазу дәптері, парақшалар, смайликтер.

Оқулық





Сабақтың соңы

10 минут



4. Сабақ соңында "Ақпаратты сүзу" әдісі бойынша өтілген тақырып бойынша мəтінді оқып, тірек сөздерін анықтап алып, ең маңызды сөздерді «тұғырыққа» орналастыру қажет, ал маңызы азырақ сөздер құбырда сүзіліп қалады
5.Кері байланыс

Бүгінгі сабақтағы өз жұмысыңды төмендегі жауаптардың біреуін таңдау арқылы бағалаңыз.

Сабақтың күрделілігін бағала.

Сізге сабақ...

-жеңіл

-қарапайым

-қиын

Материалды меңгеру дәрежеңізді бағалаңыз:

- толық меңгердім

- бүгінгі сабақты жартылай түсіндім

- бүгінгі сабақты түсінбедім
6.Үйге тапсырма: 1. №22 оқу

2.112 бет № 1,2,3








Қосымша ақпарат



Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Уақытты тиімді пайдалана отырып тәжірибелер орындау. «Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы топ бірлесе отырып есептер шығады «Ой қозғау, Сұрақты қағып ал"» әдісі бойынша сабақты меңгертемін.

Қабілетті оқушыларға жекелеген тапсырмалар дайындаймын.

  • Қабілетті оқушыларға үлестірімділек материалдардан деңгейлік тапсырма беруді жоспарлаймын.

Оқушылардың сабақ кезеңдерінде бағаланып үшін қолданатын әдіс- тәсілдерді жазыңыз.


қосымша№1








Сабақ бойынша рефлексия

?





Жалпы бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:______________________________________________________________________________

2:.______________________________________________________________________________

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: ______________________________________________________________________________

2: ______________________________________________________________________________

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________





қосымша№1

Критерий

Тапсырма

Дескриптор

балл

"Сұрақты қағып ал"

Үйге берілген тапсырма

1.Үйге берілген тапсырмаларға жауап

береді

2.Өз еркімен жауап беруге дағдыланады


1
1

"Бір айналым сұхбат"

Жаңа сабақ

1. Жаңа ақпаратпен танысады

2. Өздігінен тапсырма орындай алады


1

1

«Бірге ойлаймыз»

Есеп шығару

1.Оқушы есептің шартын түсінеді

2.Қажетті формуланы түрлендіріп,

есептер шығара алады

1

1

«Тәжірибе жасайық»

Тәжірибе жасау

1.Тәжірибені жұмысқа дайындай алады

2. Бақылаған құбылысты сипаттай алады

1
1

"Ақпаратты сүзу"

Сабақтың ең маңызды тұстарын сүзгіден өткізу

Сабақтың ең маңызды тұстарын анықтай алады



1