Файл: ыса мерзімді жоспар Пн аза тілі Т2 Блім Мдени мра.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.04.2024

Просмотров: 12

Скачиваний: 0

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 3. Мәдени мұра

Күні :

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 4

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: 11. Зергерлік бұйымдар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

4.​1.​3.​1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кесте толтыру/кластер құрастыру/болжау

4.​2.​2.​1 берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру

Сабақтың мақсаты :

Барлығы: тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Көбі: * тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді,сөйлемді толықтырады және түйінді тұстарын анықтап,/кесте толтырады. Кейбірі:. тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді/сөйлемді толықтырады және түйінді тұстарын анықтайды,/кесте толтырады,/кластер құрастырып,/болжайды.

Тілдік мақсаттар

Мыс, құжат, тиын, маңызды, зергер, алтын, күміс, білезік,

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

Мақсаты: мейірімді болуға, қамқор болуға, қарапайым болуға баулу.

 «Ең жақсы» ойыны
Қатысушылар екі топқа бөлінеді. Әр топқа мынадай нұсқау беріледі. Берілген мінездеме қай мамандыққа сай екендігін айту қажет. Ең ақшалы, ең жасыл, ең тәтті, ең күлкілі, ең ұсқынсыз, ең қарым - қатынасы күшті, ең жауапты, ең салмақты

Үй жұмысын тексеру

Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды.



«Қол шапалақ»

Слайд

Сабақтың ортасы

(6-37 минут)


1.Сөздікпен жұмыс.

Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады:

Айтылым

Оқушыларға қиылған қағаздар беріледі. Сол сөздерді мағынасына қарай біріктіру арқылы топтарға бірігеді.

(Оқушылардың ойлау белсенділігі ескеріледі.) Әрбір мақал-мәтелдің тақырыбы және олардың бір-бірімен байланысы слайд арқылы көрсетіледі.
Сөйлесейік

1- тапсырма

Жаттығайық

3-тапсырма

Жұптық жұмыс

Кесене тұрғызу, құмыра жасау, кірпіш қалау, саз қосу, теңге соғу, базарлық әкелу, пышақты сәндеу, ескерткіш тұрғызу.

Сергіту сәті
Айтылым

Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді

ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі


Айтылым

2-тапсырма.

Топтық жұмыс


7-тапсырма

Сөйлесейік

Жазылым

6-тапсырма

4-тапсырма

Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады.

Мыс- жез, тиын-копеек, маңызды-важный, құжат-документ

Айтылым

Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығыушылығын ояту мақсатында мәдени мұраға қатысты дайындаған слайдтарын көрсетеді, сұрақтар қояды.



Айтылым

«Мен не білемін?» Суретпен жұмыс • Бұл не? Оқушылардыңықтималжауаптары: Бұл–моншақ.Бұл–жүзік. Моншақты, жүзікті кім жасайды? Мұғалім зергер сөзінің мғынасын ұғындыру үшін суретін көрсетеді. Зергер кім? Ол не істейді? Моншақты, жүзікті зергер жасайды. Зергер болу үшін адамға қандай қасиеттер керек? Зергер қандай заттарды жасайды?

Жаттығайық

Жаттық» айдарымен ұсынылған тапсырмада «Кешке», «ертең», «бүрсігүні», «арғыкүні» сөздерін қатыстырып, тірек сөздермен сөйлем құрайды. Үлгі: Ертең сендер сәукеле тігесіңдер. Кешке сіздер текемет жасайсыздар.

Сергіту сәтін орындайды.

«Қара жорға» биі.

Айтылым

Қимылды білдіретін сөз

(бастапқы мағына)

Мысал

(алда орындалатын

әрекет)

бару -а барады

келу -е келеді

жасау -й жасайды

істеу -й істейді

Айтайық

Сөйлемдерді салыстырыңдар,

айырмашылығын айтыңдар.

Қашан?Бүгін Алтыннан шынжыр

жасаңдар.Алтыннан шынжыр

жасайсыңдар

Ертең Күміс теңге соғыңдар Күміс теңге соғасыңдар

Бүрсігүні Пышақ сәндеңдер Пышақ сәндейсіңдер

Арғы күні Жүзік жасаңдар Жүзік жасайсыңдар

Айтылым

Мәтінді оқимыз, топта талқылаймыз.Содан кейін берілген

сөздерді сәйкестендіріп, толықтырамыз. Алдарыңда жатқан

қағазға кластер түрінде көрсетіп, баяндаймыз.

 Ең алдымен....

 Содан соң.....

 Содан кейін....

 Одан кейін...

 Ең соңында....

Жазылым

Кластер үрінде көрсет.

Оқылым. Диалог

«Табыс баспалдағы»

Дескриптор:

-Өзінің отбасы мүшелерін әңгімелейді.


«Қол шапалақ»

Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»

Оқулық
сөздік

слайд

Слайд

Оқулық

Оқулық

61- бет
слайд



Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасын беру : 5-тапсырма




Кері байланыс

«Түрлі- түсті смайликтер»


 Өз деңгейлерін анықтайды.




Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: Мәдени өмір

Күні :

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 4

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: 2. Дауылпаз- бабалар мұрасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

4.​2.​1.​1 берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану

4.​5.​1.​1* мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ажырату, ауызша/жазбаша тілде қолдану

Сабақтың мақсаты :

Жаңа сөздерді меңгерту, тыңдаған мәтіннің жалғасын болжам айту, етістіктің шағын жазбаша қолдану, болып кеткен оқиға туралы айта алады, жаза алады.

Тілдік мақсаттар

Тақырыпқа қатысты термин: өткен шақ ған/ген/қан/кен. Сөздік қор: дауыс зорайтқыш, жау, ұрпақ, шаман, жаршы, дауылпаз.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

Мақсаты: мейірімді болуға, қамқор болуға, қарапайым болуға баулу.

 «Ең жақсы» ойыны
Қатысушылар екі топқа бөлінеді. Әр топқа мынадай нұсқау беріледі. Берілген мінездеме қай мамандыққа сай екендігін айту қажет. Ең ақшалы, ең жасыл, ең тәтті, ең күлкілі, ең ұсқынсыз, ең қарым - қатынасы күшті, ең жауапты, ең салмақты

Үй жұмысын тексеру

Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды.




«Қол шапалақ»

Слайд

Сабақтың ортасы

(6-37 минут)


1.Сөздікпен жұмыс.

Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады:

Ойқозғау


Сөйлесейік

1- тапсырма

Суретпен таныс. Онда болып жатқан оқиғаны көршіңмен талқыла.
Шілдехана жасағалы жатыр ма? Бару керек.

Мынау жаршы ма? Қолындағы не?

Ау, халайық,келіңдер, көріңдер

Ақшабайдың немересі дүниеге келді

Шілдеханаға келіңдер.Отыз күн ойын, қырық күн тойын жасағалы жатыр.

Сергіту сәті

Айтылым

ЕББҚ. (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) Тапсырма сөйлемді толықтырып жазуға анық, нақты түсінділіп беріледі. Мұғалім тарпынан қолдау көрсетіледі,

Жеке қажеттілігі: төмен деңгейлі оқушыға жұптық саралау жүргізіледі. Жоғары деңгейлі оқушымен жұптастырып, спикер рөлі беріледі

Тыңдайық

2-тапсырма

Мәтінді тыңда және оқы. Өз болжамыңды тексер.


3-тапсырма

Тыңдап және жауап берейік

Тілдік бағдар
4-тапсырма

Сөйлемдерді салыстыр

Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады.

Дауыс күшейткіш- усилитель голоса

Жаршы-

Бақсы-знахарь, шаман

Жорық- поход, нашествие

Жау-враг

Ұрпақ-поколение, потомок,потомство

Айтылым Ойтүрткі

«Он сұрақ» стратегиясы Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырады – қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не ИӘ, не ЖОҚ деп беріледі. «Дауылпаз» сөзі шығады. Көмек қажет жағдайда мұғалім өзі жетелеуші сұрақтар қояды. – Дауылпаз не үшін қажет?

Сөйлесейік

1.Әсет неден қорқып тұр деп ойлайсың?

2.Айғайлап тұрған адам кім?

3.Балалар қандай хабар естіді?

Жақсы хабар ма әлде жаман хабар ма?



Сергіту сәтін орындайды.

"Сыныпта кім бар?" ойыны. Мақсаты: Оқушылардың шапшаң, жылдам қозғалып, есту қабілеттерін, бірін - бірі сезу қабілетерін дамыту. Жүргізілуі: Сыныпта 2 оқушы бар деп айтылған 2 оқушы ғана орынынан тұрады. Егерде сыныпта ешкім жоқ деп айтсам, оқушылар парта астына кіреді.

Айтылым

Синквей формасы (француз тілінен аударғанда) 5 - өлең жолды өлең құрастыру. Тақырыбы: "Дауылпаз"

 1 - жол - 1 сөз, зат есім немесе адамның аты

 2 - жол - сипаттау - 2 сын есім

 3 - жол - іс-әрекетті баяндау - 3 етістік

 4 - жол - тақырыпқа сәйкес 4 сөз

 5 - жол - қорынды  1 сөйлем
Тыңдалым

Дауылпаз — қазақтың ұрып ойналатын көне саз аспабы. Ертеректе бұл музыкалық аспап соғыс құралы ретінде айбар беріп, қыр көрсету үшін қолданған. Бертін келе дауылпазды аңшылық пен құсбегілікке де пайдаланатын болған. 

Айтылым

А) Сөйлемдердің «дұрыс» не «бұрыс» екенін анықта.

Ә)Оқиғаның жалғасын болжап айт.

Есте сақтайық

Айтылым

Екі бағандағы берілген сөйлемдерді салыстырады.

«Табыс баспалдағы»

Дескриптор:

-Өзінің отбасы мүшелерін әңгімелейді.


«Қол шапалақ»

Өзара бағалау: «Тамаша», «Жақсы», «Ойлан»

Оқулық

сөздік

слайд

Оқу құралдарының суреті


Интербелсенді тақта
Түрлі түсті қарындаштар,

Слайд

Оқулық

АКТ
Оқулық
слайд
маркерлер, А-4 парағы.

Әр оқушыға бір смайликтен


Жеке жұмысқа арналған кесте

Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасын беру : 5- тапсырма




Кері байланыс

«Түрлі- түсті смайликтер»


 Өз деңгейлерін анықтайды.






Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: Мәдени мұра

Күні :

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 4

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: 3. Айтыс өнері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

4.​3.​3.​1* мәтіннің жанрын (мақал-мәтелдер, бата, аңыз, мысал, өсиет әңгімелердің) жанрлық ерекшеліктерін және көмекші сөздердің қолдауымен пайымдау мәтінін анықтау

Сабақтың мақсаты :

шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша,...оның пікірінше,.,оның айтуынша,..,кейбір адамдардың ойынша,)салыстыра отырып бағалау, жоспар/жазбаларын қолданып,мәтінді толық мазмұндау

Тілдік мақсаттар

Айтыс, шаһар, шідехана

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

Мақсаты: мейірімді болуға, қамқор болуға, қарапайым болуға баулу.

 «Ең жақсы» ойыны
Қатысушылар екі топқа бөлінеді. Әр топқа мынадай нұсқау беріледі. Берілген мінездеме қай мамандыққа сай екендігін айту қажет. Ең ақшалы, ең жасыл, ең тәтті, ең күлкілі, ең ұсқынсыз, ең қарым - қатынасы күшті, ең жауапты, ең салмақты

Үй жұмысын тексеру

Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды.




«Қол шапалақ»

Слайд

Сабақтың ортасы

(6-37 минут)


1.Сөздікпен жұмыс.

Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады:



Ойтүрткі

Жаттығайық

Айтылым


Көрсетейік және айтайық

2- тапсырма

Сергіту сәті

Оқылым

3- тапсырма

6.Ойланайық

4-тапсырма

Оқып және жауап берейік

Оқушы қажеттіктеріне қарай қолдау көрсетіп, қосымша түсіндіреді

ЕББҚ (Зейін тапшылығы және гипербелсенділік синдромы (ЗТГС) жеке қолдау көрсетіледі


Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады.

Айтыс – айтыс

Шаһар – город

Шілдехана - шилдехана





Айтылым

Мұғалім тақтадан «ақын» деген сөзді көрсетеді. «Топтастыру немесе кластер стратегиясы» арқылы оқушылар өз ойларын жинақтап, топтастырады (өздері білетін ақындарды айтулары мүмкін). -Қазақстандық қандай ақындарды білесіңдер?-деген сұрақпен ой өрбітіледі. Сол арқылы жаңа тақырып ашылады.

Айтылым

Сөйлемдерді оқы. Бос орынға сөздерді қой.

1) Айтысқа ______ көп келеді.

2) Айтыста ______ел туралы айтады.

3)Ақындар ______ туралы көп біледі екен.

4) Ақындарға ______беріледі.

Керекті сөздер: сыйлық, халық, шаһар, айтыс

Айтайық

Сұрақтарға жауап бер.

1.Суреттен кімдерді көріп тұрсың?

2.Балалар қайда келді деп ойлайсың?

Сергіту сәтін орындайды.

Сағаттың тіліндей, иіліп оңға бір

Сағаттың тіліндей

Иіліп солға бір

Сағатқа қарап ақ

Жаттығу оңай- ақ

Оқиық

Мәтінді түсініп оқы.

Бүгін мен Ақшабайдың ауылына тойға бардым. Той өте керемет өтті. Шілдеханаға танымал айтыс ақындары келген.

Ақындар бірінен-бірі өлеңмен жылдам жауап берді. Олардың өнеріне таңғаласың.

Ақындар Сығанақ шаһары туралы көп біледі. Олар елдегі жаңалықтарды әнге қосып айтты. Халық өте көп болды. Жеңімпаз ақынға Ақшабай алтын құмыра мен шапан берді.

Меніңше, айтыс - нағыз өнер. Ол - ата бабамыздан келе жатқан мұра.

1801 жыл 20 шілде. Сығанақ қаласы.

Айтылым

А) . Мәндес сөздерді тап.

Ата-баба, танымал, шаһар, жылдам

атақты

Арғы ата

қала

тез


Айтылым

1. Сұлтан шілдеханаға барды.

2. Сұлтан айтысқа қатысты.

3. Сұлтан ақындардың өнеріне таңғалды.

4. Сұлтан айтыстан ел жаңалықтарын білді.

Үлгі: Бірінші сөйлем дұрыс, өйткені Сұлтан шілдеханаға барды.


Бағалау


Сабақтың соңы

3 минут


Сабақтың мақсаты :